Oldpilot.ir | چگونه همراه اول تنهایم نگذاشت !؟
درباره من

سوم دي ماه 1331 در تهران متولد شدم. پس از اتمام دوران دبيرستان به خاطر علاقه اي که به پرواز داشتم به نيروي هوايي پيوستم. در ادامه به آمريکا اعزام شدم، در بازگشت به ايران اولين پروازم را در تاريخ 18/3/53 انجام دادم و با آغاز جنگ تحميلي، به صورت شبانه روزي در مناطق جنگي پرواز داشتم و افتخار كسب مدال طلاي بالاترين ساعات پرواز را به دست آوردم. به دليل سكته قلبي و عمل جراحي باز كه ... ادامه
تبليغات
وبلاگستان
باقي قضايا
  چگونه همراه اول تنهایم نگذاشت !؟

Hamrah-aval---1

حکايت آش نخورده و دهان سوخته  .. !

Hamrah-aval---1HAMRAH-AVAL.j-2pg

برچسب ها : تلفن همراه + شرکت مخابرات + اينترنت هوشمند + شناسه پرداخت + گوشي هاي جديد + شارژ اضافه + همراه اول

بهانه ای برای آغاز ..  

قبل از هر حرف و سخني .. از همه حوانندگان فهيم و بزرگواري که با ارسال نامه و کامنت همچنين با فرستادن تصوير واقعي " سر در دانشگاه تهران " بنده رو متوجه اشتباه فاحشي که در پست قبل کرده بودم تشکر و قدرداني مي کنم . اين ياران فرهيخته و گرامي با چنان ادب و متانتي سعي در قانع کردنم از خود نشان دادند ، که قلبآ شرمنده منش و صبوري تک تک آن ها شدم . با توضيحات دوستان و دقت در عکس زير متوجه مي شويم که ستون هاي سر در دانشگاه دو جفت و به صورت قرينه هستند . و طراح محترم اسکناس هاي ۵۰ تومني به دلايلي نامشخص ، تصوير دو ستون وسطي را انتخاب کرده است . نکته اي که همگان رو در نگاه اول به اشتباه مي اندازد ، وجود درختان در پس زمينه سمت خيابان است !‌به هر حال آن گونه که متوجه شدم پيش از اين در خيلي از سايت هاي ايراني با عنوان " سوتي " از اين عمل ياد شده است ! باور کنيد اگه اطلاعي از اين حرکت ها داشتم مطلقآ به آن نمي پرداختم . و همان گونه که در مقدمه پست قبل هم اشاره کردم ، اين سوژه از سوي يکي از خوانندگان فرهيخته برايم ارسال شده بود . از اين رو وظيفه خود مي دونم از همه خوانندگان محترم و طراح محترم اسکناس طلب پوزش و عفو نمايم .

Unevrcity3

يک توضيح ضروري ..

آن چه در ابن پست قصد بيان اش رو دارم ، اگرچه به خدمات " همراه اول " مربوط مي شود اما صادقانه اعلام مي کنم به هيچ عنوان قصد زير سوال بردن خدمات فراوان اين شرکت معتبر رو نداشته و ندارم . و  صرفآ هدف ام هوشياري هموطنان است . تا آن ها هم خداي ناکرده دچار مشکل نشوند !

ماجراي خريد تلفن همراه ..

انگار همين ديروز بود که سر و کله تکنولوژي جديد " تلفن هاي همراه " سر از ايران نازنين در اورد .. طبق يک سنت قديمي و نهادينه شده ابتدا حضرات تازه به دوران رسيده در هر قشر و مقامی از خدمات ان بهره جسته و پز داشتن تلفن هاي جدید رو به رخ خلق الله کشيدند .. ! اون موقع گوشي هاي وارداني در قد و قواره یک پاره آجر بسيار بزرگ و زمخت بود . با وصف اين بعضي ها براي نشون دادن تمايز شخصيت والاي خود از قاب هاي طلايي يا چرم هاي گران بها براي آجر پاره ها  ( ببخشيد گوشي ها ) ي خود استفاده مي کردند ! و از هر فرصتي براي به رخ کشيدن کالاي اشرافي شون سود مي جستند .. طولي نکشيد که اين بازار به دست دلالان از خدا بي خبر افتاده و سود حاصل از فروش سيم کارت هاي دولتي بقدري وسوسه بر انگيز شد که مردم عادي کيلومتر ها جلوي مراکز پستي براي ثبت نام و خرید به صف مي ايستادند .. ! قيمت سيم کارت حتي تا سقف چهار برابر نرخ دولتي هم رسيد .. ! من بازنشسته يک لا قبا در خواب شب ام هم نمي ديدم که روزي مالک یک دستگاه تلفن همراه شوم .. !

دست سرنوشت و تقدیر چرخید و چرخید .. تا این که تصمیم گرفتم به خاطر حضور کادر مديريتي جديد در موسسه فرهنگي هنري " سروش " عطاي حضورم رو بعد از هشت سال فعاليت به لقايش ببخشم ! ره آورد استعفاي خود خواسته ام ، مبلغي پول به عنوان حق سنوات براي سال هاي حضورم در اين مجله بود . من هم معطل اش نکرده جهت پاسداشت و يادآوري اين دوره مملو از تجربه و خاطره يک سيم کارت از بازار آزاد خريدم ( البته مقداري هم روي پول گذاشتم ) و بدين ترتيب بنده هم صاحب يک دستگاه  گوشي موبايل شدم .. ! شايد باورش براي شما کمي دشوار باشد ، اما صادقانه عرض مي کنم .. اون اوايل شرم و حيا سبب عدم استفاده از آن جلوي همکارانم در صدا و سيما شده بود . و اگر هم ناخواسته زنگ آن به صدا در مي آمد ، با دستپاچگي و لکنت زبان جواب مي دادم .. ! زيرا در آن موقع همچنان موبايل متعلق به قشر اعيان و اشراف بود . القصه .. در تمام اين سال ها از يک نوع گوشي نوکيا مدل قديمي استفاده مي کردم .. ! گوشي هم مثل خودم به خاطر عمر طولاني زوال در رفته و کهنه شده بود . اما من از کارکردش راضي بودم .. البته از شما چه پنهان گاهي اوقات با ديدن انواع گوشي ها رنگارنگ در پشت ويترين مغازه ها ، دلم مي خواست روزي من هم صاحب يک گوشي مدرن امروزي شوم ! به خصوص اين که شنيده بودم مي شه با آن وارد اينترنت شد ..   

 روزي که صاحب گوشي مدرن شدم ..

به احتمال زياد در يکي از روزهايي که مثل کودکان نديد بديد غرق تماشاي ويترين فروشگاه هاي موبايل در حاشيه ميدان ولي عصر بودم ، و ناخواسته آهي جانسوز کشيده و از ته دل آرزوي داشتن يکي از اون گوشي هاي جديد رو طلب همي کردم ، از بخت خوش من مرغ آميني از آن حوالي در حال گذر بوده و با مشاهده مرد مسني با سري کچل و شکمي گنده و نوکياي قديمي در جيب توجه اش جلب شده و با بيان يک " آمين " جانانه زمينه خريد رو برايم فراهم نمود .. ! و طولي نکشيد بر اساس قانون اداره بازنشستگي ارتش که مابه التفاوت افزايش حقوق سال جديد رو در خرداد ماه همان سال به بازنشستگان پرداخت مي کنند ، هزينه تحقق آرزويي بزرگ براي مردي کوچک فراهم شد .. ! و من خوشحال و خندان راهي پاساژ علاالدين شده و يک دستگاه گوشي ( H T C ) خريداري کردم ... در نخستين گام وارد سايت " همراه اول " شده و سيستم ( GPRS )  سيم کارت دايمي ام رو فعال کردم . و در ادامه طبق راهنمايي هاي همان سايت ، گوشي جديد رو براي استفاده از خدمات مدرن تنظيم کردم . راستش رو بخواهيد .. در ميان انواع نرم افزار هاي سودمند گوشي جديد فقط سيستم مسير يابي و ناوبري اش توجه ام رو خيلي به خودش جلب کرده بود . همچنين امکان دسترسي به اينترنت برايم خيلي ضروري بود . چون هميشه در مسافرت هاي راه دور دغدغه جدايي از سايت و خوانندگان بزرگوارش آزارم مي داد . لذا از اون جايي که بار ها در تبليغات تلويزيوني در مورد سرويس هاي مختلف همراه اول شنيده بودم ، تصميم گرفتم از خدمات آن بهره جويم ..  

 در ميان چهار گزينه متفاوتي که همراه اول به کاربرانش پيشنهاد داده بود بنده گزينه استفاده نامحدود به مدت يک ماه رو که مبلغ آن ده هزار تومن تعين شده بود رو انتخاب کردم . دقايقي بعد با دريافت پيامکي از همراه اول ، فعال شدن سرويس اينترنت نامحدود خط ام تآئيد شد . براي پاسخ به حس کنجکاوي ام چندين مرتبه به زحمت از خانه خارج شده و از پارک هاي اطراف منزل سيستم مسير يابي همچنين ناوبري گوشي ام رو چک کردم .. ! ضمن اين که .. يکي دو باري هم که براي ديدن نوه هايم به کرج رفته بودم براي مشاهده سايت و اي ميل هايم اينترنت گوشي ام رو فعال کردم .. اما از اون جايي که منطقه جهانشهر کرج معمولآ خوب آنتن نمي دهد ، هرگز اين خواسته ام تحقق نيافت .. ! و طولي نکشيد که زمان يک ماهه تعين شده براي استفاده نامحدود از اينترنت پايان يافت . البته همراه اول قيد کرده بود در صورت اتمام مدت تعين شده اگر کاربري قصد استفاده از اينترنت رو داشته باشد ، طبق تعرفه تعين شده کيلوبايت ۸ ريال محاسبه خواهد شد . اما از اون جايي که بنده در منزل از سيستم اينترنت پرسرعت استفاده مي کنم هرگز نيازي به بهره گيري از سرويس هاي همراه اول احساس نمي کردم .

 يک توضيح ضروري ...  

 راستش رو بخواهيد از اون جايي که مدت هاست به دليل دست و پنجه نرم کردن با انواع بيماري ها تقريبآ در منزل " خانه نشين " شده ام ، و ارتباط چنداني با کسي به اون صورت ندارم .. همواره قبض تلفن همراه ام براي يک دوره دو ماهه چيزي حدود پنج ، شش هزار تومن مي آمد .. ! و هرگز بياد ندارم بالاي ده هزار تومن قبض تلفن همراه برايم آمده باشد . اين دوره هم گمان مي کردم با افزوده شدن اون ده هزار تومن بابت اينترنت نامحدود مبلغي حدود پانزده تا شانزده هراز تومن برايم قبض خواهد اومد .. اما با کمال تآسف وقتي مبلغ شارژ اين دوره از سوي همراه اول برايم پيامک شد ، از تعجب چيزي نمونده بود که شاخ در اوردم .. ! مبلغ ۵۸۶۹۰۴ زيال فقط براي استفاده از اينترنت برايم محسوب شده بود .. !! البته اون ده هزار تومن هم به قوت خود باقي بود .. !

chargs

جالب اين که آقايون همراه اول از اون جايي که دلشون به حال اين بنده حقير سوخته است ، لطف فرموده و مبلغ ۲۹۵۶۰۱ ريال هم تخفيف قايل شده اند ..! به شرافتم سوگند مي خورم من هرگز از اينترنت گوشي موبايلم ( جز يکي دو بار جهت پاسخ به حس کنجکاوي فرزند يکي از همسايه ها که قصد خريد اين مدل گوشي رو داشت ) استفاده نکرده ام . آخه کدوم آدم گاگول و ديوانه اي با در اختيار داشتن  اينترنت پرسرعت ۲۵۶ کيلو بايتي در منزل ، به گوشي موبايل اش متوسل شود .. !!؟؟ باور بفرماييد در تمام اون دفعاتي که پسرک همسايه قصد کنترل سرويس اينترنت همراه اول رو داشت ، من در ذهن ام تمام حواس ام رو به محاسبه کيلوبايتي ۸ ريال معطوف کرده بودم .. !! و مطمئن بودم به اون صورت مبلغي به شارژ دوره ام اضافه نخواهد شد .. !

يک پارانتز کاملآ به جا  ...

راستش رو بخواهيد يکي دو ماه قبل از اين که بنده به فضل الهي مالک يک دستگاه گوشي جديد شوم ، باجناق ام در روز تولدش از خواهر همسرم يک دستگاه گوشي سامسونگ اخرين مدل ( گالاکسي .. اگه اسمش رو درست نوشته باشم ) هديه مي گيرد .. وي هم در اولين دوره دريافت قبض تلفن همراه اش با کمال تعجب متوجه مي شود چيزي بيش از شصت هزار تومن بابت استفاده از اينترنت برايش منظور شده است .. ! از اون جايي که اون بنده خدا حتي يک بار هم براي آزمايش از اينترنت گوشي تلفن همراه اش استفاده نکرده بود ، و به حس کنجکاوي هيچ يک از فرزندان همسايه اش هم پاسخ مثبت نداده بود ، از اين اتفاق سخت بر آشفته شده و براي پي گيري راهي مخابرات و شرکت هاي خدمات اينترنتي مي شود .. !  اين رو هم اضافه کنم باجناق بنده از اون دسته انسان هاي جدي و باسوادي است که  هرگز زير بار زور نمي رود .. به هر حال بعد از مدت ها پي گيري و شکايت و ... اداره مخابرات پرينت هايي رو به وي نشان مي دهند که طي آن ثابت مي شود آن گوشي به دفعات به اينترنت وصل شده بود .. ! او که حسابي از اين اتفاقات شوکه شده بود دنبال قضيه رو مي گيرد .. و به توصيه کارشناسان همراه اول به نزد فروشنده گوشي تلفن اش رفته و قضيه رو با اون ها در ميان مي گذارد .. عاقبت کشف مي شود گزينه اي در گوشي موبايل هاي جديد وجود دارد که اگر تيک مقابل آن برداشته نشود ، به طور خودکار به اينترنت متصل شده و سيستم هاي جديداش رو به اصطلاح آپديت مي کند .. !

بعد از شنيدن اين خبر غم انگيز از زبان باجناق ام هميشه حواس بود که هيچ يک از گزينه هاي مربوط به اينترنت فعال نباشد .. ! اما متآسفانه همان گونه که در تصوير آبونمان موبايلم مشاهده مي فرماييد با تمام اقدامات پيشگيرانه و احتياط آميز من هم از همان سوراخ گزيده شدم .. !

قيد گوشي رو زدم ..

بعد از رويت صورتحساب پنجاه و سه هزار و پانصد تومني ابتدا سجده شکر به جاي آوردم که پانصد و سي هزار تومن يا ميليوون تومن برايم در نظر گرفته نشده است .. ! چون رجاي واثق داشتم به هيچ عنوان قادر به اثبات نخواهم بود .. ! سپس به سايت همراه اول رفته تا عضويت و حق استفاده از اينترنت رو براي هميشه از خط تلفن همراه ام ريشه کن نمايم .. ! اما بعد از ساعت ها کلنجار رفتن ، هيچ راه کاري براي افراد نقره داغ شده اي چون من وجود نداشت .. ! و متآسفانه موفق به قطع عضويت از اين خدمات مدرن نشدم . به قول مرحوم فني زاده ، دروغ چرا .. ( شايد هم وجود داشته و من از روي عصبانيت آن رو نديدم ) عاقبت به اين نتيجه رسيدم که قيد گوشي مدرن رو براي هميشه زده و عطايش رو به لقايش ببخشم .. ! به همين منظور سيم کارت دايمي همراه اولم رو از ان خارج کرده و دوباره به سراغ نوکياي زوال در رفته قديمي ام رفتم ..

بعد از گذشت چندين روز براي اعلام ظلمي که به حق ام شده بود ، راهي يکي از دفاتر خدمات مخابراتي  شدم  . اون ها با خوشرويي هر چه تمام دلداري ام داده و فرمودند .. کاري از دست آن ها بر نمي آيد و بايستي به يکي از مراکز اصلي مخابرات مراجعه نمايم .. ! و من نيز چنان کردم ! مسئولان محترم شرکت مخابرات واقع در يکي از کوچه هاي کريم خان منشعب به مفتح بزرگوارانه به درد دل بنده حقير گوش داده و در نهايت فرمودند .. براي شکايت ضروري است ابتدا به شعبه ميدان ونک رفته و بعد از تهيه پرينت ها اقدام به تکميل فرم مربوطه نمايم .. از آن جايي که پايان اين پروسه رو به طور دقيق مي دونستم ، به عرض رساندم : اگر چه واريز مبلغ فوق براي بنده بسيار گران و مشکل است اما مطمئن هستم با پي گيري و شکايت راه به جايي نخواهم برد  ! لذا خواهش مي کنم در صورت امکان تمام ارتباطات سيم کارت بنده رو از ليست خدمات همراه اول براي هميشه  از ريشه قطع فرماييد . و آن کارمند محترمه نيز  چنين کرد ... ! قبل از ترک مخابرات از آن بانوي محترم خواهش کردم  يک پرينت از کل بدهي ام تا اين تاريخ رو بدهد . اما شايد باورتون نشه .. وقتي پرينت مربوطه رو به دستم داد ، با کمال تعجب مشاهده کردم مبلغ بدهي ام به بيش از شصت و پنج هزار تومن رسيده است .. ! در صورتي که بعد از رويت مبلغ بالا ، علاوه بر خارج کردن سيم کارت همراه اول ، براي پرهيز از هر گونه شارژ اضافه اي آن را خاموش کرده بودم ... !!‌ خود کارمند مربوطه هم متعجب شده و مصرانه از من خواست پي گيري و شکايت نمايم ..

 پايان ماجرا ...

 خنده دار ترين بخش ماجرا چنين شکل گرفت .. از اون جايي که من عادت دارم با دريافت حقوق بازنشستگي ام ابتدا بدهي هايم رو از بقال گرفته تا چقال و همراه اول به موقع پرداخت نمايم ، از روي همان پرينتي که کارمند مخابرات به دستم داده و در ان شماره تلفن همراه + شناسه قبض و شناسه پرداخت به همراه بدهي دوره قيد شده بود ، سعي کردم از طريق عابر بانک پرداخت کنم . اما با تعجب متوجه شدم که پيغام خطا مي دهد .. ! از اون جايي که ذاتآ انسان خوشبيني هستم ، به حساب خطاي ديد گذاشته.. و بار ديگر امتحان کردم ! اما باز هم خطاي اشتباه شناسه ها را دستگاه نشان داد!‌براي اطمينان از جوانکي برنا که در همان نزديکي ها پرسه مي زد خواهش کردم شماره هاي دريافتي از مخابرات رو برايم خوانده و تايپ نمايد .. و او نيز چنان کرد .. اما نتيجه همچنان منفي بود .. ! يعني چه ؟ آخه چطور چنين چيزي امکان دارد در پرينتي که شرکت مخابرات به طور رسمي در اختيارم قرار داده شماره شناسه پرداخت اشتباه باشد !؟ حتي در ذيل پرينت مربوطه نام کاربر صادر کننده شعبه هفت تير ( خانم - ج ) به وضوح درج شده بود .. ! ناچارا به منزل برگشته و وارد سايت همراه اول شده و با درج شماره تلفن ام ، تصوير بدهي ام نمايان شد . اما در کمال تعجب متوجه شدم شماره شناسه پرداخت با رقمي که شرکت مخابرات در اختيارم گذاشته بود ، تفاوت دارد ! به عبارتي چهار رقم آخر شناسه پرداخت در پرينت مخابرات عدد ۱۲۳۱ است ، در صورتي که در تصوير سايت همراه اول اين رقم ۸۲۴۴ درج شده است ..!! باز هم تآکيد مي کنم که در ورقه پرينت مرکز مخابرات شعبه هفت تير ، همه مشخصات تلفن ام صحيح درج شده است ( يعني اشتباهي متعلق به فرد ديگري نمي باشد ) پس چطور چنين اشتباهي در يک سند مالي اتفاق افتاده است .. !؟؟

 سخن آخر ..

 بار ديگر به صراحت اعلام مي کنم به هيچ عنوان قصد زير سوال بردن خدمات عالي شرکت مخابرات و همراه اول رو ندارم .. و همان گونه که در مطلب هم اشاره کردم ، اين اشتباه رو به بي مبالاتي خود و يا ساختار گوشي هاي مدرن ربط دادم . و در مراجعه به مرکز مخابرات شعبه هفت تير صادقانه اعلام کردم قصد شکايت و پي گيري موضوع رو نداشته و صرفآ جهت اطلاع به شرف عرض آن ها رسوندم . اما متآسفانه به خاطر عدم قبول سامانه هاي عابر بانک مجبور به مقايسه در سايت اصلي همراه اول شدم و نهايتآ پي به دوگانگي شناسه ها بردم .. ! حال اين پرسش براي بنده پيش آمده است که :

چرا بايد در پرينت رسمي شرکت مخابرات شناسه پرداخت اشتباه باشد !؟

اصولآ چرا در يک سند مهم مالي شناسه ها که از ارکان مهم هويت شناسايي است ، با ارقام ارايه شده در سايت همراه اول مغايرت داشته باشد !؟ ( پرينت مخابرات موجود است )

به نظر شما اين عمل اتفاقي است که هزينه استفاده از اينترنتي که کاربر مطلقآ روح اش از ان خبر دار نبوده منظور شود !؟

چرا همراه اول با اختيار داشتن امکانات غني تبليغاتي در باره خطاي احتمالي گوشي هاي جديد اخطار به خريداران نداده است .. !؟

به هر جهت بنده فرض رو به صحت گفته هاي مسئولان محترم همراه اول قرار داده و اشکال رو در تنظيم گوشي هاي جديد ( تاچ ) مي دانم .. به همين دليل بنا به وظيفه شرعي و اجتماعي خويش آن را براي اگاهي هموطنان و دوستان خويش در تارنماي شخصي خودم اطلاع رساني مي کنم . به اميد اين که ديگر کسي مانند بنده و باجناق ام چنين نقره داغ نشود ..

 نتيجه اخلاقي ..

با اين اوصاف چنين نتيجه مي گيرم : واقعآ با داشتن همراه اول ديگر کسي تنها نيست .. ! چون حقيقتآ ماجراي اين اجحاف تاي پاي گور در خاطرم باقي خواهد ماند و لحظه اي تنهايم نخواهد گذاشت .. !‌ 

 

در پناه ایزد منان پاینده و جاوید باشید .

بهروز مدرسی

اين پست ساعت ۲۰:۳۰ دقيقه بتاريخ پنجم شهريور ماه ۱۳۹۰ پايان يافت .  

پاینده و برقرار باد ارتشیان دلاور و قهرمان ایران

 

 

     آرشیو سایت  اينجا                        آرشیو وبلاگ اینجا 

 

مطالب قديمي گذشته

  پیشنهاد دو پست دولتی توسط احمدی نژاد ( اینجا )

چگونه به جای دختر خارجی ، برادر پاسداری را تحویل ام دادند !! ( اینجا )

 • چگونه از تهمت کودتای نوژه ، نجات پیدا کردم !!؟ ( اینجا )
 • به جای  قطعه هواپیما بهروز وثوقی تحویل دادند !! (اینجا )
 • ماجرای جدا شدن سر مسافری در مقابل چشمان خانواده اش !! (اینجا )
 • نقش ستون پنجم در سقوط هواپیمای آیت الله محلاتی ! ( اینجا )
 • آیا تاکنون آتش گرفتن انسانی رو از نزدیک دیده اید !!؟ ( اینجا )
 •  ادار خلبان ، نظم پایگاه را به هم ریخت !! (اینجا )
 • دلایل سقوط هواپیمای خبرنگاران ! ( اینجا )
 •  آیا زندانیان سیاسی به دریاچه نمک ریخته می شدند !!؟ ( اینجا )
 • چگونه به دبیر کلی حزب خران برگزیده شدم !!؟؟ ( اینجا )
 • انتقاد از اعلیحضرت همایونی جهت رفاه الاغ !! ( اینجا )
 •  با خلخالی در صحرای طبس ! ( اینجا )
 • چرا در پرواز آبنبات تعاروف می کنند !؟ (اینجا )
 • پرواز به قبیله آدمخواران !! (اینجا )
 • عملیات محرمانه نجات زندانیان ( اینجا )
 • - تعداد بازديد
 • 7093
 • مرتبه

   
  Copyright 2007 by Behrouz Moddaresi | Design by WebStudio | Powered By Movable Type 3.35