Oldpilot.ir | آقاي فراستي ، معني اين کار چيست !!؟
درباره من

سوم دي ماه 1331 در تهران متولد شدم. پس از اتمام دوران دبيرستان به خاطر علاقه اي که به پرواز داشتم به نيروي هوايي پيوستم. در ادامه به آمريکا اعزام شدم، در بازگشت به ايران اولين پروازم را در تاريخ 18/3/53 انجام دادم و با آغاز جنگ تحميلي، به صورت شبانه روزي در مناطق جنگي پرواز داشتم و افتخار كسب مدال طلاي بالاترين ساعات پرواز را به دست آوردم. به دليل سكته قلبي و عمل جراحي باز كه ... ادامه
تبليغات
وبلاگستان
باقي قضايا
  آقاي فراستي ، معني اين کار چيست !!؟

کليد واژه ها : نمايش آثار کلاسيک سينماي جهان در سيما + شبکه نمايش + مسعود فراستي + توهين به شعور مخاطبان فيلم هاي سينمايي + سريال مجموعه مدرن + هفت سنگ + ناظران تلويزيون

 به نام ايزد پاک سرشت و با درود به خاک کهن ايران زمين و پرچم مقدس اش و عرض ادب و احترام به هموطنان گرامي به خصوص ياران و خوانندگان همدل و صميمي و دلاور مردان نيروهاي مسلح و ارتشيان قهرمان مطلب اين پست را تقديم حضورتون مي کنم . اميدوارم مورد قبول قرار گيرد .  

بي مقدمه ...

 ۱ - از اون قديم مديما اون هايي که اهل سينما و تماشاي فيلم بودند خيلي روي لو رفتن داستان فيلم هاي سينمايي حساس بوده و به هيچ عنوان دوست نداشتند سکانسي از فيلم براي اون ها تعريف شود . و معتقد بودند که جذابيت فيلم از بين مي رود ! حتي بار ها شاهد بودم روي فيلم هاي تکراري و قديمي هم چنين حساسيت هايي از خود نشان مي دادند ! کم کم اين قضيه در مورد خيلي هاي ديگر از مردم جامعه صدق کرد . و کم تر کسي دوست دارد موضوع فيلم حتي در حد يکي دو جمله بيان شود .

۲ - من با آقاي " مسعود فراستي " هيچ خصومت و پدر کشتگي نداشته و ندارم . اگر چه ثابت قدمي در بيان نقد هايش ( منظورم زماني که منتقد ثابت برنامه تلويزيوني هفت فريدون جيراني بود ) را هميشه تحسين مي کردم ، اما به دلايلي که در ادامه همين بحث به آن اشاره خواهم داشت ، خيلي زود متوجه شدم همه برخورد هاي منفي اش با فيلم هاي مطرح سينماي کشور ريشه در مسايل غير سينمايي داشته است .. !!

 ۳ - آن چه که در پي مي آيد صرفآ ديدگاه شخصي ام در باره نحوه پخش فيلم هاي سينماي کلاسيک در شبکه نمايش تلويزيون است . که با حضور مسعود فراستي و تعريف کامل موضوع فيلم از ابتدا تا اخر با سکانس هاي مربوطه اون هم به مدت بيش از شانزده هفده دقيقه !! جذابيت تماشاي اين آثار ارزشمند رو از بين برده است . معمولآ نقد و تعريف و تمجيد فيلم ها بعد از پايان نمايش پخش مي شود که با شيوه من در آوردي غير اصولي اين منتقد منتخب رسانه ملي احساس مي کنم به شعور مخاطبان و  علاقه مندان فيلم هاي سينمايي توهين مي شود !

 

پخش آثار سينماي کلاسيک در تلويزيون

از يکي از همکاران قديمي شنيدم که شبکه نمايش اقدام به پخش فيلم هاي کلاسيک کرده است . و اين هفته به بررسي آثار کارگردان نامي آمريکا " جان فورد " اختصاص دارد . از اون جايي که مشاهده فيلم هاي قديمي خصوصآ سينماي وسترن با بازي هاي بياد ماندني " جان وين " من را به دوران نوجواني و عشقي که به سينما داشتم وصل مي کنه ، خيلي مشتاق شدم اون ها رو ببينم . از شانس خوبم  مسابقات جهاني فوتبال پخش نمي شد ( تيم هاي صعود کننده در حال استراحت بودند ) بي صبرانه نگاهم رو به عقربه هاي ساعت ديواري اتقاق ام دوخته و به قول معروف ثانيه شماري مي کردم ! با آغاز ساعت يک بامداد ، زمان نمايش فرا رسيد .. با ديدن چهره خشک " مسعود فراستي " در آغاز نمايش راستش کمي خوشحال شدم . و دلم مي خواست ببينم او چه تعريفي از آثار برتر سينماي جهان دارد !؟ چون او در نقد تمام آثار خوب و تحسين شده سينماي ايران ( حتي فيلم اسکار گرفته اصغر فرهادي ) با جملات کليشه اي همچون " نه فرم داره نه محتوا .. فيلم بدرد نخوري است ! مرا ياد فيلمفارسي هاي پيش از انقلاب مي انداره و .. " به قول معروف همه فيلم هاي عالي و پر فروش رو از دم تيغ مي گذروند ! در کمال نا باوري ديدم تصويري درشت از منتقد منتخب سيما در قاب تصوير قرار گرفته و در پشت سر او در کادري کوچک نمايش فيلم { مرد نا آرام } با بازي جان وين آغاز شد .. !

هنوز دو زاري ام نيفتاده بود که قضيه از چه قراره !؟ فکر کردم با نيت خاصي مي خواهد سکانس ابتدايي فيلم رو نقد کند ! اما خير .. او خيلي خونسرد و با حوصله با زباني ساده ( عامه پسند ) شروع به تعريف اتفاقات فيلم کرد ! به عبارت صحيح تر ، تمام اوج و فرود ها و گره هاي داستاني اثر رو ظرف هفده دقيقه همراه با تصوير شرح داد .. !! اما نکته خنده دار ماجرا اين که بر خلاف تعاريف سينمايي ( به جاي نام بردن از پرسوناژ هاي فيلم) نام واقعي آن ها رو  به کار برده و به سبک تعريف فيلم توسط شاگردان دبستاني ، مثلآ مي گفت "  حالا اين حا جان وين با يک نگاه عاشق شده ، کسي نمي داندجان وين قبلآ مشت زن بوده و .. " ابتدا فکر کردم دوستم قصد شوخي با من را داشته و سر کارم گذاشته است ! و اين سبک جديدي از نمايش آثار کلاسيک است . اما اين کار نه به عقل جور در مي آمد و نه منطقي بود .. ! آخه در کجاي دنيا کل موضوع فيلم را روي تصاوير از ابتدا تا انتها تعريف مي کنند .. !! از اون جايي که آدم بسيار ساده و خوش باوري هستم با خود گفتم نکنه اين برنامه براي مخاطبان کودک و نوجوان است .. !! اما خيلي زود به خود اومدم که در اين ساعات بامداد هيچ بچه اي بيدار نيست ! ضمن اين که نسل امروزي از همان دوره کودکي و نوجواني قوه درک فيلم ها رو دارد . و نياز به اين سبک تعريف ندارند ! ديگه حسابي گيج شده بودم .. منتظر موندم که بعدش چي مي شود .. !!؟؟  

و اما بعد از هفده دقیقه .. !

 القصه .. دقيقآ بعد از هفده دقيقه تازه نمايش همان فيلم آغاز شد ! فيلمي که از سير تا پيازش قبلآ با تصاوير مربوطه نماش داده شده بود .. !! معني اين کار چيست !؟ واقعآ دست اندرکاران شبکه نمايش مخاطبان خود رو چي فرض کرده اند .. !؟ بلانسبت { روم به ديوار } حتي اگر کند ذهن و خنگ هم بوديم با تعريف کل موضوع فيلم ديگه ضرورتي براي پخش مجدد آن احساس نمي شد  . اگر قصد تعريف و تمجيد فيلمي رو داريد و به قول قديمي ها چشمتون رو گرفته بود ، خب بعد از پايان نمايش هر چقدر دوست داشتيد افاضات مي فرموديد ! در اغلب شبکه هاي تلويزيون خودمون از قديم رسم چنين بوده است که منتقد ابتدا تعريفي از زرومه کارگردان و ژانر فيلم تعريف کرده و در پايان نمايش به نقد اثر مي پرداخت . به عنوان مثال اجراي خوب " مسعود اوحدي " ، " شاهرخ دلکو " يا اگر اشتباه نکنم آقاي " مقدم " در سينما چهار يا " نبوي "  که در شبکه پنج حضور مي يافت و ديگراني که متآسفانه نامشان رو به خاطر ندارم . حتي در برنامه تلويزيوني جديد و قديم " هفت " تلاش مي شود موضوع فيلم لو نرود . چون مي دانند که ديگر کسي اون فيلم رو نخواهد ديد . با اين اوصاف چرا مسوولان شبکه نمايش و شخص مسعود فراستي دست به چنين کاري زده اند .. !؟ من براي اطمينان يکي دو شب ديگر هم عذاب روايت فيلم هاي خوب آثار کلاسيک رو از زبان اين آقا شنيدم . و واقعآ به اين همه نوآوري و نبوغ بايد تبريک گفت .. !

شبي که نظرم از اين منتقد برگشت .. !

همان طور که در بالا اشاره کردم من به دليل علاقه شديدم به سينما تقريبآ همه برنامه هاي تلويزيوني " هفت " با اجراي فريدون جيراني رو دنبال مي کردم . همان طور که مي دانيد مسعود خان منتقد ثابت برنامه بودند و بدون استثناء همه فيلم هاي خوب و پر فروش سينماي ايران رو فاقد فرم و محتوا و قصه ارزيابي مي کردند ! کم کم کار به جايي رسيد که کارگردان هاي معروف و صاحب سبک سينماي ايران به خاطر حضور يک منتقد دايمي با خط فکري مشخص رو بر نتابيده و از حضور در برنامه عذر خواهي مي کردند ! و اون عده اي هم که اعصاب پولادي داشته و حوصله دهان به دهان گذاشتن بي فايده با فراستي رو داشتند به برنامه مي امدند ! من به خاطر ثابت قدمي و لج بازي دايمي اش با توليد کنندگان داخلي ( با وجود خط فکري اش رو تائيد نمي کردم ) ، از او خوشم مي اومد . و در ته قلبم همواره تحسين اش مي کردم اما در شب نقد و بررسي فيلم " قلاده هاي طلا " با کمال تعجب ديدم همين آقا با چهره اي خندان از قصه ، فرم ، محتوا ، تدوين ، کارگرداني و فيلمبرداري فيلم فوق با آب و تاب تعريف مي کنه تازه پي به اين حقيقت بردم که تمام آن افه ها و از زير تيغ نقد بي رحمانه گذروندون ها همه و همه ريشه در سياست و وابستگي به خطوط فکري جناح هاي معلومي را دارد . اتفاقي که در ادامه با برنامه هاي  ديگري  چون فيلم " اخراجي ها " و آثار چند کارگردان خاص ديگر تکرار شد ! و از اون به بعد نظرم از اين آقا برگشت . خوشبختانه با آغاز سري جديد برنامه " هفت " از روش عقلاني حضور منتقدان با تجربه و آگاه مختلف دعوت شده و عذر فراستي رو خواستند !

زنده شدن يک خاطره .. !

تعريف کامل موضوع و اتفاقات فيلم من رو ياد خاطره اي در زمان جنگ انداخت . يادمه تازه ويدئو در ايران رواج يافته بود . و بازار اجاره فيلم و تماشاي آثار سينمايي در منازل پا گرفته بود . يک دوستي داشتم که مثل من عاشق فيلم و سينما بود . و به همين خاطر ويدئويي را خريداري کرده بود . اما بنده خدا يک مشکل اساسي داشت . همسر و اقوام درجه يک زنش کمي تا قسمتي داراي " آي کيو " ضعيفي بودند و به قول دوستم " بخشي از مغز اون ها فيوز سوزانده بود ! " يکي چند بار که به در خونه شون رفتم ، ديدم بنده خدا دقيقآ عين فراستي موضوع فيلم رو براي اون ها تعريف مي کنه .. ! طفلک مدام دستش روي کنترل بود و همون جور که حرف مي زد ، تصاوير فيلم رو مي اورد ! جالبه بدونيد فيلم هم تکراري و قديمي بود ! و من واقعا تعجب مي کردم چطور ممکنه براي يکي داستان فيلم رو شرح دهي تا بعدش بشينه همون فيلم رو تماشا کنه ! حال با اين کار شبکه نمايش من دقيقآ ياد چنان افرادي افتادم که نياز به توضييح همراه با تصاوير دارند .. ! شايد هم اين روش مرسوم بوده و من از آن بي اطلاع بودم . ولي اي کاش مي شد آثار خوب سينماي کلاسيک را با حضور و افاضات منتقد منتخب رسانه ملي به کام دوستداران فيلم و سينما تلخ نکنند .. !

سخن اخر ..  

باور کنيد مدت ها بود تصميم گرفته بودم که ديگه به انتقاد از صدا و سيما نپردازم . اما با شاهکار آقايون در کپي سريال امريکايي { خانواده مدرن } که با تغير به نام " هفت سنگ " با هزينه قابل توجه ساخته شد واقعآ اين پرسش برايم پيش اومد چرا با عبور از کانال هاي نظارتي هيچ کدام از آقايون متوجه اين امر نشدند !!؟ اون هم يک سريال سي قسمتي که از طرح فيلمنامه تا بررسي و ارزش گذاري و تعين هزينه ها و پيش توليد گرفته تا تصوير برداري توسط افراد متعددي نظارت مي شود . بعدش قسمت به قسمت توسط بازبين گروه ديده مي شود . بعد از تآئيد و حذف ايراد هاي موردي ، به پخش فرستاده مي شود . در اون جا هم ناظر و بازبين پخش هم به طور کامل مي بيند ! با يک حساب سرانگشتي زنجيره اي از افراد مختلف با تخصص هاي لازم وظيفه بررسي دارند . يکي نيست بگه چرا کسي از آقايون متوجه کپي کاري دقيق از يک سريال آمريکايي معروف نشدند !؟ و باعث شد بودجه مملکت اين چنين براي مجموعه اي که با فرهنگ و آداب ما همخواني نداره هدر رود .. !؟ پاسخ روشن و واضح است . حضور افراد بي سواد و کم تجربه اي که با رانت و توصيه سياسيون به کار گماشته شده اند ، نتيجه اش چنين مي شود که مي بينيد . فضاحت کپي کاري و بي توجهي ناظران مربوطه به صفحات اجتماعي و رسانه هاي مغرض خارجي کشيده مي شود !  شکر خدا کميسيون فرهنگي ورود پيدا کرده است و قراره بعد از بررسي و مقايسه با نسخه آمريکايي تصميم گيري شود ! ( نوشدارو بعد از مرگ سهراب ! ) اما همين که بررسي و برخورد شود جاي بسي خوشوقتي است ...

 

https://teskga.blu.livefilestore.com/y1pig6_0ch_XJdQKSRh9gSB3ZynyKI5lLPMHtfWNcNuiMoH9GyFQrfWFZxJv_bVOrUSsXU7cWZGqjvbr9pQxej2BNkaIspBWhud/autumn-8.jpg?psid=1 

 

در پناه ایزد منان پاینده و جاوید باشید .

بهروز مدرسی .

 ای میل : Behrouz.journalist@gmail.com

 https://www.facebook.com/behrouz.modarresi  : فيس بوک 

این پست در ساعت ۱۹:۳۰دقيقه  بتاریخ هیجدهم  تيرماه  ۱۳۹۳ پایان یافت .

پاینده و برقرار باد ارتشیان دلاور و قهرمان ایران

سایت پندار پی سی

 https://vwqpoq.dm2302.livefilestore.com/y2pThTRMC0Tts1vAtjZ3P0ih4Typmw-p1AancWOeqyOP-6Vg_6cqvR0Iz5Z95qvQi4aJ58P8HBH53ZNG3ynr_Fbb-jnGlP7wZZkxE2FFl0YftY/HKJ.gif?psid=1

- تعداد بازديد
  • 9982
  • مرتبه

     
    Copyright 2007 by Behrouz Moddaresi | Design by WebStudio | Powered By Movable Type 3.35