درباره من

سوم دي ماه 1331 در تهران متولد شدم. پس از اتمام دوران دبيرستان به خاطر علاقه اي که به پرواز داشتم به نيروي هوايي پيوستم. در ادامه به آمريکا اعزام شدم، در بازگشت به ايران اولين پروازم را در تاريخ 18/3/53 انجام دادم و با آغاز جنگ تحميلي، به صورت شبانه روزي در مناطق جنگي پرواز داشتم و افتخار كسب مدال طلاي بالاترين ساعات پرواز را به دست آوردم. به دليل سكته قلبي و عمل جراحي باز كه ... ادامه
تبليغات
وبلاگستان
باقي قضايا
  برنامه تلویزیونی هفت

یک سال از پخش برنامه تلویزیونی " هفت " گذشت !

برچسب ها : برنامه تلویزیونی هفت + فریدون جیرانی + مسعود فراستی + نقد سازنده + شبکه سوم سیما + نود + عادل فرودسی پور + سیاست کاری + نگرش سیاسی + مخاطبان

 در همین ابتدای کار صادقانه اعلام می کنم .. درج دو مطلب پشت سر هم در باره تلویزیون آن هم مربوط به شبکه سوم سیما کاملآ اتفاقی است . و هر دو پست ضرورت هاي خودش رو داشت ! تعصب و حساسیت بیش از حد بنده به هواپیماهای سی - ۱۳۰ ( که عمر و جواني ام رو در آن گذرونده ام ) باعث نيمچه اعتراض ام به شبکه سوم سيما در نوشته قبلي بود . و اما برنامه تلويزيوني " هفت " شکر خدا نياز به هيچ گونه بهانه اي نداشت ! و مدت هاي طولاني منتظر فرصتي مناسب براي نقد آن بودم . تا اين که ديشب متوجه جشن " يک سالگي " برنامه شدم .. از اين رو لازم دونستم به عنوان يک مخاطب علاقه مند به هنر هفتم حرف هاي دلم رو بزنم .. ! اگر چه مي دونم آقايون هيچ تره اي خرد نمي کنند !

دوستان نازنين مثل هميشه لطف و محبت فرموده و بيش از ۶۲ کامنت در وبلاگ درج کرده اند . که هنوز موفق به پاسخگويي نشدم .. ضمن پوزش از همه اين بزرگواران به اطلاع مي رسونم .. همان گونه که پيش از اين توضيح دادم بعد از انجام آزمايشات متعدد در مشهد فعلآ در منزلم تحت درمان پزشکي  هستم . تبعات و عوارض دارو ها مشکلات فراواني از جمله تهوع و سرگيجه به ارمغان اورده است که به گفته پزشکان امري عادي تلقي مي شود ! همين امر باعث عدم تمرکز خصوصآ در هنگام نگارش شده است ! ضمن اين که هر ده روز يک بار براي حصول اطمينان بايستي به آزمايشگاه رجوع کنم .. ! مطمئن باشيد در همه حال قلب و انديشه ام سوي شما ياران همدل و صميمي است . اما همان طور که مي بينيد دست از تلاش هرچند کوچک خويش بر نداشته ام . تا يادم نرفته بگم .. علايم بهبودي کم کم پديدار  گشته است  . فداي همه دوستان باوفا ..

 يک اعتراف ..

بدون اغراق طي سال گذشته اغلب برنامه هاي تلويزيوني " هفت " رو تا انتهايش ديده ام .. فقط دو  سه  باري به خاطر حواس پرتي و در رفتن حساب روزهاي هفته ، موفق به تماشاي آن ها نشدم .. ! اما راستش رو بخواهيد دو بار هم از روي عصبانيت کانال برنامه رو عوض کردم .. ! حتمآ مي پرسيد کي و چرا !؟ نخستين بار بعد از مشاهده گزارش غير حرفه اي برنامه " هفت " که به سراغ " فريما فرجامي " رفته بود  ،‌ خيلي بي توقعي ام شد .. !  دومين بار هم در همون آغاز برنامه وقتي ديدم برادر " مسعود ده نمکي " جايگزين خانم  "‌ تهمينه ميلاني " شده است ، با چنان خشم و غضبي به سوي صفحه مانيتور خيز برداشتم ( شما بخوانيد يورش بردم ) که چيزي نمونده بود به جاي دگمه ها ، کل سيستم رو نابود کنم .. ! در حالي که نمي دونستم پاسخ اهل و عيال وحشت زده که با تعجب و چشماني از حدقه در اومده به تصور سکته بعدي ام از ترس قبض و روح شده بودند رو چي بدهم ، هجوم همسايه ها بعد از شنيدن صداي ناگهاني " گورمپ " در اون وقت شب هم قوز بالا قوز شده بود .. ! در نهايت به اين نتيجه رسيدم که حرص و جوش کار عبث و بيهوده اي است .. به قول هموطنان آذري زبان " بو ده که وار "  ( همين که هست ) .. ! اين شد که بار ديگر مخاطب سينه چاک " هفت " و هفتي ها شوم .. !

يک پرسش ساده ..

باور کنيد خيلي دلم مي خواهد يکي از دست اندرکاران برنامه يا مسئولان شبکه راست و حسيني به مخاطبان برنامه " هفت " اعلام کند .. طي يک سالي که سپري شد برنامه چه گره کوري رو در سينماي ايران باز کرده است .. !؟ يا چه دستاورد مفيدي داشته است .. !؟ چه مقدار باعث معرفي اين هنر نزد اقشار مختلف جامعه شده است ؟ چند در صد به آمار مخاطبان سينما افزوده اند .. !؟ چه طرح و برنامه هايي رو نقد و تحليل کرده اند !؟ و و و ... البته با قاطعيت تمام اعلام مي کنم پاسخ همه اين پرسش ها با دقت کامل توسط گروه هاي آماري با تجربه در اداره اي مستقل تجزيه و تحليل و مورد ارزيابي قرار گرفته است .. و ماحصل آن در قالب بولتن هاي محرمانه به مديران تلويزيون و دست اندرکاران ارايه شده است . اما اين کم ترين انتظار يک مخاطب است که در جشن يک سالگي برنامه  ،‌ بيلان کاربرد و تآثير بخشي  توليد رو به اطلاع بينندگان برساند . نه اين که در وسط گفت و گويي جدي با مهمان و به هنگام نقد و بررسي به طور ناگهاني برنامه رو قطع کرده و به قرائت اعلاميه اي بپردازند .. ! اعلاميه اي که با تپق هاي پشت سر هم " فريدون جيراني " همراه بود .. ! و بر اساس سياست يکي به نعل و يکي به ميخ و ظاهر سازي مصنوعي در قالب انتقاد هاي آبکي از خويش که با چاشني تعريف و تمجيد همراه بود ، به اصطلاح جشن يک سالگي برنامه رو اعلام کنند ... !

من کاري به واکنش مهمان برنامه ندارم .. اما اين حرکت رو توهين به شعور مخاطبان تلويزيون مي دانم . شما اگر قرار است اعلاميه اي رو قرائت کنيد ، اگه قراره جشن بگيريد حتي اگه قصد تعريف و تمجيد و به قول خودتون انتقاد رو هم داريد بايستي قبل يا بعد از پايان يکي از آيتم هاي مهم و پر طرفدار در حال اجرا انجام مي داديد . نه اين که حرف منتقد برنامه " مسعود فراستي " و کارگزدان مهمان رو قطع کنيد ..! نکنه فکر کرديد اين يک نوآوري بديع در پخش برنامه هاي زنده تلويزيوني است .. !!؟؟ مخاطبان به گمان پخش ميان برنامه ( پلي بک ) مربوط به فيلم مورد بحث ، چشم انتظار نشسته بودند که ناگهان با  گزارشي بي سر و ته که مغلمه اي از تکرار شاهکار هاي يک ساله جيراني از زواياي گوناگون بود مواجه  مي شوند که بدون هيچ گونه منطق زيبا شناسي با عجله سر هم بندي شده بود ..! بعد هم بدون هيچ توضيح قانع کننده اي اطلاعيه سه صفحه اي قرائت مي شود .. !! و بعد هم وعده داده مي شود .. اين قبول نيست .. ! انشالله در برنامه اي مفصل ادامه سريال انتقاد از خود پخش خواهد شد .. !

يک اعتراف ديگر .. !

باور بفرماييد تا قبل از اين که مجري با دانش برنامه سخن از " اتاق فکر " به زبان آورد ، اين گونه رفتار ها از برنامه سازان تلويزيون کاملآ عادي براي متصور بود .. و محال بود وقت خودم رو براي تذکر و گله صرف نمايم .. ! اما وقتي نام تني چند از چهره هاي سرشناس فرهنگي هنري چون آقايون " جعفري جلوه " و ديگران به عنوان افراد پشت صحنه برنامه " هفت " ذکر شد واقعآ افسوس خوردم .. ! چون هريک از آقايون سال ها در امر برنامه سازي و مديريت در رسانه سابقه طولاني و مفيدي دارند . آيا اين نوع خروجي از اين بزرگواران منطقي است !؟؟ آن چه مسلم است يا حضرات زبانم لال کاملآ تشريفاتي براي گپ هفتگي ( که هم فال باشد و هم تماشا ) دور هم جمع مي شوند تا در خلال اين جلسات مشکل سينما رو هم حل کنند .. که اصلآ به عقل جور در نمي آيد .. ! يا اين که بقدري جلسات آقايون آشفته و بي نظم است که هر کي بلانسبت خر خود رو هين مي کند .. يا غرق فخر فروشي در عناوين و پست هاي فرهنگي خويش اند که اصل قضيه که همانا " هنر هفتم " باشد ، از قلم مي افتد .. ! خودمونيم .. در اين يک ساله چه دردي از سينما برداشته شد !؟ کدوم برنامه ريزي دقيق و هدفمند رو شاهد بوديم !؟‌ چند تا معضل سينمايي رو در قالب " پرونده اي مفتوح " گشوده و در هر برنامه با دعوت از کارشناسان و مسئولان مربوطه تجزيه و تحليل کرده و به ابهامات پاسخ گفته ايم .. !؟ و در نهايت آن پرونده رو با افتخار بسته و به سراغ معضل و مشکل مهم تري رفته ايم .. !؟ شکر خدا مسئولان سينمايي که خيلي مدعي حل بحران ها هستند .. اين که در هر برنامه جسته و گريخته انگشت روي يک معضل سينمايي گذاشته شود و اهالي صنوف مختلف به جان هم بيفتند ، اصلا جالب نيست ... !

آن چه مشهود است و خيلي از مخاطبان اشاره اي گذرا به آن داشته اند .. برنامه " هفت " با تاني از سلف رسانه اي خود يعني برنامه ورزشي " نود " فردوسي پور ، سعي در ايجاد تنش و هياهوي کاذب دارد .. ! در حالي که مديوم ورزشي با سينمايي کاملآ متفاوت است . باز خدا پدر عادل رو بيامرزه که در بيان واقعيت ها ذره اي کوتاه نمي آيد .. و در اين مدت طولاني نشان داده است که بي طرف و غير سياسي است .. و خط و خطوط سياسي رو براي خوشايند عده اي در برنامه اش اعمال نمي کند .

نقاط قوت برنامه ..

اگر چه بنده به شخصه معتقد به حضور منتقدان متعددي براي اين برنامه هستم ، اما از حق نگذريم " مسعود فراستي " با دانش بالايي که دارد اعتبار برنامه محسوب مي شود . من کم تر منتقدي رو چون فراستي ديدم که بر روي ديدگاه هاي خود اين قدر ثابت قدم باشد . و خيلي خونسرد به چشم مهمانانان برنامه ( که اغلب از دوستان نزديکش هم هستند ) نگاه کرده اشکال و نواقص کار اون ها رو بي پرده رک و شفاف بيان کند .. ! واقعآ کار سخت و بسيار دشواري است . از همه مهم تر دارا بودن حضور ذهني بسيار قوي که با چاشني مطالعه و تماشاي انواع ژانرهاي فيلم همراه است به نقد چهره به چهره مي پردازد .. تنها نقطه تاريک در کاراکتر اين مرد به ظاهر خونسرد که گاهي مخالفان هم انگشت روي ان مي گذارند ، بهره گيري از واژه هاي سخيف در معرفي بعضي فيلم هاي مسئله دار و سطحي است ! که حضرات بي هنر به خود نسبت مي دهند .. ! بعضي ها هم دانش او رو مربوط به دهه هاي بسيار قبل مي دانند که اصلآ صحيح نيست . اما افسوس فضاي بي برنامگي و سياست زده هفت و رک و صادق بودن فراستي ارزش هاي واقعي اين منتقد صبور و آگاه رو گاهي به زير سوال مي برد .. او به مفهوم واقعي پرنسيب يک منتقد با سواد رو دارا مي باشد  .

خود فريدون جيراني به عنوان فيلمسازي مولف که تجربه طولاني در کار با رسانه مکتوب دارد ، اگر جاه طلبي هايش اجازه دهد تا از قيد و بند هاي سياسي کاري هاي مرسوم رهايي يابد ، نقش بسيار موثري مي تواند در حل معضلات سينمايي داشته باشد . اما افسوس که او با دارا بودن پشتوانه اي غني و تجارب ارزنده در توليد سينمايي و بهره گيري از روابط عمومي قوي به دليل انتخاب راه غلط کمک زيادي به اهالي سينما نمي کند .. ! فراموش نکنیم او از جمله کارگردان های قدیمی و به اصطلاح کار بلدی است که به تمام زوایای نهان و پنهان سینمای ما اشراف کامل دارد . حضور سال هاي طولاني او در رسانه تخصصي سينما او رو تبديل به کارگرداني خبره و فيلم شناس کرده است که به خوبي سلايق مخاطبان عام و خاص رو مي شناسد . اما بايد بپذيرد در اجراي " مجري کارشناس " خبره نيست . و بايد اصول اين کار حساس رو بياموزد . خنده هاي بي جا و خارج از چارچوب برنامه ، قطع پشت سر هم و بي دليل سخن مهمانان و منتقد برنامه ، جايگاه و ارزش او رو مخدوش کرده است . مجري کارشناس بايد داراي وقار و پرنسيب قابل قبولي باشد که متآسفانه جيراني گاهي از آن جايگاه فاصله مي گيرد ..

اشکال اصلي و قابل لمس برنامه " هفت " نداشتن برنامه هاي بنيادي از معضلات اصلي سينماست . به عبارت ديگر عدم بهره گيري مناسب از اتاق فکر غني که در اختيار دارد . گروه فکري حامي برنامه بايستي ليستي از مشکلات و گره هاي کور سينما را بر اساس اولويت برگزيند . و در يک يا دو برنامه به صورت اساسي و ملاحظه کاري هاي مرسوم با حضور کارشناسان خبره و بي طرف کالبد شکافي کرده و خروجي آن را در اختيار مسئولان قرار دهند .. البته از حق نبايد گذشت طي سال گذشته مباحث بسيار ارزشمندي در برنامه هفت مطرح و روي ان ها مانور کافي داده شد . اما به دليل عدم اولويت بندي و در گير شدن در مسايل حاشيه اي مثل دعواي خانه سينما و صنوف مختلف با معاونت سينمايي و يا مطرح نمودن مسايل بي ارزش مثل دستمزد بازيگران و از همه مهم تر سياسي کاري هاي ناشيانه ( مثل گزارشي از فريماه فرجامي ) تاثير کارهاي خوب و راندمان برنامه رو بشدت آسيب رسانيده است ...

به طور کلي فلسفه برنامه هايي چون " هفت " در عرصه سينما و " نود " در ورزش فوتبال تاثيرات بسيار مثبتي در جامعه دارد . و باعث رشد و پيشرفت مي شود . به شرطي که بي طرفانه و روي اصول انجام گيرد . بزرگ ترين معضل برنامه هفت ، نگاه سياسي جيراني و تآسي او از خط مش کاملآ سياسي حاکم در صدا و سيماست . در حالي که با يک تفکر صحيح و رعايت عدل و انصاف بدون مرزبندي ها خودي و غير خودي سياسي و عدم تبعيض مي توان بر خط مش شديد سياسي حاکم بر تلويزيون غلبه کرد . و اين دقيقآ چيزي است که مخاطب مي پسندد و تاپاسي از نيمه شب هم برنامه رو دنبال مي کند . ( عين برنامه عادل فردوسي پور ) اما متآسفانه فريدون جيراني با چشم هم چشمي با برنامه " نود " راه رفته عادل رو دنبال مي کند ..!! و در تهيه و توليد برنامه گوشه چشمي به سلايق سياسي مديران سيما دارد . و همين مسئله باعث افت کيفيت برنامه مي شود .

در پايان بار ديگر ياد اوري و تآکيد مي کنم .. برنامه هفت داراي ارزش هاي فراواني است . و مباحث ارزشمندي رو مطرح و به چالش کشانيده است که باعث اگاهي مخاطبان هنر هفتم شده است . و ان چه به عنوان انتقاد اشاره شد ، ممکن است تهيه و اجرا هم شده باشد .. اما سخن من به عنوان يک مخاطب عادي اين است که به جاي قرائت اعلاميه سه صفحه اي ، بهتر بود بيلاني از رفع معضلات سينما که در اين برنامه طي يک سال صورت گرفته بود ، به اطلاع مردم مي رسيد . و براي جشن يک سالگي برنامه هفت هم شايسته بود کليپي وزين به روي انتن مي رفت و ... نکته مهمي که بار ها دست اندرکاران سينما مطرح کرده بودند .. عدم نقد فيلم هاي در حال اکران بود . چون تآثير منفي در گيشه فروش به همراه داشت .. و اين بهترين نشانه از حضور مخاطبان انبوه برنامه " هفت " است . که بايستي قدر همه اون ها رو دونست .. و کل سخن بنده هم بر همين اساس است ..  

 

اين پست ساعت ۲۲:۱۵ دقيقه در تاريخ دهم ارديبهشت ۹۰ پايان يافت . 

 

 

 پاینده و برقرار باد ارتشیان دلاور و قهرمان ایران

ياد ايام ...

 

      آرشیو سایت  اينجا                                               آرشیو وبلاگ اینجا 

مشاهده این سایت خوب رو به همه دوستان توصیه می کنم

برای مشاهده روی تصویر کلیک فرمایید .

 

 

 مطالب قديمي گذشته

 پیشنهاد دو پست دولتی توسط احمدی نژاد ( اینجا )

چگونه به جای دختر خارجی ، برادر پاسداری را تحویل ام دادند !! ( اینجا )

 • چگونه از تهمت کودتای نوژه ، نجات پیدا کردم !!؟ ( اینجا )
 • به جای  قطعه هواپیما بهروز وثوقی تحویل دادند !! (اینجا )
 • ماجرای جدا شدن سر مسافری در مقابل چشمان خانواده اش !! (اینجا )
 • نقش ستون پنجم در سقوط هواپیمای آیت الله محلاتی ! ( اینجا )
 • آیا تاکنون آتش گرفتن انسانی رو از نزدیک دیده اید !!؟ ( اینجا )
 •  ادار خلبان ، نظم پایگاه را به هم ریخت !! (اینجا )
 • دلایل سقوط هواپیمای خبرنگاران ! ( اینجا )
 •  آیا زندانیان سیاسی به دریاچه نمک ریخته می شدند !!؟ ( اینجا )
 • چگونه به دبیر کلی حزب خران برگزیده شدم !!؟؟ ( اینجا )
 • انتقاد از اعلیحضرت همایونی جهت رفاه الاغ !! ( اینجا )
 •  با خلخالی در صحرای طبس ! ( اینجا )
 • چرا در پرواز آبنبات تعاروف می کنند !؟ (اینجا )
 • پرواز به قبیله آدمخواران !! (اینجا )
 • عملیات محرمانه نجات زندانیان ( اینجا )
 • ماجرای اشگ ننه علی ( اینجا )
 • - تعداد بازديد
 • 4051
 • مرتبه

   
  Copyright 2007 by Behrouz Moddaresi | Design by WebStudio | Powered By Movable Type 3.35