Oldpilot.ir | حکایت فوتبال کشور ما ..!
درباره من

سوم دي ماه 1331 در تهران متولد شدم. پس از اتمام دوران دبيرستان به خاطر علاقه اي که به پرواز داشتم به نيروي هوايي پيوستم. در ادامه به آمريکا اعزام شدم، در بازگشت به ايران اولين پروازم را در تاريخ 18/3/53 انجام دادم و با آغاز جنگ تحميلي، به صورت شبانه روزي در مناطق جنگي پرواز داشتم و افتخار كسب مدال طلاي بالاترين ساعات پرواز را به دست آوردم. به دليل سكته قلبي و عمل جراحي باز كه ... ادامه
تبليغات
وبلاگستان
باقي قضايا
  حکایت فوتبال کشور ما ..!

Traktor---1

 آقايون چشمتان روشن ! سهميه آسيا را ارتقاء داديد !

Traktor---1

برچسب ها : فدراسیون فوتبال + سهمیه آسیایی + جدایی طلبان + توهین به سرود ملی + توهین به قومیت ها + تماشاگر نماها + هوشنگ نصیرزاده + کمیته داوران + برنامه نود + عادل فردوسی پور + خلیج همیشه فارس  

به بهانه مقدمه  

فکر نمي کنم نياز به تکرار اين جمله کليشه اي باشه که .. " به شکل حرفه اي اهل تماشاي فوتبال نيستم ! " اما به عنوان يک ايراني نمي تونم شاهد اين همه هرج و مرج و بي نظمي در داخل و تحقير و حق کشي در عرصه هاي بين المللي باشم .. ! آخه ادم عاقل چند بار از يک سوراخ گزيده مي شود !؟ چند بار بايد تاوان بي تجربگي و ضعف مديريتي آقايون را در جهان بديم !؟ همه دوستان مي دونند تعصب شديدي روي مسايل ملي کشورم دارم و بهانه نگارش ام در ابتدا رفتار غير ملي عده اي تماشاگر نما در ورزشگاه شيراز بود که با دامن زدن به مسايل قومي و مليتي و همراه داشتن پرچم و نشان کشور هاي بيگانه بود که حقيقتآ خيلي آتش گرفتم ! کسر دو سهميه از باشگاه هاي کشورمون دليل ديگري براي نگارش اين پست بود . همين ديروز { اول آذر } آقايان از قول " کنفدراسيون فوتبال آسيا " در روزنامه هاي ورزشي با فونت درشت تيتر زدند .. " ۳ سهميه قطعي است و يک سهميه مشروط !!  " درست يک روز بعدش يعني { دوم آذر ماه } خيلي راحت اعلام شد .. ايران تنها دو سهميه دارد ! اون هايي که با  فرهنگ و ادبيات بين الملل آشنا هستند خوب مي دونند مفهوم اين امر چيست ! .. يعني آقايون اين بار هم بازي خوردند !!‌ حضرات اين کاره نيستند ! بي تعارف مي گم وقتي کشور هاي کوچکي همچون عمان  ، امارات ، قطر ، فليپين ، ويتنام و ... نمايتدگاني فعال در مجامع آسيايي و جهاني دارند و مدام در حال اعتراض و چانه زني و گرفتن انواع امتيازات هستند ، و فدراسيون نشين هاي ما در حال چالش با رقباي داخلي و درگير با حواشي هاي فوتبال داخلي هستند نتيجه چنين مي شود که هر دو عرصه رو از دست مي دهيم ! باز جاي شکرش باقي است جناب کفاشيان اعلام کرد  .. " گزينه مناسب تر از خودم براي انتخابات بعدي نمي بينم .. ! " واقعآ خدايا شکرت ..   

  در اين پست سعي دارم نگاهي گذرا به وضعيت فوتبال کشورم انداخته و سپس به اختصار ضعف ها و مشکلاتي که دامن گير اين ورزش پرطرفدار شده رو برشمارم ...   

9

واي خداي من چي مي شنوم ..!؟؟

باور کنيد وقتي خبر مربوط به حضور افراد جدايي طلب رو در سايت ( مرکز اسناد انقلاب اسلامي ) خواندم براي لحظاتي فکر کردم .. دارم خواب مي بينم ! آخه مگه مي شه روز روشن عده اي به اصطلاح جدايي طلب يا هر کوفت و زهرماري که تصور باطل تجزيه ايران رو در سر مي پرورونه با در دست داشتن نماد هاي باطل خود و در دست داشتن پرچم بيگانگان ، مليت و استقلال وطن عزيزمون رو زير سوال ببرند و بعد هم آزادانه ورزشگاه رو ترک کنند ... !!؟؟ بهتره ابتدا به اصل خبر توجه فرماييد :

حضور با آرم جدایی‌طلبان در‌بازی فجر و تراكتور

در بازی دیروز فوتبال فجر سپاسی شیراز و تراكتور سازی تبریز برخی تماشاگران به اصطلاح حامی تیم فوتبال تراكتورسازی تبریز كه به شیراز آمده بودند،  ورزشگاه حافظیه شیراز با در دست داشتن پرچم كشورهای تركیه و آذربایجان و چسباندن آن بر  پیراهن خود، نمادهای جدایی طلبانه را به نمایش گذاشتند . متاسفانه این افراد كه نقش لیدری گروهی از تماشاگران را نیز بر عهده داشتند پیش از این در ورزشگاه‌های شهرهای دیگر نیز شعارهای جدایی‌طلبانه سر می‌دادند . این لیدر نماها كه به نظر می‌رسد تفكرات پان‌تركیسم دارند بیش از آن كه دلسوز تیم خود باشند سعی دارند از این موقعیت بدست آمده به تمام معنا سوء استفاده كنند تا اهداف انحرافی خود را پیاده كنند . پانْ‌تُركیسْم، ایدئولوژی ملی‌گرایانه (ناسیونالیستی) و توسعه‌طلبانه‌ای كه برپایه‌ آن كلیه‌ مردمانی كه به زبان تركی سخن می‌گویند – از جمله همه‌ی ترك ‌زبانان مسلمان – ملت واحدی هستند كه باید تحت رهبری واحد و در دولتی واحد متحد شوند. این حركت تفرقه آمیز نوعی هشدار به مسئولان امنیتی، قضائی و ورزشی است كه شاید  از سهل انگاری كه در چند بازی گذشته اتفاق افتاده است عبرت بگیرند و بیش از این اجازه جولان به چنین افراد فرصت طلبی را ندهند.

بشکند دستاني که پرچم ايران را  سوزاندند !

از قديم گفته اند .. براي پي بردن به حقايق بايد سخن مخالفان ( بخوانيد غير خودي ها ) و مغرضان رو هم شنيد ! من چون اهل سياست نيستم با کسي هم اختلاف نظر ندارم . و تعريف دشمن از نظر من يعني کسي که .. به خاک و نماد هاي ملي کشورم تعرض کند . فرقي نمي کند پرچم باشد يا اونيفورم نظامي .. ! به طور کلي با هر چيزي که استقلال ، تماميت ارضي و مليت ام رو تحقير کنه ، مخالفم . لذا براي پي بردن به عمق فاجعه نگاهي هم به تحليل يک سايت به اصطلاح غير خودي انداختم . باور کنيد دارم شاخ در مي اورم .. ! فقط يکي به من بگه چه جوري جرآت مي کنند .. !!؟؟ لطفآ متن رو بخوانيد :

 هواداران به هر شهری که قدم می‌گذارند، با مردم شهر و هواداران تیم مقابل درگیر می‌شوند. درگیری درگیری فیزیکی نیست، از جنس نفرت است. از نوع قومی یا شهری یا هر چیز دیگر. گویی در شهر حریف فقط یک هدف وجود دارد! تحریک هواداران تیم حریف به فحاشی‌های قومی. کارشناسان علوم ارتباطات و عملیات روانی این عمل را پرووکاسیون می‌گویند. یعنی تحریک. تحریک افراد به اقدامی غیرعقلانی. این بخش هواداران تصمیم دارند از این فحاشی‌ها و خبرسازی‌ها بعدها استفاده کنند. چند هفته فرصت دارند تا ذهن همشهری‌ها و هواداران پر شمار تیم را علیه کرمانی‌ها، رشتی‌ها، انزلی‌ها و تهرانی و حتی اصفهانی‌ها تحریک و آماده کنند. این بخش از هواداران که خود را به ایدئولوژی نخ‌نما شده پان‌ترکیسم مجهز کرده‌اند بدشان نمی‌آید در شهر غریبه فحاشی‌های قومی بشنوند. به این ترتیب نفرت زیادی انباشته می‌شود و می‌توانند در شهر خودشان از غریبه‌ها با تعداد بیشتری هوادار پذیرایی کنند. هر چقدر توهین‌ها و نزاع‌ها بیشتر باشد تعداد تماشاگران بازی بعدی بیشتر خواهد شد و عضوگیری آسان‌تر . اکنون نزدیک به دو سال است که تبدیل شده‌اند به یکی از معضلات استان آذربایجان شرقی و البته هر شهری که به آن سفر می‌کنند. شعارهایی علیه تمامیت ارضی، حساسیت‌های ملی (مانند خلیج فارس)، اقوام و مردم شهرهای دیگر و حرف‌ها و سخنانی از این دست. با اینحال و علیرغم اینکه اکثریت بالایی از ساکنان آذربایجان شرقی کمترین علاقه‌ای به این نفرت‌پراکنی نشان نمی‌دهند، اراده‌ی جدی‌ای برای برخورد با این پدیده به چشم نمی‌خورد. گاه و بیگاه پرچم یکی از کشورهای همسایه را بالا می‌برند یا پرچم کشور خودشان را آتش می‌زنند. تولید نفرت در این فضا امری عادی است.

البته اين رو اضافه کنم .. طبق معمول به سر و ته اين نوع گزارش ها تهمت هاي ريز و درشت ديگري هم  افزوده شده بود ! که به خاطر شرايط استراتژيک مملکت مجبور شدم حذف کنم !

حرمت سرود ملي ..

ابتدا توجه شما رو به تيتري که روزنامه " ابرار ورزشي - ۱۸ آبان ماه " در صفحه نخست خود از قول " واعظ آشتياني " درج کرده است جلب مي کنم  : برخي از ورزشکاران هنگام سرود ملي آدامس مي جوند ! مگه کسي تو سيستم عريض طويل ورزش پيدا نمي شه که به بعضي از حضرات ورزشکار تآکيد کنه که .. پخش سرود ملي و بالا رفتن پرچم هر کشوري بيانگر استقلال مردم اون کشور است . و بي حرمتي ورزشکاران به آن ، توهين به ملت شريف ايران و تمام شهدايي است که در راه برافراشته شدن پرچم و آواي غرور آفرين سرود ملي خون خود رو فدا کرده اند .. ببخشيد .. چه انتظار بي جايي از آقايون دارم .. ! وقتي وظايف محوله خود رو به درستي انجام نمي دهند ، چگونه توقع حفظ حرمت ارزش هاي  ملي کشورمون رو از اون ها داشته باشيم .. !!؟؟؟

اشتباهات بين الملي ..

وجدانآ در همين دوره رياست جناب کفاشيان بر فدراسيون فوتبال چند دفعه تيم هاي ما به خاطر اهمال و ندانم کاري آقايون از حق قانوني خويش باز ماندند .. !؟ باشگاه استقلال رو يادتونه .. فقط به خاطر به موقع ارسال نکردن ليست بازيکن ها از حضور قانوني خويش باز ماند .. ! آيا شما شنيديد که مديري ، مسئولي به خاطر کم کاري در اين قضيه تنبيه شود !؟ حتي يک عذر خواهي کوچک از مردمي که با پول آن ها خرج سفر هاي خارجي آقايون ، هزينه هاي فوتبال و .. تامين مي شود نکردند !! مثل هميشه با اجراي شوي " کي بود کي بود ، من نبودم  " سر و ته قضيه رو هم آوردند . تيم اميد رو يادتون است !!؟ که چه بچگانه به خاطر ندانم کاري بعضي ها راحت کنار گذاشته شد !؟ جالب اين که مدتي هم با وعده هاي پوشالي اعلام کردند وکلاي ما پي گير هستند .. مطمئنآ صعود مي کنيم !! کدوم وکلا ..!!؟؟ يادمه يک بار عادل فرودسي پور خواسته يا ناخواسته اشاره به وکلاي جواني کرد که در موضوعات مشابه قبلي هم کاري از پيش نبرده بودند .. ! اگر چه نياز به اشاره مجري " نود " هم نبود .. اتفاقآ يکي از مشکلات ورزش ما به ويژه فوتبال ، سپردن مسئوليت هاي بزرگ به اشخاص غير حرفه اي است که با انواع توصيه و سفارش و پارتي بازي بر مسند کار قرار مي گيرند ! برنامه اعتراض آقاي " نصيرزاده " در برنامه تلويزيوني " نود " به گزينش غير عادلانه داوران بين المللي رو يادتونه .. !؟ ديديد که چگونه و با چه لحن و ادبياتي پاسخ اين کارشناس پزرگوار رو دادند .. !!؟؟  اين ها نمونه هاي بسيار کوچکي از تکرار معضلات و اشتباهات در عرصه هاي بين المللي است .. به قول عادل خان فرودسي پور .. از يک سوراخ چند بار بايد گزيده شويم تا مسئولان ما به خود امده و دوباره همون اشتباه رو تکرار نکنند .. !!؟

در باره کسر سهميه قهرمانان آسيا ، امروز آقاي " عزيز محمدي " در يک گزارش تلويزيوني که ظاهرآ در مالزي انجام گرفته بود خيلي خونسرد اعلام کرد .. " آقايون گفته بودند سهميه ما کسر نخواهد شد اما نمي دانم چرا اين کار رو کردند ! { نقل به مضمون } به هر حال ما در حال پي گيري هستيم !! " باور کنيد خيلي دلم مي خواست اون جا بودم و به اين آقاي محترم عرض مي کردم .. بايد حضور قوي داشته باشيم .. بايد افراد کار بلدي که مسلط به زبان انگليسي و مقررات فوتبال هستند به کار گمارده شوند .. بايد مدام مثل نمايندگان ساير کشور هاي کوچک موي دماغ اون ها باشيم .. نه اين که به اميد شايد ها و اگر ها دل خود و مردم رو الکي خوش کنيم !! به هر حال سهميه ما پريد .. ! به همين سادگي .. سر آقايون به سلامت .. !

اطلاع رساني ضعيف .. !

چند وقت پيش بر حسب اتفاق نوشته اي در وب ديدم که ظاهرآ بنده خدايي دلسوز از مردم ايران خواهش کرده بود به سايت فدراسيون فوتبال رفته و به طفلک " هادي عقيلي " رآي دهيم .. ! وي معتقد بود اغلب کشور هاي کم جمعيت که کانديدا هايي در مراسم انتخاب بهترين ها داشتند ، سيل اي ميل هاي مردمانشان سرازير است .. در حالي که فکر کنم خيلي ها خبر نداشتند ! پرسش من از آقايون اين است .. آيا نمي شد با اطلاع رساني گسترده همين يکي دو تا کانديدايي هم که به خاطر تلاش و لياقت خودشون به اين مجامع راه يافته بودند ، حمايت مي کرديد !؟ و از مردم مي خواستيد که حتمآ رآي دهند .. اين ساده ترين کاري بود که مي شد در حق ورزشکاران ما انجام دهيد .. و در اخر هم ديديم که بنده خدا هادي عقيلي رآي نياورد .. ! البته نمونه هاي فراواني وجود دارند که بنده حضور ذهن ندارم !

 عدم نظارت دقيق ..

وقتي گزارش مرگ نوجوان فوتباليست کشورمون رو در تلويزيون ديدم که چگونه مظلومانه روي دست پدرش به خاطر کمبود امکانات پزشکي ورزشگاه مظلومانه جان داد ، خيلي متآثر شده و جيگرم آتش گرفت .. ( بايد پدر باشيد تا بدانيد دور از جان مرگ يک جوان برومند چقدر دردناک است ) يا اون جوان فوتباليست ديگر يزدي که در اتفاقي مشابه جان داد . مسلمآ زبانم لال اگه ده ها تن ديگر از فوتباليست هاي کشور ما در اتفاقات مشابه جان خود رو از دست دهند ، مطمئن باشيد تا اين آقايون در رآس امور فوتبال هستند ، آب از آب تکان نخواهد خورد .. ! آخه يکي نيست بگه : مسئول نظارت بر اين گونه کاستي ها کيست .. !؟ چه کسي مسئوليت کنترل خدمات پزشکي رو در استاديوم هاي ورزشي به عهده دارد ؟ آيا اصلآ مسئولي براي اين امور داريد .. !؟

عقل سالم در بدن سالم ..

بدون شک همه ما شعار معروف " عقل سالم در بدن سالم " رو بار ها و بار ها در مدرسه و زنگ هاي انشاء شنيده ايم .. من ابدآ کاري به ريشه اين شعار ورزشي ندارم .. اما بار ها به چشم خود ديده ام ، ورزشکاران و افرادي که حتي از دور دستي بر ورزش دارند ، داراي چهره هاي بشاش ، روحيه مردمي ، صبور و مهربان هستند .. حضرت عباسي شما چند تا مسئول ورزشي رو  { فعلآ منظورم فوتبال است }مي شناسيد که لااقل مقابل دوربين هاي تلويزيوني که ميليوون ها نفر مخاطب دارند ، بدون عصبانيت و  آرام به انتقاد هايي که ازشون مي شه پاسخ دهند !!؟ ( فرقي نمي کنه تلفني با حضوري باشه ) به عنوان مثال ناچارم بار ديگر مناظره آقاي " نصيرزاده " کارشناس محترم فوتبال رو با يکي از مسئولان کميته داوري مثال بزنم .. ديديد چگونه در حالي که حنجره اش رو پاره مي کرد ، با مغلطه سعي  داشت  صورت مسئله رو پاک کند !!؟؟؟ مگه نه اين که کسوت داوري چون قاضي شريف و مقدس است .. و ادب و احترام شرط اصلي اين حرفه است ؟ بر فرض طرف مقابل برداشت اشتباه کرده باشد ، آيا چنين است پاسخ به يک همکار !!؟ اون هم شخصيتي چون جناب نصيرزاده که لااقل به حرمت مخاطبان ، صبوري و وقار خويش رو حفظ کرده بود .. مگه نه به اين که پيشکسوتان هر حرفه اي بايد الگو و سرمشق باشند !؟ آيا براستي کسي اون شب برداشت شادابي ، پيشکسوتي ، ورزشي از نماينده داوران کرد !؟ تعجب نکنيد اگه مسئول بي سواد تدارکات يک تيم کوچک شهرستاني بر سر و روي داور مسابقه کوبيد ! حرمت امامزاده با متولي آن است .. قبول کنيد سيلي نخست رو از خودشون خوردند .. با مثال ديگري به بحث چهره ورزشي خاتمه مي دهم .. نمي دونم اون مسابقه فوتبالي که در شرايط گرد و غبار شديد در استاديوم آزادي برگزار شد رو به خاطر داريد يا نه .. !؟ وقتي با استناد به استاندارد هاي رايج هواشناسي و اخطار هاي ارايه شده قبل از بازي از مسئول محترم ليگ پرسيده شد که طبق چه اصولي با جان فوتباليست هاي ما اين گونه بازي مي شود ؟ و چرا مسابقه رو تعطيل اعلام نکرديد .. ؟؟ دلم مي خواست چهره اون مسئول محترم ورزشي رو مي ديديد که با چه عصبانيتي از عمل خويش دفاع کرد !! خود شما حتمآ نمونه هاي بسياري از شادابي ( ببخشيد .. خشم و عصبانيت ) بعضي مسئولان رو هنگام انتقاد ديده ايد .. ! من که ديگه مطلقآ قبول ندارم ورزش شادابي مي اورد .. !!!

الگوي پوشالي من ... !  

همه مي دونند من هرگز فوتبالي نبودم .. اما نام بعضي فوتباليست ها را در همون دوران پيش از انقلاب  بار ها شنيده بودم .. بعضي از اين نام ها با گذشت زمان پايدار و مردمي شدند . و من به عنوان شهروند هر از گاهي اسم بعضي از اون ها رو به خاطر اعمال انساني که انجام مي دادند و در رسانه ها تبليغ شده بود ، به خاطر سپرده بودم . کم کم شخصيت يکي از اون ها رو به خاطر صفات حسنه اي که داشت تحسين مي کردم .. و در ذهن خويش از او الگو ساخته بودم .. تا اين که چند روز قبل بر حسب اتفاق ، ميهمان چند مهندس معمار بودم . در اون جمع خصوصي ترجيح بند اغلب حرف آقايون.. برج و آپارتمان سازي و وام هاي کلان ساختماني بود .. ! ( مقوله اي که من چيزي ازش سر در نمي اوردم ! ) در آن اثنا يکي از آقايون انبوه ساز که ظاهرآ با مشکل کوچک { ميلياردي !! } مواجه شده بود و مدتي اقساط بانکي اش عقب افتاده بود ، از همکارانش راه چاره خواست .. يکي در جمع ياران اشاره به نام همون  فوتباليست معروف کرده و افزود : چرا از آقاي ايکس نمي خواهي تا با مدير بانک مربوطه صحيت کند تا براي مدتي اقساط شما رو عقب اندازد !؟   ( نمي دانيد در اون لحظه چقدر بهش افتخار کردم ) اما با کمال تعجب آن چه شنيدم باورم نشد ! مهندس برج ساز گفت .. دکي ، مگه يادت نيست سر فلان برج که اقساط بانکي ام عقب افتاده بود ، همين آقاي ايکس براي شش ما به تاخير انداختن ، صد ميليون  تومن  ناقبل اول از من گرفت تا با استفاده از محبوبيت اش آن کار را انجام دهد !؟ من که تا اون لحظه ساکت نشسته بودم ، براي اطمينان از آن چه شنيده بودم خطاب به مهندس گفتم .. منظور شما فلان فوتباليست معروف است .. گفت : بله .. !! اتفاقآ دو تا چک ۵۰ ميليووني ازم گرفت تا زمان بازپرداخت وام بانکي ام رو به تاخير اندازد .. !! باور کنيد اصلآ در باره فوتباليست معروف چنين فکري رو نمي کردم .. خاک بر سر مدير اون بانکي بشه که اجراي قوانين رو فداي چهره هاي پوشالي مي کنه .. بگذريم ...

کلام اخر ...

باور کنيد خيلي دلم مي خواست اتفاقات رنگارنگي که در فوتبال کشور ما رخ مي دهد رو ، طبقه بندي و تشريح مي کردم .. از عدم برنامه ريزي اصولي گرفته تا تصميمات عجيب و غريبي که فقط در فوتبال ما رواج دارد .. اما با خود حساب کردم وقتي همه مردم ايران از نوجوان کم سن و سال گرفته تا افراد مسن و پا به سن گذشته همه و همه .. کل اتفاقات صورت گرفته در فدراسيون فوتبال و عملکرد يکايک مسئولان مربوطه رو رصد کرده و اگاهند .. من ديگه سخن از چه بگويم .. !!؟ فقط به عنوان کلام اخر ملتمسانه از اين بزرگواران مي خواهم .. نگذاريد با ندانم کاري و سهل انگاري هاي پي در پي شآن و منزلت فوتبال ما در جهان مورد تمسخر قرار گيرد .. کاري به صرف هزينه هاي هنگفتي که در اين عرصه خرج مي شود و به قول کارشناسان مربوطه خروجي قابل قبولي ندارد ، ندارم . اما شما رو به شرفتان سوگند مي دهم .. حداقل نگذاريد مليت ام ، پرچم پر افتخار کشورم ، خليج هميشه فارس ايران عزيز توسط مشتي اوباش بي وطن به سخره گرفته شود ! نگذاريد در عرصه هاي بين المللي حيثيت ورزشي ما بدليل کم تجربگي و پارتي بازي عده اي پايمال شود . از خطا ها درس گرفته و نگذاريد دوباره و چند باره تکرار شود ..

 

 با تشکر و احترام :

بهروز مدرسی

این پست ساعت ۲:۴۵ دقیقه بامداد چهارم آذر ماه ۱۳۹۰ پایان یافت .

پاینده و برقرار باد ارتشیان دلاور و قهرمان ایران

 

     آرشیو سایت  اينجا                         آرشیو وبلاگ اینجا 

 

   مطالب قديمي گذشته

  پیشنهاد دو پست دولتی توسط احمدی نژاد ( اینجا )

چگونه به جای دختر خارجی ، برادر پاسداری را تحویل ام دادند !! ( اینجا )

 • چگونه از تهمت کودتای نوژه ، نجات پیدا کردم !!؟ ( اینجا )
 • به جای  قطعه هواپیما بهروز وثوقی تحویل دادند !! (اینجا )
 • ماجرای جدا شدن سر مسافری در مقابل چشمان خانواده اش !! (اینجا )
 • نقش ستون پنجم در سقوط هواپیمای آیت الله محلاتی ! ( اینجا )
 • آیا تاکنون آتش گرفتن انسانی رو از نزدیک دیده اید !!؟ ( اینجا )
 •  ادار خلبان ، نظم پایگاه را به هم ریخت !! (اینجا )
 • دلایل سقوط هواپیمای خبرنگاران ! ( اینجا )
 •  آیا زندانیان سیاسی به دریاچه نمک ریخته می شدند !!؟ ( اینجا )
 • چگونه به دبیر کلی حزب خران برگزیده شدم !!؟؟ ( اینجا )
 • انتقاد از اعلیحضرت همایونی جهت رفاه الاغ !! ( اینجا )
 •  با خلخالی در صحرای طبس ! ( اینجا )
 • چرا در پرواز آبنبات تعاروف می کنند !؟ (اینجا )
 • پرواز به قبیله آدمخواران !! (اینجا )
 • عملیات محرمانه نجات زندانیان ( اینجا )
 • ماجرای اشگ ننه علی ( اینجا ) 
 •  
  - تعداد بازديد
 • 5520
 • مرتبه

   
  Copyright 2007 by Behrouz Moddaresi | Design by WebStudio | Powered By Movable Type 3.35