Oldpilot.ir | قدرت پدافند ایران
درباره من

سوم دي ماه 1331 در تهران متولد شدم. پس از اتمام دوران دبيرستان به خاطر علاقه اي که به پرواز داشتم به نيروي هوايي پيوستم. در ادامه به آمريکا اعزام شدم، در بازگشت به ايران اولين پروازم را در تاريخ 18/3/53 انجام دادم و با آغاز جنگ تحميلي، به صورت شبانه روزي در مناطق جنگي پرواز داشتم و افتخار كسب مدال طلاي بالاترين ساعات پرواز را به دست آوردم. به دليل سكته قلبي و عمل جراحي باز كه ... ادامه
تبليغات
وبلاگستان
باقي قضايا
  قدرت پدافند ایران

 نگاهي به قدرت دفاعي پدافند ارتش ايران  

عدم مشاهده و دسترسي به مناطقي از خاک کشور همواره نقطه ضعفي بزرگ براي پرسنل رادار و پدافند محسوب مي شد ! و هميشه يکي از دغدغه هاي قواي دفاعي و پرسنل نظامي در گير جنگ بود . اما خيلي زود به همت تدبير و ابتکار فرماندهان ارتش بر تمام نقاط کور کشورمون فايق اومديم ! و آن چيزي نبود جز استفاده از هواپيماهاي کوچک همچون بونانزا ، پيليوس ها ( پي سي - ۶ ) و ( پي سي - ۷ ) و هواپيماهايي نظير ان بود ! شايد باروش براي شما کمي دشوار باشد . ولي واقعيت امر اين است که .. همين هواپيماهاي به ظاهر کوچک با گشت زني دايم در مناطق کور راداري کشور و نقاط حساس خيلي راحت امتياز پرواز پست را از خلبانان عراقي گرفتند ! زيرا آن ها در اوايل جنگ با  استفاده از همين نقيصه با پرواز در ارتفاع پائين خود رو به شهر هاي ايران مي رسوندند !‌ ممکنه اين پرسش براي شما پيش بيايد که چرا عراقي ها اين هواپيما ها را نمي زدند !؟

 نگاهي به قدرت دفاعي پدافند ارتش ايران

njbmc4g1wz8x0d3t227y.gif

bbck0mxnwn7x5nglls69.jpg

" قدرت پدافند ايران " عنوان مطلب اين پست است که تقديم شما عزيزان مي کنم. راستش رو بخواهيد در حال نگارش موضوعي ديگر براي اين تارنما بودم که چشمم به گزارشي از معرفي تجهيزات مدرن پدافند ايران و کارايي سيستم هاي ان افتاد . به خاطر اهميت قواي دفاعي کشور و گمنام ماندن پرسنل دلاور پدافند و نقش تآثير گذار ان ها در جنگ .. احساس وظيفه کرده تا با درج تعدادي از ابزار و الات نظامي يادي هر چند کوتاه از شهداي قهرمان پدافند همچون شهيد منصور ستاري نازنين و ساير پرسنل بزرگوار  آن بکنم . و صادقانه به دوستان و عزيزان جوانم بگويم .. فريب سخنان مايوس کننده افراد مغرض رو نخوريد . ما بدون اين سيستم هاي بروز و مدرن هم يا همان اهن پاره هايي که آقايون به تمسخر نام مي برند در مقابل دشمن تا دندان مسلح بعثي که از سوي قدرت هاي بزرگ حمايت آشکار مي شد مردانه ايستادگي کرديم . و هرگز براي لحظه اي ميدان نبرد رو خالي نکرديم . مطمئن باشيد بدون توجه به گرايشات سياسي و مشکلات موجود ، در صورت هر نوع تعرضي به خاک مقدس ايران پاسخ دندان شکني به دشمن خواهيم داد . پاينده باد پرسنل شجاع ارتش مقتدر ايران  . زنده و جاويد باد ارتش قهرمان ايران . زنده باد عزيزان پدافند ايران زمين ..

آن چه مسلم است .. وطن پرستي و دفاع از کيان اين مرز و بوم وظيفه هر فرد ارتشي است . متآسفانه اين روزها هر کسي سخن از اتحاد و دوستي بزند و از کشورش دفاع کند ، او را مزدور رژيم و جيره خوار حکومت مي نامندش .. !  همه اين مسايل نشآت گرفته از تبليغات آشکار و پنهان دشمنان اين مرز و بوم است که به طور شبانه روز از هر رسانه اي براي شستشوي ذهن جوانان و مردم ايران استفاده مي کنند متآسفانه عده اي از هموطنان هم که اغلب از مخالفان اين نظام هستند گول زرق و برق بيگانگان را خورده و گستاخ تر از آن ها به تضعيف ايراني ها مي پردازند . اين عده بقدري حقير اند که آرزوي غلبه قدرت هاي بزرگ بر ايران رو در سر مي پرورانند ! و با افتخار آن را مبارزه با رژيم و حکومت مي نامند ! اين ها نمي خواهند بفهمند که يک نظامي تنها به وطن اش انديشيده و به فکر حفاظت و نگهداري از وجب به وجب خاک کشورش است . و هيچ کاري با سياست و سياستمداران ندارند .  

برچسب ها : پدافند ارتش ايران + نقاط کور + تجهيزات مدرن + فرماندهان ارتش + هواپيماهاي کوچک + شکاري هاي دشمن + رگبار + موشک + شهيد ستاري + سايت هاي دفاعي + شبکه سوم سيما + واحد مرکزي خبر

 

سخن آغازین  

دیروز به طور اتفاقی برنامه اي که در باره آمادگي پدافند ارتش ايران از تلویزیون پخش مي شد رو   ديدم . ابتدا به عنوان يک ايراني و سپس در مقام افسري بازنشسته با مشاهده تجهيزات مدرن دفاعي و قدرت آتش اين نيرو خيلي خوشحال شدم . و بي اختيار ياد مغرضاني افتادم که همواره سعي دارند تجهيزات ارتش دلاور ايران رو قديمي و به اصطلاح " اهن پاره " توصيف کرده و در وصف قدرت هاي خارجي و توان سرکوب ايران عزيز مجيز بگويند ! بلکه معتقدم صرفنظر از تفکرات و ديدگاه هاي سياسي ، اقتدار نظامي هر کشوري تضمين کننده امنيت و آرامش هموطنان ان است . همه مي دونيم کشور سوئيس در هر منازعه اي خود رو بي طرف اعلام مي کند . و به اصطلاح صلح طلب ترين ملت جهان ناميده مي شود. آيا مي دانيد همين کشور داراي قوي ترين تجهيزات دفاعي است !؟ بگذريم .. راستش رو بخواهيد از مدت ها پيش دلم مي خواست در باره نقش حساس پدافند هميشه قهرمان کشورم و سختي هايي که پرسنل شريف و دلاور اين نيرو همواره متحمل مي شوند ، مطلبي نوشته و به نقش و اهميت آن در جنگ هشت ساله با عراق اشاره کنم . اما متآسفانه هر بار به فراموشي سپرده مي شد . صادقانه عرض مي کنم .. تا آدم از نزديک با کار اين عزيزان آشنايي نداشته باشد ، محاله پي به عمق سختي هايي که هر يک از پرسنل خصوصآ خانواده محترم ان ها متحمل مي شوند ، آگاه باشد . اين رو هم اضافه کنم .. سختي و دشواري کار صرفآ مخصوص زمان جنگ نيست ، بلکه در هر زماني بويژه در شرايط جنگي فشار زيادي رو تحمل مي کنند . آن ها هرگز مانند ساير پرسنل ارتشي پشت ميز نشين نيستند ! بلکه در سرما و گرما به دور از خانه و کاشانه در سخت ترين شرايط خدمتي به پاسداري از اين مرز و بوم پرداخته و پاسخ هر گونه تعرض رو با اقتدار جواب مي دهند .

ديروز ....

 چيدمان تجهيزات ..

 بدون شک چيدمان تجهيزات دفاعي پدافند در کشور نياز به دانش و تجربه نظامي بالايي دارد . که هر يک از فرماندهان لايق پدافند از ان اگاه اند . يکي از مهم ترين اصول پدافندي ، استتار و مخفي ماندن از ديد دشمن است . زيرا يکي از اهداف اوليه هر نوع حمله اي از سوي دشمن متخاصم به حساب مي آيد . به همين دليل شناسايي سايت هاي پدافندي و آتشبار دشمن يکي از مزيت هاي  جنگي محسوب مي شود . عامل مهم بعدي هوشياري و تسلط پرسنل از استفاده سريع و به موقع تجهيزاتشون است . که همين امر باعث مي شود هر يک از پرسنل اين نيرو همواره مراقب محدوده نظارتي خود باشند . چون هدف آن ها خيلي برق آسا در يک لحظه از تيررس آن ها فاصله مي گيرد ! در اين جاست که نقش و اهميت تجهيزات مدرن پدافندي اهميت پيدا مي کند . و هر چه سيستم هاي ما قوي و مدرن باشد ، خيلي راحت تر قادر به دفع و مقابله با متجاوزان خواهيم بود . حمله و تعرضات هوايي کشور در سه تعريف دفاعي خلاصه مي شود . اول - هدف هاي ارتفاع بالا . دوم - اهدافي در ارتفاع متوسط . و سوم - ارتفاع پست و پائين . که براي هر يک از اين موارد تجهيزات و مهارت هاي خاص خود رو مي طلبد . و چيدمان تجهيزات در مناطق استراتژيک با نگرش به سه سقف حمله اي تعريف شده انجام مي گيرد . اما  متآسفانه بعضي نقاط به دليل شرايط طبيعي و اقليمي خارج از ديد قرار مي گيرد . که اصطلاحآ " منطقه کور " ناميده مي شوند . و تششعات راداري قادر به رديابي نيست . و ما اين مشکل رو در زمان جنگ داشتيم . خوشبختانه از يکي از همکاران قديمي ام شنيدم .. تجهيزات مدرن فعلي ديد کامل به همه نقاط کشور دارد . و به قول معروف هيچ نقطه کوري براي پرسنل پدافند وجود ندارد .

  

تدبير فرماندهان در مقابله با نقاط کور ..  

صحبت از جنگ شد . حيف ام اومد در باره " نقاط کور راداري " کشورمون حرفي نزنم . همان گونه که اشاره شد .. عدم مشاهده و دسترسي به مناطقي از خاک کشور همواره نقطه ضعفي بزرگ براي پرسنل رادار و پدافند محسوب مي شد ! و هميشه يکي از دغدغه هاي قواي دفاعي و پرسنل نظامي در گير جنگ بود . اما خيلي زود به همت تدبير و ابتکار فرماندهان ارتش بر تمام نقاط کور کشورمون فايق اومديم ! و آن چيزي نبود جز استفاده از هواپيماهاي کوچک همچون بونانزا ، پيليوس ها ( پي سي - ۶ ) و ( پي سي - ۷ ) و هواپيماهايي نظير ان بود ! شايد باروش براي شما کمي دشوار باشد . ولي واقعيت امر اين است که .. همين هواپيماهاي به ظاهر کوچک با گشت زني دايم در مناطق کور راداري کشور و نقاط حساس خيلي راحت امتياز پرواز پست را از خلبانان عراقي گرفتند ! زيرا آن ها در اوايل جنگ با  استفاده از همين نقيصه با پرواز در ارتفاع پائين خود رو به شهر هاي ايران مي رسوندند !‌ ممکنه اين پرسش براي شما پيش بيايد که چرا عراقي ها اين هواپيما ها را نمي زدند !؟ پاسخ خيلي واضح است ! زيرا ارزش موشک هواپيماهاي شکاري به مراتب گران تر از قارقارک هاي کوچک ما بود ! و با رگبار مسلسل و تير بار هم خيلي دشوار بود . زيرا از يک سو خلبان هاي هواپيماهاي کوچک خود نظامي و دوره ديده بودند . و انواع و اقسام مانور ها و تاکتيک هاي جنگ رو وارد بودند . دوم اين که مسئله حياتي براي شکاري هاي متخاصم اول از همه سوخت بود . و هر گونه کاهش سرعت و مانور اضافه براي درگيري رو در رو جهت شليک گلوله باعث مشکل در مراجعت به عراق مي شد . ضمن اين که ترس و وحشت از مقابله با تامکت ها و شکاري هاي گشت هوايي ما ، هرگونه ريسک را از ان ها مي گرفت . و ترجيح مي دادند براي هدف از قبل تعين شده آماده باشند ..

ایثار و  شهادت ..

" ديروز " .. يعني ايامي که تدبير و انديشه و به قول مغرضان آهن پاره ها گاهي اوقات ياراي مقابله با تجهيزات مدرن دشمن را نداشت و به اصطلاح کم مي آورد ، دلاور مردان رزمنده ايراني با هر ابزاري هرچند ساده و يا با دست خالي در مقابل عراقي ها مي ايستادند .  شاید باورش براي خيلي از دوستان کمي مشکل باشد . اما در زمان جنگ بودند کساني که با همين هواپيماهاي به ظاهر کوچک "پيلورس " و بونانزا  آماده حمله انتحاري به ناو هاي آمريکايي بودند . و براي اين کار اموزش ديده بودند . من خيلي از خلبان هاي سپاه را مي شناختم که هميشه گوش به زنگ فرماني بودند تا با همين پرنده هاي کوچک تفريحي غربي ها ، فعل ايثار  و شهادت رو معنا بخشند . اين خلبانان جان برکف حتي پا را فرا تر گذاشته و در خاک عراق فرودگاه هاي مخفي ساخته بودند و در آن براي شناسايي منطقه فرود مي امدند .. !  من با استاد خلبان اين قهرمانان آشنا هستم . و خيلي سعي کردم خاطرات خودش رو از اموزش پاسداران انقلاب تعريف کند .. اما وي هميشه طفره رفته و ادعا مي کند چون سپاه يک نهاد امنيتي و سياسي است ، به خودم اجازه ورود به حريم اش رو نمي دهم .. اما فرقي نمي کند . مهم اين است ما ديروز با هر وسيله از اين آب و خاک دفاع مي کرديم . امروز وضع فرق کرده است . قطعآ تجهيزات مدرني رو به خدمت گرفته ايم .. اما باز هم تفاوتي ندارد .. چه ابزار نظامي ما قديمي باشد ، چه کهنه و آهن پاره باشد .. ارتشيان دلاور با تمام وجود هميشه اماده دفاع هستند . و قلم پاي هر متجاوزي رو خواهند شکست .. پس ما را از هواپيماهاي پيشرفته غرب نترسانيد .. چون شهامت پرواز و دفاع رو هميشه داريم.

و اما امروز ...

 همان گونه که در بالا اشاره شد ، تلويزيون ايران به بهانه مانور بزرگي گوشه هايي از قدرت تجهيزات مدرن پدافند ايران رو به تصوير کشيد . و علاوه بر شبکه سوم سيما ، واحد مرکزي خبر هم آن را با افتخار خلاصه اي از آن را پخش کرد . اما آن چه مسلم است اين تجهيزات دفاعي تنها شامل سيستم هاي پدافندي سيار است . که هر يک در نوع خود کاملآ پيشرفته هستند . و هر کدوم براي يکي از مراحل مورد اشاره به کار مي روند . در همين گزارش تلويزيوني فرمانده محترم پدافند ضمن ارايه اطلاعات کامل و دقيقي از وضعيت آماده پرسنل تحت امرش ، از به کار گيري و در اختيار داشتن انواع و اقسام سيستم هاي دفاعي مدرن هم سخن به ميان آورد . که واقعآ موجب افتخار و سربلندي هر ايراني است . لازم است اين نکته رو هم اضافه کنم که سايت هاي ثابت و استراتژيک ما خيلي مجهز و با قدرت هستند . که به دليل محرمانه بودن محل استقرار و کارايي آن ها ، به تصوير کشيده نشده اند . با مشاهده عکس هاي غرور آفرين زير علاوه بر شناخت انواع تجهيزات دفاعي با سيستم هاي نظارتي و نحوه کار و اموزش پرسنل جوان اين نيرو هم آشنا مي شويد . که چگونه با استفاده از رادار ، آرامش و رفاه مردم ما رو فراهم مي اورند . با تشکر از همه غيور مردان ارتشي خصوصآ پرسنل قهرمان پدافند توجه شما عزيزان رو به مانوري که قراره بزودي اجرا شود ، جلب کرده و از شما مي خواهم آن را تماشاکنيد . چون هر قدر در باره قدرت دفاعي ما بيشتر بدونيد ، کم تر مورد تضعيف افرادي قرار مي گيريم که دوست دارند ذلت مردم و ارتش ما رو ببينند .

 همان گونه که در تصوير اخر مي بينيد ، برنامه معرفي تجهيزات پدافندي کار معاونت فرهنگي و روابط عمومي گروه تلويزيوني ارتش بوده است . که با همکاري اداره عقيدتي سياسي قرارگاه پدافند هوايي خاتم النبيآء ( ص ) تهيه و پخش شده است .  

منابع تصويري : شبکه سوم سيما + واحد مرکزي خبر  

در پناه ایزد منان پاینده و جاوید باشید .

بهروز مدرسی

این پست ساعت ۵:۴۵ دقيقه بامداد در تاريخ ۲۹ آبان ماه ۱۳۸۹ پایان یافت .

 پاینده و برقرار باد ارتشیان دلاور و قهرمان ایران

 ajr4i2ce8c0d7seedv8o.jpgWeblog-Archive-.jpg

   آرشیو سایت  اينجا                                               آرشیو وبلاگ اینجا 

c9grzonv11okublhvvhp.jpg

 

 

 

گله از بعضي دوستان ..

متآسفانه استفاده از مطالب و نوشته هاي سايت ها و وبلاگ ها امري طبيعي و متداول در کشور ما به حساب مي آيد . اگر چه مدتي است در قوه قضائيه نهادي براي مقابله با اين امر شکل گرفته است . و دست بر قضا دوستان با نفوذي هم در آن دارم . اما از اون جايي که هدف بنده گسترش و معرفي خاطراتم است ، زياد به اين مسئله اهميت نمي دهم . اما گاهي اوقات بر حسب اتفاق سايت هاي معتبري رو مي بينم که برخي از مطالب تحقيقي و نظري ام که حاصل کنکاش و صرف وقت زيادي است را خيلي راحت بدون درج نام مولف و يا لينک مربوطه استفاده مي کنند ! نمونه بارز ان " سايت علمي دانشجويان ايران " است ! که براي نمونه دو مطلب ارزشمندم که يکي ترجمه و ديگري تحقيق در باره سانحه سقوط هواپيماي خبرنگاران ( که خود شامل سه پست بود ) را بدون اشاره به نام بنده و همکار مترجم ام " عليرضا صادقي " از ان ها استفاده کرده است !

 

البته در پست هاي سقوط هواپيماي خبرنگاران ، ظاهرآ يکي از خوانندگان سايت فوق پرسشي در باب بمباران ۲۹ فروند سي - ۱۳۰ در جنگ مي کند . که شخص مربوطه به جاي اين که به خودش زحمت داده و به متن ارايه شده بنده رجوع نمايد ، براي فرار از پاسخ به ترديد خواننده اش مي گويد .. " من نقل قول از يکي از خلبان هاي قديمي هرکولس کرده ام ! " يکي نيست از اين آقا بپرسد .. مرد حسابي اين مادر مرده اسم ندارد ؟ يا مي ترسي با بيان نام او از افتخارات ات کاسته شود ! کافي بود به نوشته هاي من مراجعه مي کردي .. که در باره اين دروغ سيستم تبليغات دشمن توضيح داده بودم . البته اين رو اضافه کنم ... مديران محترم اوليه اين سايت با بنده ارتباط داشتند .. و از همان روزهاي نخست با يکديگر مشورت مي کرديم . و حتي يادمه بنده يکي از اعضاي نخستين سايت دانشجويان بودم . اما نمي دونم چرا با گذشت زمان معيار ها هم فرق مي کند !؟ البته من سعي کردم در همان سايت اعتراض خود را بيان دارم . اما آي دي ام رو فراموش کرده بودم . وقتي هم به قصد ثبت نام مجدد مشخصاتم رو وارد کردم ، از اي ميل تکراري ام ايراد گرفته و عضو گيري نکرد .. ! به همين دليل در اين جا قيد کردم .

سخن اخر اين که .. يک در صد حدس مي زنم که ممکنه نام بنده درج شده باشد اما براي غير اعضاء غيرقابل دسترس باشد ! اگر چه اين روش هم معقول نيست . اما در صورت صحت اين مسئله ، مطمئن باشيد رسمآ عذر خواهي خواهم کرد . ضمن اين که خواهان درج نام مولف و لينک هاي مربوطه هستم . در غير اين صورت حق اقدامات قانوني برايم محفوظ است .

pplnwui1jq5rw7l7897x.jpg

پیشنهاد دو پست دولتی توسط احمدی نژاد ( اینجا )

چگونه به جای دختر خارجی ، برادر پاسداری را تحویل ام دادند !! ( اینجا )

 • چگونه از تهمت کودتای نوژه ، نجات پیدا کردم !!؟ ( اینجا )
 • به جای  قطعه هواپیما بهروز وثوقی تحویل دادند !! (اینجا )
 • ماجرای جدا شدن سر مسافری در مقابل چشمان خانواده اش !! (اینجا )
 • نقش ستون پنجم در سقوط هواپیمای آیت الله محلاتی ! ( اینجا )
 • آیا تاکنون آتش گرفتن انسانی رو از نزدیک دیده اید !!؟ ( اینجا )
 •  ادار خلبان ، نظم پایگاه را به هم ریخت !! (اینجا )
 • دلایل سقوط هواپیمای خبرنگاران ! ( اینجا )
 •  آیا زندانیان سیاسی به دریاچه نمک ریخته می شدند !!؟ ( اینجا )
 • چگونه به دبیر کلی حزب خران برگزیده شدم !!؟؟ ( اینجا )
 • انتقاد از اعلیحضرت همایونی جهت رفاه الاغ !! ( اینجا )
 •  با خلخالی در صحرای طبس ! ( اینجا )
 • چرا در پرواز آبنبات تعاروف می کنند !؟ (اینجا )
 • پرواز به قبیله آدمخواران !! (اینجا )
 • عملیات محرمانه نجات زندانیان ( اینجا )
 • ماجرای اشگ ننه علی ( اینجا )

  شوخی با حاج آقا در جبهه ! ( اینجا  

  توجه ... توجه.... توجه  

  خوانندگان محترم لطفآ توجه داشته باشيد :

  کليه کامنت هاي وبلاگ ( دل نوشته هاي يک سرباز ) بدون پاسخ منتشر مي شوند .

  دوستان محترم پرسش هاي خود را فقط در سايت ( خاطرات يک خبرنگار ) مطرح فرمايند .

  فراموش نکنيد فقط به کامنت هاي پست اخر پاسخ داده مي شود .

 • - تعداد بازديد
 • 8399
 • مرتبه

  نظرات
  شما هم چيزي بنويسيد
  • هر چي دلتان مي خواهد بنويسيد. اينجا مربوط به شماست اگر نظر خصوصي‌اي داريد لطف کنيد و از طريق اي‌ميل (behrouz.journalist at gmail.com) مطرح کنيد، ممنون.


  مشخصات حفظ شود؟

  از تگ‌هاي HTML هم مي‌توانيد در نظرتان استفاده کنيد.

   
  Copyright 2007 by Behrouz Moddaresi | Design by WebStudio | Powered By Movable Type 3.35