Oldpilot.ir | شوخی در جنگ
درباره من

سوم دي ماه 1331 در تهران متولد شدم. پس از اتمام دوران دبيرستان به خاطر علاقه اي که به پرواز داشتم به نيروي هوايي پيوستم. در ادامه به آمريکا اعزام شدم، در بازگشت به ايران اولين پروازم را در تاريخ 18/3/53 انجام دادم و با آغاز جنگ تحميلي، به صورت شبانه روزي در مناطق جنگي پرواز داشتم و افتخار كسب مدال طلاي بالاترين ساعات پرواز را به دست آوردم. به دليل سكته قلبي و عمل جراحي باز كه ... ادامه
تبليغات
وبلاگستان
باقي قضايا
  شوخی در جنگ

 نقش شوخی در حفظ روحیه جنگی !

(3) Small---1.jpg

یک روز صبح که با هدف بازدید هواپیما ها در رمپ پرواز قدم می زدم ، شخصی رو دیدم که در محفظه چرخ جلو هواپیما دولا شده و مشغول پری فلایت ( بازدید ) است . یک لحظه او را با یکی از دوستان صمیمی ام اشتباه گرفتم .. ! آخه بد جوری دولا شده بود .. در نزدیکی هواپیما چوب دراز و مدرجی روی زمین افتاده بود که مخصوص سنجش مقدار بنزین هواپیماست .. آهسته آن را برداشته و در پشت دوستم فرو بردم .. !! چشمتون روز بد نبینه .. وقتی با عصبانیت بلند شد دیدم ای داد و بی داد .. چه غلطی کردم !! طرف حاج آقا ایکس یکی از بانفوذترین همکاران جدی و حزب الهی پایگاه بود .. معطلش نکرد .. یک راست پشت فرمان خودروی جیپی که در اختیار داشت نشسته و راهی عقیدتی سیاسی شد !! وقتی من را احضار کردند .. واقعیت رو گفته و عرض کردم .. من فکر کردم عباس زیور سنگی است !! کار خراب تر شد !! از من پرسیدند یعنی شما همیشه با عباس آقا این کار رو می کنید .. !!!؟؟؟؟

 نقش شوخی در حفظ روحیه جنگی  

2u29hvfrcaggsvxlbcit.gif

 (3) Small---2.jpgSmall---3.jpg

wzxg9i51tse6nvbo0bnr.jpg

" شوخی و شیطنت در جنگ " عنوان مطلب این پست است که تقدیم شما یاران گرامی می کنم . البته تا اون جا که حافظه ام یاری می کنه .. در میان مطالب گذشته و قدیمی ام اشارات فراونی به شیطنت ها و شوخی ها زمان جنگ کرده و توضیح داده ام که صرفآ با هدف روحیه بخشیدن به خود و سایر همکاران گاهی به حدی زیاده روی می کردیم که ناخواسته برای ارشاد سر از نهاد های عقیدتی و حفاظتی پایگاه در می اوردیم .. !! البته برادران هم زیاد سخت نمی گرفتند .. ! چون از نیات ما اگاه بودند . حتی یادمه یکی دو پست هم به صورت مستقل به این شوخی ها پرداختم .. که در بخش " تصاویر مرتبط " لینک ها رو قرار دادم . امیدوارم مورد قبول شما خوبان قرار گیرد ..

باور کنید وقتی پست تصویری قبلی پایان یافت .. هرگز فکرش رو نمی کردم نزدیک به شش هزار نفر در کم تر از یک روز فقط از طریق سایت آن را مشاهده کنند .. ! که اگر خوانندگان وبلاگ را هم اضافه کنیم ، قطعآ ارقام بالاتر از این است . البته روند استقبال فراوان در مدت کوتاه مسئله تازه ای نیست اما ان چه باعث تعجب ام شد ، مشکل عدم نمایش تعداد زیادی از تصاویر بود ! که به محض خواندن کامنت دوستان سریع مجددآ از سایتی دیگر آپلود کردم . باور کنید مسئله آپلود تصاویر بزرگ ترین دغدغه من در این کار است .. ! کافی است به پست هایی که در سال ۸۶ منتشر کردم نگاه کنید .. اغلب فاقد تصویر هستند !! به همین دلیل تصمیم دارم با توکل به خدا با راه اندازی سایتی کامل که به همت و پیشنهاد یکی از دوستان در مرحله پایان است ، کلیه مطالب قدیمی رو بعد از بازنویسی و طراحی تصاویر زیبا در بخش آرشیو قرار دهیم . تا این چنین به هم ریخته نباشند .. !

کلام اخر این که ... مدت هاست تصمیم دارم از دختر نازنین و بزرگوارم " شبنم " عزیز به خاطر زحماتی که در راه معرفی و تبلیغ سایت می کشد ، تشکر و قدر دانی نمایم . اما هر بار به خاطر دغدغه هایی که دارم فراموش می کردم . راستش رو بخواهید بعد از این که سایت بالاترین در ایران مسدود شده و دسترسی به آن از طریق ایران عملآ غیر ممکن شد ، تنها با تلاش مستمر شبنم عزیزم در خارج از کشور این امر صورت می پذیرد . و بنده هیچ نقشی در ارسال و معرفی پست هایم ندارم ... ! این رو اضافه کنم که کار دختر عزیزم از این لحاظ برایم ارزشمند است که خود وی به اتفاق همسر عزیزش دارای سایتی معتبر و بین الملی هستند .. اما با وجود این ، بدون کوچک ترین تآخیری مطالب ام را به محض انتشار  ارسال می کند . به همین دلیل بنده حجم بالای بازدید کنندگان سایت ام را مدیون محبت های بی دریغ  این دختر مهربان می دانم و بس  . برای شبنم عزیز و همسر فرهیخته اش حسین جان نازنین آرزوی شادکامی و تندرستی می کنم .

     

Test Baner.gif

Picbaran

 چگونه با واژه " جنگ " آشنا شدم ..!؟

برای این که بدونم نخستین بار کی و کجا با واژه " جنگ " آشنا شدم ، خیلی به ذهن غبار گرفته ام فشار آورده و به زمان های خیلی دور برمی گردم  .. خوب یادمه هنوز مدرسه نمی رفتم .. سال ۱۳۳۶ خورشیدی بود . محل خدمت پدرم در شهر " شاهپور " یا " سلماس " فعلی بود . انگار همین دیروز بود ..! پدرم اون موقع گروهبان یکم نیروی زمینی بود . یادمه رسته اش هم مخابرات بود ! کل سیستم مخابرات پادگان به اندازه یک میز کامپیوتر بود که اپراتوری پشت ان نشسته و با روشن شدن چراغی ، فیشی رو به سوراخ زیر چراغ مربوطه فرو کرده و درخواست تلفن کننده را جویا می شد .. و بلافاصله فیش دیگری را به زیر چراغ دیگری فرو برده و با چرخاندن دسته مغناطیسی ، ارتباط را بین آن دو ایستگاه برقرار می کرد .. ! در ماموریت ها و مانور ها هم تلفن بی سیمی هندلی را با خود حمل می کرد . اون موقع پدرم برای مشق نظامی خیلی به ماموریت صحرایی می رفت .. یک بارکه اردوی آن ها در روستای کوچکی به نام " چیچک " برپا شده بود ، با خواهش و التماس خواستم من را هم همراه خود ببرد .. سرتاسر منطقه مملو از چادرهای خاکی رنگ نظامی بود که با نظم و ترتیپ خاصی برپا شده بود . پیاده نظام ها مرتب تمرین رژه می کردند .. کامیون های قدیمی امریکایی دماغ دار با فرمان های چوبی خیلی دوست داشتنی بودند .. و هر گاه سوار آن ها می شدم ، بی نهایت خوشحال می شدم .. ! در همین ارود بود که از پدرم دلیل تمرین های سخت ارتشی ها رو پرسیدم .. و او خیلی خونسرد گفت : برای اماده شدن در جنگ .. !! برای نخستین بار با واژه جنگ آشنا شدم ! اما هرگز کسی به من نگفت .. جنگ با کی ؟ با کدوم کشور ؟ چون مطمئن هستم که حتی پدرم هم پاسخ ان را نمی دونست .. !!

Army_2_half_ton_truck_3_29-.jpg 

  دیدن تمرینات جنگی ...

سال ها از اردوی نظامی ارتش شاهنشاهی در روستای " چیچک " واقع در نزدیکی شهر شاهپور ( سلماس ) گذشته بود .. و من در ذهن کوچک خود نتوانسته بودم مفهوم جنگ رو بشناسم .. ! سال سوم دبستان را در این شهر کوچک به پایان برده بودم که محل خدمت پدرم تغیر کرده و ما به پادگان قوشچی واقع در چهل و پنج کیلومتری رضائیه ( ارومیه فعلی ) نقل مکان کردیم . تمام خاطرات دوران نوجوانی ام در این پادگان سپری شد .. ! دقیقآ یادم نیست چه سالی بود ؟ ولی فکر می کنم سال ۱۳۴۵ بود که برای نخستین بار شاهد تمرینات جنگی بودم !! پرسنل پایگاه به دو گروه تقسیم شده بودند .. که یک گروه از ان ها با علایم قرمز رنگ با نام " گریلا " که در حقیقت نقش دشمن را ایفا می کرد و گروه دیگر به اصطلاح " خودی " محسوب می شدند !! در همین تمرین جنگی بود که برای نخستین بار با واژه هایی چون : استتار ، فشنگ مشقی ، اسیر جنگی ، شبیخون و ... الخ آشنا شدم ! از آن جا که اطراف پایگاه پوشیده از مزارع گندم و باغات سرسبز بود ، گریلا ها خود رو در میان مزارع پنهان کرده بودند .. وظیفه گروه خودی شبیخون زدن و دستگیری آن ها بود .. یادمه چقدر از شکل و شمایل فشنگ مشقی خوشم آمده بود !! چون تا قبل از آن تاریخ ، فشنگ هایی که دیده بودم ، برنجی بود . اما فشنگ های مشقی با پوششی از پلاستیک قرمز از بقیه جدا شده بود .. همان طور که گفتم ، رسته پدرم مخابرات بود و می بایستی خط مراسلاتی رو در اطراف پادگان راه اندازی می کرد .. شب ها صدای شلیک گلوله های مشقی و فریاد های بگیر و ببند ادامه داشت .. !

 اخبار درگیری های مرزی ...

 اگه اشتباه نکرده باشم سال ۱۳۴۸ بود که برای ادامه تحصیل از قوشچی به تهران امده بودم . ( همون ایامی که با جناب فرنودی عزیز همکلاس بودم ) در همین زمان بود که ظاهرآ درگیری مرزی بین ایران و عراق که " حسن البکر " رئیس جمهورش بود ، پیش آمده بود . قوای ایرانی حسابی پوز عراقی ها رو زده بودند .. و مطبوعات هم با آب و تاب جریان رشادت های قوای سه گانه ارتش ایران را منعکس می کردند . من به عنوان فرزند یک ارتشی خیلی علاقه مند به این اخبار بودم ! همکلاسی هایم از این که این همه جدی اخبار درگیری های نظامی  رو پی گیری می کردم ، تعجب می کردند .. !! خوب یادمه در یکی از نشریات ( فکر می کنم سپید و سیاه بود ) از قول یکی از فرماندهان نیروی دریایی نوشته بود ، اسم رمز عملیات غرور آفرین ارتش ایران " مهستی " بود !! و من چقدر از خواندن این گونه مطالب لذت می بردم ! یک بار هم که در همون زمان ها از خیابان لاله زار تهران عبور می کردم ، دیدم عکس حسن البکر را بزرگ در حالی که یک چوب دستی در پاچه شلوارش بود ،به عنوان تیزر نمایشنامه ای کمدی در جلوی سالن تئاتر قرار داده بودند .. ! عاقبت مسئله اروند رود با پیروزی افتخار امیز ارتش ایران پایان می یابد .. به این ترتیب با حس و حال وطن پرستی رشد کرده و با واژه جنگ ملموس تر شدم .. !!

old-army-trucks-sept05-181.jpg

 پیوستن به نیروی هوایی ...

 در باره پیوستن به نیروی هوایی و چگونگی اعزام به آمریکا قبلآ به تفصیل شرح داده ام (اینجا ) و فکر نمی کنم نیاز به توضیح باشه .. اما قسمت این بود که در همون سال ها هم در جهان جنگ و ستیز باشه .. ! و ان چیزی نبود جز جنگ ویتنام ! ابعاد این جنگ بقدری گسترده بود که اخبار آن مرتب از شبکه های رادیو تلویزیونی غرب پخش می شد .. ! اما این کافی نبود ! به دلیل حمایت دولت امریکا از ویتنام جنوبی و به منظور سرکوب کمونیست ها ( ویتنام شمالی ) خلبانان ویتنامی را با هزینه خود آمریکایی ها برای آموزش و طی دوره های تخصصی به ایالت متحده آورده بودند . و با ما همکلاس و همدوره بودند . شاید باور نکنید .. نخستین بار واژه  " ترکش " را از زبان دوست ویتنامی ام شنیدم ! او در حالی که اشاره به زخم های بدنش می کرد ،  آثار انواع فلزات رو نشان می داد .. ! شاگردان ویتنامی به دلیل دریافت صدقه سری بخور و نمیر از ارتش آمریکا ، ساکت ترین و منظم ترین دانش اموزان در میان سایر ملل بودند ! آن ها روزی دو دلار حقوق داشتند ! که همان را هم پس انداز می کردند .. و برعکس ایرانی ها به غذا های پایگاه بسنده کرده و سر شب می خوابیدند .. ! در ادامه قسمت این بود که در یکی از پایگاه های حساس " ب - ۵۲ " ها که مستقیم برای بمباران به ویتنام اعزام می شد ، حضور یابیم ! صدای غرش دل انگیز بمب افکن های بی - ۵۲ با چهار موتور دوقلو و چسبیده به هم قدرتمندش ، حکایت از کشتار عده زیادی از انسان های بی گناه بود .. و ما هر روز از نزدیک شاهد پرواز های مرگ بودیم .. ! و با خلبانان و گروه پروازی این هواپیما ها از نزدیک در ارتباط بودیم .. !!

 جنگ ظفار ...

 هنوز مهر پاسپورت ام در ورود به کشور کاملآ خشک نشده بود که با جنگی دیگر آشنا شدم ..!! و آن چیزی نبود جز جنگ " ظفار " ..!! اگر خواننده مطالب قدیمی ام باشید ، حتمآ به چند پست مربوط به ظفار بر خورده اید .. ! از پرواز با خانم گوگوش گرفته ( اینجا ) تا کوسه های سلطان قابوس  ( اینجا و در نهایت ماجرای اخرین پرواز به ظفار که با تحقیر انگلیسی ها پایان یافت  اینجا )  .. ! اگر چه در این جنگ ما نقش کمک و حمایت از تاج و تخت سلطان جوان عمان را به عهده داشتیم .. اما از حق نگذریم حضور ارتش ایران در منطقه و شرکت در جنگ های پارتیزانی ، فرماندهان جوان نیروی زمینی را آبدیده کرده و به تجارب ارزشمندی دست یافتند .. هم چنان که فرود در باند های غیر عملیاتی و کوتاه و پرواز های مستمر باعث تجارب ارزشمندی برای نیروی هوایی به خصوص گردان های سی - ۱۳۰ بود . بگذریم .. همان گونه که مشاهده فرمودید طی مراحل مختلف با واژه جنگ آشنا شده و حتی آن را از نزدیک لمس کرده بودم .. ! و آغاز جنگ با عراق .. اگر چه ابتدا کمی شوکه ام کرد ! اما با گذشت مدتی کوتاه به خود امده و روحیه ام رو به دست اوردم .. ! دیگه اون ادم ترسوی اوایل جنگ نبودم .. ! نه من ، بلکه خیلی دیگر از همکارانم دیگه ترس و حشتی از جنگ نداشتیم .. به عبارتی تنها چیزی که ما رو آزار می داد ، تعرض به خاک و ناموس مون بود . به عنوان یک ایرانی وطن پرست ، دفاع از کیان میهن رو وظیفه خود می دونستیم .. البته این رو اضافه کنم .. در کنار تبلیغات مسموم رسانه های دشمن که سعی در از بین بردن روحیه پرسنل داشت ، من و عده ای از دوستانم تصمیم گرفتیم با روحیه دادن به همکاران به مقابله با تبلیغات صدام و صدامیان بر آئیم ...

 

  بزرگ ترین مرکز هوافضا و هوانوردی ( اینجا )

 شیطنت های روزانه ... !!

 قبل از این که به شوخی های زمان جنگ بپردازم ، لازم است به این نکته اشاره کنم که .. تا اون جایی که یادمه از همان دوران دبیرستان آدمی شوخ طبع و شیطونی بودم ! همیشه نمره انظباتم ناپلئونی بود !! روزی نبود که به دفتر مدرسه احضار نشوم .. !! با همین حس و حال بزرگ و بزرگ تر شدم . اگه حمل بر تعریف از خود نمی گذارید ، مجلس گرم کن همه میهمانی های اقوام بودم .. ! یکی از به اصطلاح هنرهایم تقلید صدا بود .. ! مدام سعی می کردم صدای افراد مشهور رو تقلید کنم .. ! به خصوص خواننده ها رو .. از مرد گرفته تا زن .. ! تار های صوتی ام را برای این کار خیلی تمرین داده بودم .. ! تبحرم در تقلید صدای زنانه بود .. ! در این کار خیلی ماهر شده بودم .. ! یادمه در دورانی که در عملیات پایگاه یکم ترابری مامور به خدمت بودم ، یکی از سرگرمی هایم تلفن زدن به منازل مقامات بلند پایه نیروی هوایی بود .. !! گاهی به عنوان یک توربیست گم شده آمریکایی ، گاهی در نقش دختری فراری که محتاج به نصیحت پدرانه داشت  .. ! و گاهی هم به عنوان دوست دختر مقام بخت برگشته با آن ها شوخی می کردم .. بچه های دیسپچ و عملیات از خنده روده بر می شدند .. !! جالب این که اصلآ در نقشی که ایفاء می کردم ، تپق نمی زدم .. !! و با مهارت خاصی ماجرا را پیش می بردم .. !! اولین تقلید صدایی که قبل از انقلاب انجام دادم ، گرفتن منزل تیمسار ایکس فرمانده مرکز اموزش ها بود .. !! خیلی خونسرد خودم رو توریست امریکایی معرفی کرده و گفتم .. شانسی شماره ای رو گرفتم .. خوشحالم که شما انگلیسی بلد هستید ... !! تیمسار هم که حسابی جو گیر شده بود ، نه تنها خود و شغل خدمتی اش رو معرفی کرد .. بنده خدا خیلی تلاش کرد تا راه را به من نشان دهد .. ولی بعدش دلم به حالش سوخت .. از این که خیلی راحت فریب خورده بود ، ناراحت شدم .. !!

 شوخی در خط پرواز ...

 همان گونه که در بالا اشاره کردم .. بعد از گذشت مدت کوتاهی از جنگ ، احساس کردم بایستی به دوستان و همکاران روحیه بدهم .. ! آغاز شوخی هایم از زمانی آغاز شد که اوایل جنگ شب ها وقتی در پایگاه شیفت بودیم ، و معمولآ هم چراغ های دفتر خاموش بود ، بچه ها دور هم جمع شده و هر کی هر هنری داشت برای گذروندن وقت ، رو می کرد .. ! یک اواز می خواند ، یکی جوک تعریف می کرد .. یکی از خاطرات پروازی که رفته بود می گفت .. و بدین سان آن روی شخصیت همکاران رو شد .. ! بعضی ها که عمری ساکت و به اصطلاح گوشه گیر بودند ، در همین شب ها پوسته ترکونده و انگار نه انگار ادمی منزوی و گوشه گیر بود .. ! چنان آواز با قر و اطوار می خواند .. که هرکی نمی شناخت فکر می کرد طرف هفت پشت اش رقاص هستند .. !! بعضی ها هم که مومن بودند یا تظاهر به تقوا می کردند ، معمولآ ساکت و جز تماشاگران بودند .. اگه خیلی همت می کردند .. چند تا دست به زور می زدند .. !! بعد ها همین افراد تبدیل به سوژه های خیلی خوبی برای من شدند تا حالشون رو بگیرم .. !!  اوایل جنگ دامنه شوخی هایم تنها به دوستان نزدیک ام مثل ماشاالله مداح ، فیروز مومنی ، ابراهیم فولادوند ، مرحوم عباس زیور سنگی منتهی می شد .. ! اما با ادامه جنگ خواسته یا ناخواسته با اکثر همکارانم باب شوخی رو بنا نهادم .. که در این جا به چند نمونه آن ها اشاره می کنم ..  همان طور که عرض کردم تقلید صدا و سر کار گذاشتن همکاران یکی از شوخی های رایج ام بود .. !! معمولآ به محض این که خدمت اداری پایان می یافت .. و فرماندهان و سرپرست ها تشریف می بردند ، کار من با همکاری تعدادی از دوستان اجرا می شد ..

 شوخی با زرنگ ترین همکار ...

آوازه تقلید صدای من و سرکار گذاشتن همکاران همه جا پیچیده بود .. ! و همه با خنده و شادی از ماجرا یاد می کردند .. و به سوژه مورد نظر کری می خواندند .. !! در میان همکاران قدیمی خط پرواز  فردی به نام " احمد " بچه اصفهان بود که خیلی ادعای زرنگ بودن می کرد .. ! و همیشه می گفت .. امکان نداره کسی بتواند او را سر کار بگذارد .. !! گذشت و گذشت تا این که جناب احمد آقای ما سرشیفت خط پرواز شد .. برای سرکار گذاشتن همکاران ، معمولآ می رفتم داخل انبار خط پرواز که آن سوی آشیانه قرار داشت .. تا راحت بتوانم تقلید نمایم .. !! سرشب بود وارد انبار شده و شماره دفتر رو گرفتم ! خود احمد گوشی رو برداشت .. با صدای پیرزنی روستایی و خسته سلامی کرده و بریده بریده گفتم .. مادر پیر شی .. اون جا خط پروازه .. !؟ احمد آب دهانش رو قورت داده و گفت . بله مادر امرتون .. متوجه شدم اولین قدم رو خوب برداشتم .. ! گفتم .. پسرم من مادر ماشاالله مداح هستم . از روستای حاجی آباد گرمسار اومدم .. یه خرده مطیر و کره برای پسرم اوردم .. ولی گم شدم .. احمد که معلوم بود نگران شده گفت مادر جان الان کجایی ؟؟ گفتم .. نمی دونم .. اجازه بده  و سپس با همون لحن انگار از کسی ادرس بپرسم گفتم .. سرکار این جا کجاست .. ؟ سریع تغیر لهجه داده و با صدای نتراشیده مردانه ای گفتم .. در پایگاه شکاری .. ! دیدم احمد نگران شده و گفت .. مادر اون جا چرا پیاده شدی .. !!؟ تا اومدم جوابش رو بدهم .. وانمود کردم کسی داره نیشگون ام می گیره .. جیغ کوتاهی کشیده و گفتم .. خجالت بکش .. من پیر زن هستم نامرد .. !! احمد که حسابی غیرتی شده بود ، باورش شده و گفت .. مادر همون جا بایستد .. من الان می آیم ... !!!

خط پرواز دقایقی بعد ...

قبلآ به چند نفر گفته بودم که چه خوابی برای احمد دیده ام .. !! و از همه خواهش کردم جلوی خنده خود رو بگیرند .. چشم تون روز بد نبینه .. احمد آقای زرنگ ما بقدری غیرتی شده بود که نفهمید چگونه پشت فرمان ماشین " مراتعقیب کنید " پایگاه نشسته و تخت گاز به سمت پایگاه شکاری راه افتاد ..  اون جا چه گذشت و چه کار کرد رو بی خبریم .. بعد از نیم ساعت ناراحت و مغموم امد .. و اصلآ به رویش نیاورد .. هنوز نفس اش تازه نشده بود که بار دیگه تلفن خط پرواز زنگ خورد .. !! احمد تا گوشی رو برداشت .. زدم زیر گریه .. گفتم پسرم غیرت ات کجا رفته .. چرا سرباز های نگهبان خجالت نمی کشند .. !!؟ همه بدنم را نیشگون گرفته اند .. به گفته شاهدان رگ های گردن احمد بد جوری بیرون زده بود .. سرخ سرخ شده بود ! گفت مادر من همین الان از در شکاری برگشتم .. دقیقآ بپرس شما کجا هستی .. باز همون داستان رو تکرار کرده و این بار با صدای سربازی گردن کلفت به لهجه لمپنی گفتم .. مادر این جا در هاگ است !! ( منطقه هاگ تقریبآ انتهای باند مهرآباد واقع شده است و روبروی بیمارستان شماره ۲ می باشد )  احمد که چیزی نمونده بود سکته کنه .. فریاد زد .. اخه مادرم اون جا چه کار می کنی !!؟ صبر کن الان می آیم .. هنوز گوشی رو به زمین نگذاشته بود که من با صدای پیرزنی ام شروع به آخ و اوخ کردم ... !! و هر از چند گاهی می گفتم .. خجالت بکش سرکار .. من پسرم سن شماست .. اوا نکن .. دست نزن .. و احمد بیچاره رنگ می داد و رنگ می گرفت .. دقایقی بعد دوباره پشت فرمان نشسته و تخت گاز به منطقه هاگ رفت .. قبل از این که برگردد همه بچه ها رو به خط کردم تا احمد امد او را هو کنند .. !! احمد تا وارد شد بچه ها زدند زیر خنده .. و من جلو رفته و گفتم .. چطوری آقای زرنگ ..!!؟ گفت وقتی بار دوم جلوی پاسدار خانه هاگ رسیدم ، دوزاری افتاد کار بهروز باشه .. !!!

 یک شوخی مشابه ... !!

 در میان همکاران ما فردی به نام " علی " بود که بچه قوچان بود . خیلی گردن کلفت و قلدر بود ! کسی حریف او نبود .. و به عبارتی کم تر کسی با او شوخی می کردند .. ! چون وقتی عصبانی می شد ، خون جلوی چشمانش رو گرفته و به قصد کشت طرف را به هم می پیچاند .. !! تعدا معدودی از همدوره هایش با او شوخی داشتند .. یک روز در اوج جنگ بود که بچه ها به من ندا دادند .. بیا علی رو سر کار بگذار .. !! گفتم مگه از جونم سیر شدم .. !!؟ خلاصه بقدری دوستان اصرار کردند که خام شدم .. !! یک راست به انبار رفته و تلفن خط رو گرفتم .. یکی از بچه ها که در جریان بود ، چنین وانمود کرد که با گوشی دیگر داره صحبت می کنه .. برای همین علی رو صدا زده و گفت .. این خط رو جواب بده .. با لهجه قلدر مابانه اش گفت .. علی س بفرمایید ..! با عشوه و ناز با صدای دخترانه گفتم .. سلام آقا .. !!! احساس کردم علی جا خورد .. !! چون لحن صدایش عوض شده بود . الکی اسم یکی از همکاران شیفت دیگه رو برده و گفتم با آقای ایکس کار دارم .. کمی تته پته کرده و گفت .. خانم ایشون امروز شیفت شون نیست .. صدایم رو به طرز فریب دهنده ای کشیده و با ناز و اطوار گفتم چه بد .. ! علی گفت .. چه فرمودید !!؟ گفتم وای بد شد .. و زدم زیر گریه .. !! گفت چی شده خانم .. من در خدمتم ..

بعد از کلی کلاس گذاشتن گفتم .. من دو تا بلیط اپرا گرفته ام که همراه با ایکس بروم .. آبرویم پیش پاپا جون مامی جون می ره .. چه کار کنم ..!!؟ بقدری دستپاچه شده بود که عقلش نکشید در ایران اپرا نداریم .. اون هم زمان جنگ .!! و من هی کشش می دادم .. طفلک روش نمی شد بگه من می تونم بیایم .. !! چون اهل این داستان ها نبود .. !! خلاصه خودم بهش پیشنهاد دادم .. نمی دونم چه جوری احساس اش رو بیان کنم .. ؟ داشت از ذوق بال در می آورد .. خلاصه بهش گفتم هشت شب می آیم دنبالت .. یکی دو ساعتی تا ساعت هشت باقی بود .. بیچاره علی اولین کاری که کرد پرید زیر دوش آب و حسابی خودش رو صفا داده بود اول کل ریش و پشم های صورتش را از ته زده بود .. بعدش شروع کرد به واکس زدن کفش ها .. و در همان حال از بچه ها  ادوکلان خوشبو درخواست می کرد .. مرتب به ساعت نگاه می کرد .. راستش دلم به حالش سوخت .. به بچه ها ندا دادم که هوای من رو داشته باشید می خواهم بهش بگم من بودم .. !! یک عده گفتن مگه از جونت سیر شدی .. یکی گفت آره طفلک گناه داره .. خلاصه با خنده جلو رفته و بهش گفتم .. اون دختره من بودم .. !! شاید باورتون نشه به چشم های من خیره شده و گفت .. بلانسبت .. خر خودتی !! من وقتی با طناز جون حرف می زدم تو از جلویم عبور کردی .. !! هر چه گفتم بابا خودم بودم .. بیچاره دلش نمی امد توهم شیرین اش را بشکند .. البته چند بار رفت جلوی در و برگشت .. اما هرگز نپذیرفت که من بودم .. !!

 کلک به همکار ...

این ماجرا رو یک بار تعریف کرده ام .. به همین دلیل خلاصه اش رو می گویم .. در میان دوستانم زنده یاد عباس زیور سنگی خیلی معاشرتی و هنرمند بود . ما با هم رفت و امد خانوادگی داشتیم . یک روز سرشیفت خط پرواز آقای رضا مسیبی من را صدا زده و یواشکی گفت .. بهروز جان دستم به دامنت .. عباس پرواز دزفول داره .. اما هر چه می گم برو پای هواپیما کرو منتظرند ، گوش نمی دهد ! ظاهرآ با یک پرستار  در پایگاه دزفول قرار داره و منتظر تلفن دختره اس .. مرگ من برو خودت رو جای اون پرستار جا بزن تا گورش رو گم کنه .. الان صدای عملیات در می آید .. !! گفتم رضا جان .. عباس خیلی زرنگه .. او استاد من در تقلید صدا و سر کار گذاشتن مردمه .. گفت .. تو چه کار داری ..؟ یه امتحانی بکن .. !! به این ترتیب رفتم داخل انبار .. و شماره خط رو گرفتم .. رضا مسیبی گوشی رو برداشت .. اهسته گفتم منم رضا .. دیدم سریع عباس رو صدا زد .. با عشوه سلام کرده و گفتم کجایی ..!!؟ خدا بیامرز بقدری تو آب نمک از این دوست ها داشت یه لحظه قاطی کرده و گفت .. شما !!؟ گفتم باشه حالا منو نمی شناسی ؟ معلومه چند تا دوست دختر داری .. ؟ و بعد سریع زدم زیر گریه .. خدابیامرز دستپاچه شده و گفت ..مریم تو هستی .. !!؟ گفتم پس چی ؟ مگه ما قرار نداشتیم ؟ من مرخصی گرفتم تا با تو به تهران بیایم .. گفت .. معذرت می خواهم .. سوسک ات ام .. الان آتیش می کنم ... وقتی وارد دفتر شدم رضا گفت تا حرف اش با تو تمام شد .. روی من را بوسیده و به سمت هواپیما رفت ...

دقایقی از این ماجرا گذشته بود .. و من در پشت کمد ها با دوستان پینک پونک بازی می کردم .. دیدم رضا من را صدا می کنه ... !! من معمولآ هر کسی صدایم می کرد پاسخ نمی دادم .. ! اما اگر نام شخص دیگری را صدا می زدند ، الکی می گفتم بله .. !! همین جوری به بازی ادامه دادم که صدای تلفن بلند شده و چند لحظه بعد رضا گفت .. بهروز .. بهروز .. طبق معمول جواب اش رو ندادم .. نیم ساعت از این ماجرا نگذشته بود که رضا مسیبی به قسمتی که من با دوستان بودیم وارد شد .. تا چشمش به من افتاد ، دو دستی زد تو ی سرش .. !! گفت مرد حسابی چرا صدایت کردم جواب ندادی .. !!؟ گفتم من کی جواب دادم که اون وقت می دادم .. !!؟ گفت .. خاک بر سرم شد .. آبرویم رفت .. !! پرسیدم چی شده ؟ گفت بعد از این که عباس رفت تلفن زنگ خورد .. گویا دختره از دزفول بوده .. !! من یک لحظه شک کردم نکنه باز تو باشی .. صدات کردم وقتی پاسخ ندادی .. هر چه به دهانم فحش خواهر مادر امد نثارت کردم .. !! گفت دیدم دختره شوکه شده و گفت بله آقا .. !!؟ و قطع کرد .. اما بار دوم که زنگ زد و من تو رو صدا زدم .. وقتی جواب ندادی مطمئن شدم خودت هستی .. و بهش گفتم برو خودتی .. حالا ما رو رنگ می کنی .. !!؟ خوبه خودم به تو گفتم به عباس چی بگی .. !! و اون دختره پشت تلفن خشک اش زده بود .. و حالا وقتی دید هر دو بار هم طرف واقعی بوده داشت از ناراحتی سکته می کرد .. گفتم به من چه ؟ تو که می دونی من هیچ وقت جواب کسی رو نمی دهم .. گفت حالا جواب عباس رو چی بدهم .. !!؟ گفتم به من هیچ ربطی نداره .. خودت خراب کردی خودت جواب گو باش .. !!!

 این بار همسرم ... !!

 یک روز همین طور که در خط پرواز نشسته بودیم و صحبت از تقلید صدا شد ، ماشاالله مداح گفت .. بهروز بیا شهین خانم رو سر کار بگذار .. ( شهین خانم همسر پسر عمو بزرگ ام است ) ماشالله می دانست که او زنی زرنگ و بسیار داناست .. و محاله گول بخوره .. !! اتفاقآ همسرم هم اون جا میهمان بود .. بعد از کلی تفکر که چی بگم که شهین خانم باورش بشه .. تلفن خونه اش رو گرفتم .. و باصدای گریان دخترانه گفتم .. من مهماندار نیروی هوایی هستم .. امروز در جیب بهروز جون این شماره رو دیدم که نوشته شهین خانم .. !! شما کی هستی .. !!؟ زن پسر عمویم آب دهانش رو قورت داده و به آرامی گفت .. من همسر پسر عموی او هستم شما ؟ من که سعی می کردم خودم رو ناراحت و عصبی نشان دهم گفتم .. من همسرش هستم .. ! الان هم حامله ام !!!!! شهین خانم گفت .. این چه حرفی است که می زنید .. ؟ بهروز زن داره و الان هم این جاست .. !! گفتم دروغ می گویی ... بده با او صحبت کنم .. وقتی همسرم گوشی رو گرفت .. همان دیالوگ رو ادامه دادم .. و بهش گفتم حامله هم هستم .. که ناگهان دیدم شهین خانم گوشی رو از همسرم گرفته و با عصبانیت گفت .. خانم محترم .. دیدی چکار کردی .. بیچاره همسرش پا به ماه است .. چرا نسنجیده با کسی دوست شدی که زن و بچه داره .. !!؟ گفتم شهین خانم سلام .. منم بهروز .. !! بد جوری وا رفت .. ! اصلآ انتظار نداشت رو دست بخورد .. سریع گفت .. زنت غش کرد .. !! گفتم گوشی رو بده بهش .. حالا هر چه به همسرم می گویم .. والله به پیر به پیغمبر خودم بودم ، باورش نمی شد .. گفتم می خواستم شهین خانم رو از رو ببرم .. باز هم قبول نداشت .. تا این که یک بار دیگه با همون لحن صحبت کردم تا باور کرد .. !!

 شوخی دستی ... !!

 در باره تقلید صدا زیاد نوشتم .. فقط این رو اضافه کنم .. تا سال ها بعد از این که من از نیروی هوایی بازنشسته شدم ، هرگاه دوست یا همکاری رو می دیدم ، می پرسید .. فلان روز تو نبودی به خط پرواز زنگ زدی .. !!؟ هر چه قسم می خوردم که دیگه از این شوخی ها نمی کنم .. کسی باورش نمی شد ! اوج تقلید صدایم مربوط به سر کار گذاشتن معلم خلبانی بود که در شیراز قصد داشت شاگردان را بر خلاف همیشه که روزی یک سورتی پرواز بود ، او تصمیم گرفته بود هم صبح و هم بعد از ظهر ها به تمرین بپردازد ... !! و من دست به کار شده و خودم رو به جای خواهر یکی از دوستانش جا زده و مدعی شدم که قصد خودکشی دارم .. !! نشان به این نشونه که نه تنها همه پرواز های بعد از ظهر به خاطر قرار ملاقات با من کنسل شده بود ، حتی یک روز هم از صبح گروه رو تعطیل کرد تا با خیال راحت به دنبال نجات جان من باشد ... !! یک هفته کار ما در شیراز شده بود خنده و شادی .. !! بگذریم . یک روز صبح که با هدف بازدید هواپیما ها در رمپ پرواز قدم می زدم ، شخصی رو دیدم که در محفظه چرخ جلو هواپیما دولا شده و مشغول پری فلایت ( بازدید ) است . یک لحظه او را با یکی از دوستان صمیمی ام اشتباه گرفتم .. ! آخه بد جوری دولا شده بود .. در نزدیکی هواپیما چوب دراز و مدرجی روی زمین افتاده بود که مخصوص سنجش مقدار بنزین هواپیماست .. آهسته آن را برداشته و در پشت دوستم فرو بردم .. !! چشمتون روز بد نبینه .. وقتی با عصبانیت بلند شد دیدم ای داد و بی داد .. چه غلطی کردم !! طرف حاج آقا ایکس یکی از بانفوذترین همکاران جدی و حزب الهی پایگاه است .. معطلش نکرد .. یک راست پشت فرمان خودروی جیپی که در اختیار داشت نشسته و راهی عقیدتی سیاسی شد !! وقتی من را احضار کردند .. واقعیت رو گفته و عرض کردم .. من فکر کردم عباس زیور سنگی است !! کار خراب تر شد !! از من پرسیدند یعنی شما همیشه با عباس آقا این کار رو می کنید .. !!!؟؟؟؟

 یک اعتراف صادقانه ...

 به هر حال آن روز به خیر گذشت .. و حاج آقا ما را بخشیدند .. !! از شانس بدی که داشتم ، انگشت  ببخشید چوب به ماتحت کسی کردم که حکم پاکسازی اغلب همکاران دست او بود .. ! به عبارتی او جز آدم های نیک روزگار بود که با هیچ کسی شوخی نداشت .. حالا که سال ها از آن خاطرات گذشته است .. وقتی به آن ایام و شیطنت هایی که می کردم ، می اندیشم ... می بینم اگه در ادامه به پرواز های خطرناک و ماموریت های جنگی داوطلبانه نمی رفتم ، تا حالا بیش از صد بار حکم پاکسازی ام آمده بود .. !! و این واقعیتی بود که دوستان مومن و حزب الهی درک کرده بودند .. شوخی و شیطنت من مربوط به روی زمین نبود .. در پرواز ، در ماموریت ها ، در مناطق جنگی ، در محل سوانح و .... هر جا که فکرش رو بکنید شوخی های بکر و دست اولی می کردم .. ! یکی از ماندگار ترین شوخی ها ، با حاج آقا جمشیدی بود .. خدا رحمت اش کنه با تیمسار ستاری شهید شد .. در بخش تصاویر مرتبط لینک اش را قرار داده ام .. هرگز فراموش نمی کنم .. شوخی در دادگستری ، شوخی در خارج از کشور .. خلاصه در طول این هشت سال تا دلتون بخواد شوخی و شیطنت کردم .. و به همراه تعدادی از دوستان جوی را به وجود اوردیم که اصلآ نفهمیدیم واقعآ ان هشت سال چگونه گذشت .. !!؟ ولی همان طوری که عرض کردم .. اگه خودم پیشقدم در ماموریت های جنگی نمی شدم ، مطمئن باشید که یک دقیقه هم در نیروی هوایی نگه ام نمی داشتند ... !!

یک جاده خاکی ...

یادش بخیر .. وقتی اولین فرد از جمع بچه های خط پرواز سکته کرده و عمرش رو به بقیه بخشید .. تا مدتی بحث و شوخی های ما بر سر واژه سکته می چرخید .. یادمه همون موقع روی شخصیت ذاتی همکاران ، به نسبت چهره عبوسی که داشتند ، آن ها را در نوبت سکته های بعدی لیست کردیم .. ! مثلآ می گفتم .. نفر بعدی آقای ایکس و الی اخر .. یک روز یکی از بچه ها پرسید .. خود بهروز در کجای این لیست قرار دارد .. !؟ دوستان قریب به اتفاق گفتند  بهروز نفر آخر از این جمع هفتاد و چند نفری است .. اما دست طبیعت زد و نفر دوم من سکته کردم ... !! از همه مهم تر شاد ترین همکاران یکی بعد از دیگری به رحمت ایزدی پیوستند .. که هرگز کسی فکرش رو نمی کرد به این زودی ها آن ها فوت کنند .. به هر حال هشت سال تا تونستیم به دوستان و همکاران روحیه دادیم ... به طوری که وقتی جنگ تمام شد ..  غصه دار شدیم .. به جرآت می توانم بگویم .. شاد ترین لحظات عمرم در زمان جنگ و در جمع همکارانم بود .. از صمیم قلب می خندیدیم .. از ته دل روده بر می شدیم .. به طوری که اشگ از چشمانمون جاری می شد .. شب ها در میهمانسراهایی که ماموریت می رفتیم .. با یاد آوری شیرین کاری ها .. بعضی از همکاران از شدت خنده بالش ها رو گاز می گرفتند .. یادش بخیر .. روح همه درگذشتگان هم شاد ..

پوزش به خاطر تاخیر ...    

از همه دوستان و خوانندگان عزیز به خاطر تآخیر در انتشار مطلب جدید عذر خواهی می کنم .. باور کنید سرما خوردگی بد جور زمین گیرم کرده است .. عشق شما باعث شد تا تدریجی هر بار یک پاراگراف بنویسم .. ضمنآ فرصت بازخوانی رو ندارم .. هر مشکل املایی و نگارشی بود به بزرگی خودتون ببخشید . ..

 

End-Text.jpg 

در پناه ایزد منان پاینده و جاوید باشید .

بهروز مدرسی

این پست ساعت ۵:۳۰ دقیقه بامداد به تاریخ بیست و پنجم  آبان  ۱۳۸۸ پایان یافت .

پاینده و برقرار باد ارتشیان دلاور و قهرمان ایران

 ajr4i2ce8c0d7seedv8o.jpgWeblog-Archive-.jpg

   آرشیو سایت  اينجا                                               آرشیو وبلاگ اینجا 

به درخواست خوانندگان محترمي كه گله فرموده بودند اين سايت فهرست مطالب گذشته ندارد ، اين مهم به همت يكي از خوانندگان خوب و پسر عزيزم امير محمود بازيار انجام گرفت .. همچنين بخش قديمي " مطالب گذشته " به انضمام كالبد شكافي سانحه هواپيماي سي - ۱۳۰ كه در شهرك توحيد به وقوع پيوست به اين صفحه انتقال يافت . براي مشاهده آرشیو مطالب سایت اينجا رو كليك كنيد . همچنین برای مشاهده مطالب گذشته وبلاگ اینجا را کلیک کنید .
 
  osy584c6rqnos40wm1c1.jpg
   
 زير نظر : عليرضا صادقي
 این بخش به پیشنهاد و همت شما خوانندگان محترم شکل گرفته است . از این پس مطالبي متنوع و جذاب به زبان انگلیسی به همراه تازه ترین خبرهایی از صنعت هوانوردی تقدیم شما عزیزان خواهد  
 

Inventor of the Autopilot, Turn and Bank Indicator, and Parachute Pack:

1892-1923:

Known to his fellow aviators as "Gyro," Lawrence Sperry was to many a handsome figure who might have stepped from the pages of a novel. His contributions were not in the entertainment industry, but rather in the many innovative flight instruments he constantly conceived, developed and personally tested. Among Sperry's creations are the automatic pilot, the turn and bank indicator, the seat pack parachute and retractable landing gear. He was among the first to fly at night and regularly flew night flights for the Army in 1916. He was one of the first to make parachute jumps for fun, and at the Dayton Air Show in 1918 thrilled crowds with a bold parachute jump. One of his greatest achievements in the field of military aviation was the development of the aerial torpedo. Sperry lost his life on December 13, 1923, attempting a flight from England to Holland when his plane "Messenger" went down in the English Channel. Today there is no commercial, military or private airplane in the world that is not equipped with the basic flight instruments developed by Lawrence Burst Sperry.منبع:www.firstflight.org

Source:www.firstflight.org BY:Alireza Sadeghi

 آپلود عکس

ترجمه فارسی:

مخترع خلبان اتوماتیک-نشانگر چرخش و کیف چتر نجات:

"لاورنس اسپری" که در بین اطرافیانش به "فرفره" مشهور بود برای بسیاری فرد خوش ظاهری بود که می توانست پا را از صفحات یک داستان بیرون بگذارد.(یعنی فردی عملگرا بود).کار وی در صنایع تفننی نبود بلکه بجای آن ابزار پیشرفته هوانوردی را می ساخت و آنها را شخصا آزمایش می کرد.در میان اختراعات "اسپری" میتوان "خلبان اتوماتیک" -"نشانگر چرخش هواپیما" -"صندلی چتر نجات" و "ارابه فرود جمع شدنی" را نام برد.وی جزو اولین نفراتی بود که در شب پرواز می کرد و در 1916 مرتبا پروازهای شبانه ارتش را انجام می داد.همچنین اولین کسی بود که پرش با چتر نجات را برای مقاصد تفریحی انجام داد و در نمایشگاه هوایی "دیتون" در سال 1918 جمعیت حاضر را با یک پرش جسورانه با چتر نجات به هیجان آورد.یکی از بزرگترین دستاوردهای وی در هوانوردی نظامی ساخت و توسعه "اژدر هوایی" بود."اسپری" زندگی خود را در 13 دسامبر 1923 در تلاشی برای پرواز از انگلستان به هلند و در حین عبور از "کانال انگلیس" در هواپیمایش بنام "مسنجر" از دست داد.امروزه هیچ هواپیمای تجاری-نظامی و یا شخصی در جهان نیست که با ادوات پروازی پایه ای که "لاورنس اسپری" ساخته بود مجهز نباشد.

گردآوری و ترجمه :علیرضا صادقی

 
 
 
 

28b9feugv3btsurz0uzo.jpg6b9o5jj1b46ytf3oc6x9.jpg

برای مشاهده مطلب فوق لطفآ ( اینجا ) را کلیک کنید .  

تقلید صدای زنانه ( اینجا ) را کلیک فرمایید .  

PicturePicture

برای مشاهده مطلب فوق لطفآ ( اینجا ) را کلیک کنید .

Picture

Rhokond.gif

پیشنهاد دو پست دولتی توسط احمدی نژاد ( اینجا )

 • چگونه به جای دختر خارجی ، برادر پاسداری را تحویل ام دادند !! ( اینجا )
 • چگونه از تهمت کودتای نوژه ، نجات پیدا کردم !!؟ ( اینجا )
 • به جای  قطعه هواپیما بهروز وثوقی تحویل دادند !! (اینجا )
 • ماجرای جدا شدن سر مسافری در مقابل چشمان خانواده اش !! (اینجا )
 • نقش ستون پنجم در سقوط هواپیمای آیت الله محلاتی ! ( اینجا )
 • آیا تاکنون آتش گرفتن انسانی رو از نزدیک دیده اید !!؟ ( اینجا )
 •  ادار خلبان ، نظم پایگاه را به هم ریخت !! (اینجا )
 • دلایل سقوط هواپیمای خبرنگاران ! ( اینجا )
 •  آیا زندانیان سیاسی به دریاچه نمک ریخته می شدند !!؟ ( اینجا )
 • چگونه به دبیر کلی حزب خران برگزیده شدم !!؟؟ ( اینجا )
 • انتقاد از اعلیحضرت همایونی جهت رفاه الاغ !! ( اینجا )
 •  با خلخالی در صحرای طبس ! ( اینجا )
 • چرا در پرواز آبنبات تعرارف می کنند !؟ (اینجا )
 • پرواز به قبیله آدمخواران !! (اینجا )
 • عملیات محرمانه نجات زندانیان ( اینجا )
 • ماجرای اشگ ننه علی ( اینجا )
 • شوخی با حاج آقا در جبهه ! ( اینجا  

  (2) Next.jpgSmall---2.jpg

  0vl2xy27t0vezwk1jyux.jpg  Next.jpg

   
  نقد و بررسی سریال " گمشدگان " و اهداف پنهان آن
 • تصاویر مستند از یک سانحه  ،به روایت نشنال جئوگرافیک

  نگاهی به زندگی سر گروهبان فاطی ..!!

 •  کالبد شکافی سانحه هواپیمای ۷۲۷ رامسر

   ضربه ای که از بزرگ ترین دروغ خوردم ... !!

   خانم منشی دادگاه و باقی قضایا .. !! 

   و ....

  شاد و خرم باشید  

  image006.gif

 • - تعداد بازديد
 • 11191
 • مرتبه

  نظرات

  مردم از خنده!
  ببینم این عباس زیورسنگی همونی نبود که ...... داشت؟ماجرای اونم بنویسید.خیلی باحال بود!چه فیلمی میشه از اینها دراورد میزنه رودست اخراجیها!
  پاسخ
  شیما جان نازنین
  آفرین به هوش و درایت شما
  البته با اجازه ات من اون قسمت رو حذف کردم .. تا در موقع نگارش خاطره ، نام اصلی را معرفی کنم .. البته قصور از من بوده که نام سوژه ام را از قبل لو دادم .. !! یا نبوغ شما دختر خوبم است که این همه به جزئیات توجه می کنی
  به هر حال پاسخ شما مثبت است .. اما اجازه بده طبق روال همیشگی نام سوژه ها محفوظ بمونه .. بله من با مرحوم زیور سنگی خیلی خاطره داشتم
  و خاطره تقلید صدا و یا خاطره ای که شما اشاره کردی و در ماموریت مشهد اتفاق افتاد را در فرصت مناسبی منتشر خواهم کرد
  ممنون از حضورت

  ميدونم الان سرم داد ميزنيد چون که بدون اينکه پست رو بخونم کا منت زدم ولی چی کار کنم
  عقب مو ندم از سايت،و جواب پست های قديمی رو نميديد.ولی بهر جهت خيلی دوستتون دارم.
  پاسخ
  حمید جان با تشکر از شما
  من پاسخ کامنت های قبلی را با کمی تآخیر نوشتم
  و تنها دلیل اش سرماخوردگی شدید و تب و لرز است
  به هر حال ممنون از شما

  سلام كاپيتان (شتلق)
  خيلي عالي بود نمي خوام زياد مزاحمتان شوم قربان شما
  با اجازه ، خبر دار ، (شتلق) ، عقب گرد
  پاسخ
  امیر جان فدات شم عزیز
  شما همیشه مراحم هستی
  با دیدنت خوشحال می شوم
  ممنون از حضورت

  سلام . نوشته بودین که مشکل فیلتر دارین و از این حرفا ! بابا این چیزا که مال عهد ناصرالدین شاه بود . الان که به جز شما فکر نکنم کس دیگه ای تو ایران مشکل فیلتر داشته باشه ! مثلا این نرم افزار رو نصب کن ( خودم از این استفاده می کنم ) با سرعت خوب فیلتر رو برمی داره . فقط باید به صورت دستی پروکسی رو تنظیم کنین . ( راهنمای استفاده از اون تو اینترنت هست ) . خلاصه اگه فیلترتون رفع شد یه دعایی هم به حال ما بکنین .
  اسم نرم افزار puff هستش . تو اینترنت یه جستجو بکنین می تونین لینک داونلودش رو پیدا کنین . من به میلتون هم فرستادمش . فقط زبون نرم افزار چینیه . زمانی که اجراش می کنین باید گزینه اول رو کلیک کنین تا دو گزینه زیری فعال بشه . و همچنین پروکسی و پورتی که زیر نرم افزار نوشته رو به طور دستی در قسمت پروکسی پورت مرورگرتون وارد کنین . موفق باشین
  پاسخ
  امین عزیز و گرامی
  حق با شماست .. ولی من به اون صورت کاری با سایت های فیلتر شده ندارم
  تمام وقت من برای سایت خودم صرف می شود
  ضمن این که من به تنظیمات پروکسی و مسایلی که اشاره کردی ، اصلا وارد نیستم .. به هر حال ممنون از شما

  فکر کنم آردس ایمیلتون مشکل داره یا از یاهو نمی شه به جی میل پیام فرستاد . چون واسه من ارور اومد که پیام فرستاده نشده . نمی دونم شایدم رسیده باشه . به هر حال من فایل رو آپلود کردم که اگه از میل نرسیده می تونین این جا داونلودش کنین :
  http://www.4shared.com/file/153738179/12d88679/setup_puff_003.html
  اگه به کس دیگه هم می خواین معرفی کنین همین لینک رو واسش بفرستین . فقط خواهشا از این برنامه برای داونلود فایل های حجیم استفاده نکنین که سرور چینی اون رو برای ایرانی ها نبنده !
  پاسخ
  امین عزیز و گرامی
  با تشکر از شما ، باید عرض کنم این نرم افزار ویروس بسیار قوی دارد . اصلاح می کنم تروجان دارد .. من چندین مرتبه بعد از دانلود سعی کردم اجرا کنم .. اخطار داد که تروجان خطرناکی داره و خاموش کرد .. !! به هر حال مثل این که قسمت نیست ما هم آنتی فیلتر استفاده کنیم
  ولی همان طور که گفتم .. زیاد به درد من نمی خورد

  باز هم سلام
  جناب مدرسی بابت مطالب قبلی مخصوصا عجیب ترین فرودگاههای جهان و این پست و از جناب آوالانچ متشکرم
  من ارومیه هستم!قوشچی کاری داشتی بگو!
  پاسخ
  قربونت برم بهنام عزیز .. نمی دونی چقدر با شنیدن این جمله که در ارومیه هستی ، ذوق زده شدم ... ! خیلی دلم می خواهد بدونم قوشچی الان چه شکلی شده است ؟
  چند بار به سرم زده یک تابستان برای بازدید و یادی از جوانی به اونجا بیایم .. اما واقعیت اینه هر وقت فکر اون ایام رو می کنم ، نفس تنگی می گیرم .. ! چون همه عزیزانی که در اون سال ها دور هم قوشچی بودیم ، همه فوت کرده اند .. و حضور در ارومیه تمام خاطراتی که با ان ها داشتم را زنده می کنه و قلب بیمار من طاقت این همه فشار و فقدان رو نداره
  ممنونم از شما و از حضور پر مهرت تشکر می کنم

  کاپیتان مدرسی گل سلام
  خوبید؟
  من هنوز فرصت نکرده ام مطلب جدید و پرارزش جدید را بخواهنم
  خیلی وحشتناک سرم شلوغ است و برای صرفه جویی بیشتر وقت یک وعده غذایی را از صحنه روزانه حذف کرده.
  به هر حال
  خواستم از شما اجازه بگیرم در یک مجله تبلیغاتی خوشگل جدید که قرار است به زودی در شیراز چاپ شود تبلیغ سایت شما سرور بزرگوار را بگذاریم.
  قطعا کار کوچک و بی ارزشی است اما خوب بالاخره قسمت کوچکی از ارادت خودم را ایفا خواهم کرد.
  اگر اجازه می دهید لطفا متن پیشنهادی را هم بنویسید.
  سپاس مجدد و خدانگهدار
  پاسخ
  سپند عزیز و نازنین
  خیلی خوشحالم که در راستای موفقیت و کار و کوشش سرت شلوغ است
  امیدوارم همیشه سرت این گونه شلوغ باشه که حتی نتوانی سایت ام رو ببینی .. !! چشمک
  در مورد نشریه .. شرمنده می فرمایی البته اجازه بده اول من آن نشریه رو در سایت و وبلاگ ام تبلیغ بکنم .. بعد ان ها بنده رو شرمنده فرمایند .. !! خلاصه شما وکیل از طرف بنده و سایت هستی
  و هر وقت هم صلاح دونستی .. بنر نشریه رو برام بفرست تا در سایت قرار دهم .. ممنون از شما

  اين سختي شرايط و آب و هوا ي شرق كشور باعث شده خراسوني ها آخر بذله گو باشن و من يه قوچاني سراغ داشتم از رفقاي عموم به اسم ممد چاقه كه نزديك 160 كيلو وزنش بود و تقليد صدا ميكرد.مثلا زنگ ميزد به باباي پيرش و با صداي زن حرف ميزد و يا صداي آخ و اوخ در مي آورد و اون بنده خدا ي صلوات و ما از خنده منفجر و مثلا يه بار يه جا كه بوده چون كاري نداشته زنگ ميزده به ملت و با صداي زنانه باشون قرار ميزاشته جلوي مغازه همه در يك ساعت مشخص و بعد با عمو اينا به ماشينا نگاه ميكردن و هر هر و يكيشو من يادمه منتها بچه بودم.يه چشمه ديگه اين بابا اين بود كه با لباس سياه رفته بود در خونه عمم كه بيا شوهرت مرد و ...باقي قضايا ...من الان آدم دل و دماغ دار زياد نمي بينم اما قديما همه كارمندا تو ادارات اينجوري زياد داشتن.
  پاسخ
  حسن جان نازنینم
  باز به قول قوچانی ها .. گریه کردن هم دل خوشی می خواهد .. !! بله یادش بخیر .یک زمانی مردم بقدری دل و دماغ داشتن که مرتب به فکر سر به سر گذاشتن با دوستان و همکارانشون بودند .. اما حالا به دلایل شرایط سیاسی کم تر کسی از این کار ها می کند .. ! ممنون از شما . به امید روزی که مردم شریف ایران همیشه دل زنده و شاد باشند
  ممنون از حضورتون

  سلام اقای مدرسی
  واقعا مطالبتون زیباو جذاب البته باید به این حافظه ی دقیقتون تبریک گفت. راستشو بخواین ااینقدر قشنگ و واقعی و زنده نوشتین که من حین خوندن حس میکردم واقعا اونجا حضور داشتم راستش این حرکات شما منو یاد دوران مدرسه ی خودم میندازه که از دبیر و ناظم و مدیر گرفته تا دوستامو سرایدارو رهگذرو اذیت میکردم و سر کار میذاشتم. ممنون از این مطالب قشنگتون که خاطرات خوبمو زنده کرد.
  موفق و پیروز باشید.
  پاسخ
  ممنونم پروا جان نازنین
  خیلی خوشحالم که دوست فرهیخته ای چون شما از سبک نگارش ام تعریف می کنه .. بله ایام مدرسه واقعآ یادش بخیر . عجب دورانی بود . همه پر انرژی ، همه شاد .. خب در این میان بعضی ها هم مثل من و شما کمی شیطون تر از بقیه بودیم .. !! و با کار هامون دوستان رو اذیت می کردیم .. !!
  پروا جان .. شما هم من رو به اون دوران بردی ... واقعآ سپاسگزارم
  ممنون از حضور و کامنت شما

  شما هم چيزي بنويسيد
  • هر چي دلتان مي خواهد بنويسيد. اينجا مربوط به شماست اگر نظر خصوصي‌اي داريد لطف کنيد و از طريق اي‌ميل (behrouz.journalist at gmail.com) مطرح کنيد، ممنون.


  مشخصات حفظ شود؟

  از تگ‌هاي HTML هم مي‌توانيد در نظرتان استفاده کنيد.

   
  Copyright 2007 by Behrouz Moddaresi | Design by WebStudio | Powered By Movable Type 3.35