Oldpilot.ir | تآملی بر سخنان محمد مایلی کهن !
درباره من

سوم دي ماه 1331 در تهران متولد شدم. پس از اتمام دوران دبيرستان به خاطر علاقه اي که به پرواز داشتم به نيروي هوايي پيوستم. در ادامه به آمريکا اعزام شدم، در بازگشت به ايران اولين پروازم را در تاريخ 18/3/53 انجام دادم و با آغاز جنگ تحميلي، به صورت شبانه روزي در مناطق جنگي پرواز داشتم و افتخار كسب مدال طلاي بالاترين ساعات پرواز را به دست آوردم. به دليل سكته قلبي و عمل جراحي باز كه ... ادامه
تبليغات
وبلاگستان
باقي قضايا
  تآملی بر سخنان محمد مایلی کهن !

حاج آقا ؛ شما هم بعله ...!!؟

جناب مایلی کهن .. مگه حتمآ باید از اول ترکیب بندی تیم حضور داشته باشید تا احساس تکلیف کنید .. !!؟ چطور وقتی از آخر لیگ هم به تیمی می پیوندید اختیار برگزیدن دستیارانتان رو دارید .. اختیار تعویض بازیکن و کادر فنی رو دارید .. اما در  مورد  فوق چرا سکوت کردید ..!!؟ من مطمئن هستم شما همان گونه که دیشب در برنامه نود تکلیف ان نوع بازیکنان رو مشخص کردید .. حرف دلتون بود . شعار ندادید ... ولی قبول کنید که به خاطر بعضی مصالح و مسایل که بی تردید بی ربط در انتصاب شما نبود چشمان زیبای خود رو بر روی اعتقادات و عرف و سنتی که از آن قاطعانه دفاع می کردید بستید .. حاجی جان .. مردم همه آگاه اند .. دیگه نمی شه حتی بچه ای رو گول زد .. جناب آقای مایلی کهن گرامی .. باور کنید نه دشمن شما هستم .. نه مخالف انتصاب شما . بلکه خیلی هم دوستتان دارم . اما مرد و مردانه .. من سخن شما را می پذیرم که از ابتدا در تیم فوق نبودید .. اما آیا فردا در تیم ملی هم چشم خود رو به روی بعضی مسایل می بندید ..!!؟ امروز هر نوجوانی وضعیت ورزش ما رو می دونه .. نیاز به پنهان کاری نیست .. اگه آن بازیکن زیر ابرو برداشته حامی گردن کلفتی نداشت ، نه در تیم شما جایی داشت و نه در تیم ملی ..

  

حاج آقا ؛ شما هم بعله ...!!؟

دوستانی که از اینترنت سرعت ضعیف استفاده می کنند و یا حوصله مشاهده بخش های تبلیغی سایت را ندارند ، لطفآ برای خواندن مطلب به وبلاگ مراجعه فرمایند ..اینجا  

2u29hvfrcaggsvxlbcit.gif

wzxg9i51tse6nvbo0bnr.jpg

دیشب غرق خواب بودم و به قول قدیمی ها تازه داشتم هفت پادشاه رو تو خواب ملاقات می کردم که ناگهان دیدم یکی به شدت تکان ام می دهد !! اولش فکر کردم قراول های جناب پادشاه اند و می خواهند حد و حدود نزدیکی ام رو به حضرت اجل گوشزد نمایند ..! اما لحظاتی بعد متوجه شدم " آرش " پسرمه که سعی داره منو از خواب ناز بیدار کنه ..!! راستش رو بخواهید حسابی جا خورده و با خود گفتم نکنه مشکلی برای دوقلو ها رخ داده است ..!!؟ آخه وروجک ها خیلی شیطونی می کنند .. و باید مدام مواظب شون بود . با وحشت پرسیدم چی شده بابا ..!!؟ گفت .. بابا بدو مایلی کهن خیلی شلوغ می کنه ..! از فرط خواب آلودگی یه لحظه فکر کردم حاجی اومده خونه مون تا بگه .. خدا وکیلی شما روزنامه نگار ها یه مدت به من گیر ندید ..!! با شنیدن صدای عادل فرودسی پور تازه دوزاری ام افتاد که امشب نود پخش می شه .. افسوس خوردم چرا به پسرم نگفتم که دیگه مسایل تیم ملی رو دنبال نمی کنم .. آخه از شما چه پنهان بعد از باخت تحقیر آمیز مقابل عرب ها .. با خودم عهد بستم که دیگه نه فوتبال نیگا کنم .. نه به داستان های تکراری انتخاب سرمربی گوش بدم .. ولی نه مثل این که ما محکوم به شنیدن و دنبال کردن مسایل تیم ملی هستیم ...

بازم مجبورم جمله کلیشه ای همیشگی ام رو تکرار کرده و یاد آوری کنم .. نه ورزشکارم و نه با مسئولین ورزشی کشور خصومت و دشمنی دارم .. و اگه گاهی مجبور می شم چند خطی از نحوه برخورد و یا عملکرد بزرگان ورزش بنویسم .. صرفآ از باب تعهدی است که به مسایل اجتماعی و حرفه روزنامه نگاری ام دارم . راستی تا یادم نرفته دوست دارم مرد و مردونه یک مسئله ای رو اعتراف کنم .. و اون هم اینه که : وقتی در باره رفتار تند علی دایی در مقابل خبرنگاران انتقاد کردم .. اصلآ یادم نبود که بعضی از همکاران ورزشی نویس ما متآسفانه خرده شیشه دارند .. و به قول معروف تنها چیزی که براشون مهمه مسایل مادی و دلال بازی و واسطه گری است ! و مسلمآ جناب دایی آن ها رو می شناخت که آن چنان پاسخ دندان شکن به بعضی ها می داد ! ای کاش خودش یه جور هایی این مسایل پشت پرده رو بیان می کرد تا مردم این همه کینه او را به دل نگیرند .. در یکی از کامنت ها وقتی خواننده محترمی این مسئله رو یادآوری کرد .. خاطره برخورد با این قشر را در جلسات مطبوعاتی شبکه سه یادم اومد . باور کنید خیلی عذاب وجدان گرفتم .. احساس گناه نسبت به علی دایی می کنم . البته همه ورزشی نویس ها آن گونه نیستند .. انسان های شرافتمند فراوانی در جمع اهالی ورزشی نویس هم است .. ولی خب فراموشی این مهم باعث شد قاضی خوبی نباشم .

سخن اخر این که .. در این پست هم اصلآ کاری به تیم ملی و کارنامه جناب مایلی کهن ندارم ! این که او آدم موفقی بوده یا نه .. ؟ من هیچ اطلاعی ندارم .. دیشب هم در برنامه نود بالاخره نفهمیدم حق با عادل عزیز بود یا حاجی مایلی ! اما ته دلم گواهی می داد حق باید با عادل باشه .. چون حافظه مردم مخصوصآ کسانی که مسایل تیم ملی رو دنبال می کنند معمولآ کم اشتباه کرده و همه چیز رو خوب به خاطر دارند .. تکذیب واقعیت ها رو ممکنه نوه هایم که اون ایام نبودند باور کنند !! که اون ها هم مسلمآ یه روز آگاه خواهند شد که حق با کی بوده است ! اما آن چه که مرا واداشت این پست خارج از برنامه رو بنویسم .. به خاطر حرف های جناب مایلی کهن در باب بازیکنانی که زیر ابرو بر می دارند است ! چون من حاجی  را مردی مومن و متقی می شناختم که همیشه بدون پرده پوشی سخنان اش رو می زند . و در راه اعتقاداتش از هیچ تلاشی کوتاهی نمی کند .. اما وقتی تناقض رو در حرف های او شنیدم .. علامت سوال بزرگی جلوی چشمانم ظاهر شد . که خیلی دلم می خواد بدونم دلیل اغماض چیست ..!؟ و گرنه تیم ملی چه به جام جهانی برود یا نه اصلآ برام مهم نیست !!  

ds351uyk50hg13eoqi5p.jpg 

مرکز آپلود عکس ایرانی  

 

d688oqmy92rrvlr9skol.jpg

الگو های جامعه ...

در این که چهره های ورزشی و هنری همیشه الگوی جوانان هستند .. اصلآ شکی نیست . و در این سال ها خیلی تلاش و هزینه شده است تا جامعه کشور ما سالم و پر نشاط باشد .. اما گاهی الگو های جامعه ما خود دچار لغزش و خطا می شوند . که بر مسئولین امر واجب است که بدون هیچ گذشت و ملاحظه ای با افراد متخلف برخورد کنند . اما متآسفانه بنا به دلایلی ، گاهی چشم ها روی افراد خطا کار بسته می شود . چرا ..!!؟ البته این رو هم اضافه کنم که من به هیچ وجه مخالف مد و پیشرفت نیستم . اما گاهی آدم با صحنه هایی مواجه می شه که واقعآ شرم اش می شه نگاه کنه ... !! یادمه پارسال با دو نفر از خانم های همکار تلویزیونی ام در میدان ونک قرار داشتم .. اولی به موقع اومد و گفت دوست مشترک مون کارش به اتمام نرسیده و تا یک ساعت دیگه پیداش می شه ... و چون نمی شد تو خیابون منتظر شد .. همکارم گفت بریم به یه کافی شاپ تا دوستمون بیاید .. و سپس به سمت کافی شاپی که می شناخت راه افتاد ..! وقتی داخل رفتم ، یه لحظه شوکه شدم !! یعنی در قلب تهران چنین جاهایی هم هست !!؟ بی اغراق من به خیلی کشور های آمریکایی و اروپایی سفر کرده ام .. به عبارتی ندید بدید نیستم .. ولی به شرفم سوگند دختر خانم و آقا پسر هایی رو دیدم ..که شک کردم این ها ایرانی باشند !! اگه بگم چند تا سور به جوون های اروپایی و آمریکایی زده بودند .. آیا باورتون می شه !!؟ واقعآ شور اش رو در اورده بودند .. دختر خانم ها با آرایش های جلف و غلیظ و سیگار بر لب در حالی که لباس های تنگ و کوتاهی بر تن داشتند با آقا پسر هایی که نمی شد تشخیص داد که چه جنسیتی دارند !! به همکارم گفتم این هم جا بود که منو آوردی ...!!!؟  

 مد برداشتن زیر ابرو ..!!  

 نمی دونم از کی تا حالا مد شده است که آقا پسر ها هم مو های زیر ابروی خود را بر می دارند ..!!؟ یادش بخیر .. اون قدیم مدیما حتی دختر ها هم تا زمانی که به اصطلاح قدم به خونه بخت نمی گذاشتند ، هرگز دست به ترکیب ابروهای پر پشت و حتی گاهی زشت خود نمی زدند ..!! وای کجایی خانم های بند انداز .. که در هر محل و برزنی یکی از اون ها حضور داشت .. و چه قدر خوش یمن بود روزی که ننه بندانداز به خونه عروس خانم می آمد .. چه شور و شعفی داشت .. صدای تنبک و بشگن و ایضآ آواز بعضی خانم ها می آمد که ترانه های محلی در وصف عروس خانم می خوندند .. و ننه بند انداز هم با نخ های سفید مرتب روی صورت دختر خانم با حرکات موزونی کار می کرد .. و بعد از اتمام چهره دختر خانم عوض می شد .. همه می دونستند که او حالا دیگه شوهر داره .. چون یادمه فقط بعد از عقد این کار ها رو می کردند .. یواش یواش این سنت مثل خیلی چیزهای خوب قدیمی ور افتاد .. ابتدا دختر خانم های امروزی ابرو های خود رو بر می داشتند .. تا این که دیگه عادی شد .. یادمه یک روز تو مجله سروش یکی از دختر خانم ها با زیر ابروی برداشته شده اومد .. وقتی بهش تبریک گفتم .. خشک اش زد و گفت .. وا آقا مدرسی .. تبریک برای چه ..!!؟ وقتی گفتم به مناسبت عقد کنان .. با تمسخر گفت .. خواب دیدی خیر باشه ..!! این گذشت تا این که یه روز تو خیابون آقا پسری رو دیدم که زیر ابرو برداشته است !! همه مسخره اش می کردند .. !! بعضی ها هم می گفتند : طرف اوا تشریف داره .. وای خاک عالم .. چه قباحتی ..!! دیری نگذشت که آن هم تقریبآ عادی شد .. ! ولی دیگه اصلآ فکرش رو نمی کردم سر و کله این جور شازده ها تو ورزش هم پیدا بشه ..!!

جنجال موی سر رو یادتونه ..!!؟

 حتمآ یادتونه که در اوج زمزمه های صعود تیم ملی به جام جهانی ، ناگهان جنجالی بر سر نوع مدل موی سر بعضی از بازیکنان تیم ملی پیش امد !!؟ می دونید کی شلوغ اش کرد ..!!؟ بله این ماهواره های ورزشی و دلسوز ما بودند !! که فریاد واویلا رو براه انداخته بودند که .. ای داد فدراسیون به موی سر ورزشکاران هم کار داره ..!! حالا قضیه چی بود .. ؟ یکی دو تا از آن بنده خدا ها " تل " به پیشانی خود بسته بودند .. بعضی ها هم موهای خود رو بلند کرده و به اصطلاح ما قدیمی ها کاکول گذاشته بودند .. و در این وانفسا یک بنده خدا مسلمونی که واقعآ نمی دونم کی بود ( شاید آقای دادکان ) گفته بود .. با بازیکنانی که موهای سر خود رو بلند کرده یا تل ببندند ، برخورد خواهد شد ( نقل به مضمون ) .. وای چی شد .. البته خوب یادمه ورزشکاران ما به خاطر تثبیت جایگاه خود خیلی سریع موهاشون رو اصلاح و پیرایش کردند .. که نشون می داد طفلکی ها بی غرض حرکتی رو انجام داده بودند .. و قضیه ختم به خیر شد .. اگه افراد قدیمی یادشون باشه .. اون ایام موهای کوتاه رو مدل ورزشکاری می نامیدند .. و شما وقتی به  سلمونی ( ببخشید جناب آرایشگر ) می گفتی مدل ورزشکاری . می دونست که باید موهای شما رو کوتاه ، کوتاه نماید .. واقعآ یادش بخیر .. متآسفانه بعضی جوون ها فکر می کنند چون فلان بازیکن اروپایی مدل موهایش رو " اون جوری " بافته .. باعث محبوبیت و مطرح شدن اش شده است .. در صورتی که فرهنگ و اجتماع آن ها با ما فرق می کنه .. !

فوتبالیستی با زیر ابروهای برداشته شده !!

 دقیقآ یادم نیست در کدوم بازی بود که چشمم به فوتبالیستی افتاد که زیر ابرو برداشته بود !! اولش فکر کردم شاید من اشتباه می بینم .. !! مگه می شه !!؟ برای همین وقتی پسرم آرش خونه اومد ، ازش در باره فلان بازیکن سوال کرده و گفتم بابا .. این حقیقت داره فلانی زیر ابرو برداشته ..!!؟ گفت بله بابا  درست دیدی او خیلی وقته که این کار رو کرده است !! زیاد دنبالش رو نگرفتم . ولی حضرت عباسی بد جوری حالم گرفته شد .. نه به خاطر اون جوون !! چون دلیل این اعمال واضح است ..  یک شبه به پول هنگفت رسیدن ، کم ظرفیت بودن ، عقده ای بودن و و و اما ناراحتی ام از عادی شدن این حرکات در آینده  است .   چون هر حرکت غیر اخلاقی ، اولش با قبیح خوندن و طرد کردن همراه است .. ولی با کمی شل گرفتن تبدیل به اپیدمی می شه .. !! خدا عاقبت مون رو به خیر کنه .. البته من مجبورم یک بار دیگه تآکید کنم .. من اصلآ به مد و وضعیت آرایش و پوشاک جوون ها کاری ندارم .. هر کی اختیار خودش رو داره .. سخن من این است باید تقدس محیط ورزشی رو حفظ کرد .. و از مسئولان هم انتظار می ره در حفظ شآن و جایگاه ورزشکاران دقت بیشتری بفرمایند .. اما متآسفانه مشکل ریشه در جاهای دیگری داره .. آلوده شدن محیط ورزش به سیاست و باند بازی و پارتی بازی نتیجه اش چنین می شود که بازیکنی فاقد ارزش های اجتماعی حتی به تیم ملی هم راه می یابد .. وکسی نیست بگه بالای چشمت ات ابروست .. !! چون اصلآ ابرو نداره ..!!

 حاج آقا شما هم بعله ...

باور کنید همان گونه که در بالا عرض کردم ، من تنها شناختی که از جناب مایلی کهن داشتم .. او را آدمی متعهد ، مومن و رک می شناختم . و چون اطلاعات و حافظه ورزشی ندارم ، اصلآ وارد مقوله گذشته ورزشی اش نمی شوم . و اگر چه دیشب تا پاسی از نیمه های شب پای جدل عادل عزیز و جناب مایلی کهن شدم .. اما مسئله ای که خیلی رنج ام می داد .. نحوه گفتمان آقای سر مربی تازه منصوب شده در تلویزیون بود . صادقانه بگم .. غرور و یک دندگی در ان موج می زد .. وقتی مجری برنامه نود در مورد ثابت قدمی آقای مایلی کهن در مسایل عقیدتی همانند قدیم جویا شد .. و پرسید که گذشت زمان تغیری در شما ایجاد نکرده .. !؟ با قاطعیت پاسخ اش منفی بود .. در ادامه وقتی نظر حاجی رو در مورد بازیکن های زیر ابرو برداشته پرسید .. چه جالب با قاطعیت گفت .. " بهتره این افراد بروند فوتسال بانوان بازی کنند " باور کنید به جان نوه هایم سوگند خیلی لذت بردم .. ولی این خوشحالی دیری نپایید که فردوسی پور گفت .. شما هم که تیم خودتون دارید ..!!

انتظاری که از سرمربی معتقد و مومن کشورم داشتم این بود که .. بگه .. بله با قاطعیت برخورد کردم . و او به اشتباه اش پی برده .. و قول داده دیگه دنبال این قر و اطوار نره و .. الخ . اما متآسفانه وقتی دیدم خیلی خونسرد گفت .. من از اول سر این تیم نبودم .. از اواخرش اومدم و ... تا آخر قضیه رو خوندم !! واقعآ از آدمی چون مایلی کهن انتظار چنین بی تفاوتی رو نداشتم ... من هیچ تقصیری ندارم ... تمام انسان های مومن و متعهدی که من می شناختم .. و متآسفانه خیلی از آن ها در جنگ مظلومانه شهید شدند .. هرگز به خاطر مصلحت و موقعیت شغلی از تکلیف مذهبی خود نمی گذشتند .. حتی در رژیم شاهنشاهی شاهد ایستادگی مردان مومن و با خدا بودم .. که تحت هیچ شرایطی زیر بار زور نمی رفتند ... حقیقتآ من جناب مایلی کهن رو ان گونه می شناختم .. همواره تحسین اش می کردم . اما دیشب متوجه شدم .. او هم برای حفظ موقعیت شغلی چشمان اش رو به روی بعضی مسایل بسته است !! پر واضح است در فوتبال امروز بازیکنانی که دارای پارتی و نفوذ هستند ترقی می کنند .. و باز پر واضح است بازیکن زیر ابرو برداشته حتمآ سفارش شده بالا دستی ها هستند .. که حاجی بی خیال پاکسازی شده است !!

جناب مایلی کهن .. مگه حتمآ باید از اول ترکیب بندی تیم حضور داشته باشید تا احساس تکلیف کنید .. !!؟ چطور وقتی از آخر لیگ هم به تیمی می پیوندید اختیار برگزیدن دستیارانتان رو دارید .. اختیار تعویض بازیکن و کادر فنی رو دارید .. اما در  مورد  فوق چرا سکوت کردید ..!!؟ من مطمئن هستم شما همان گونه که دیشب در برنامه نود تکلیف ان نوع بازیکنان رو مشخص کردید .. حرف دلتون بود . شعار ندادید ... ولی قبول کنید که به خاطر بعضی مصالح و مسایل که بی تردید بی ربط در انتصاب شما نبود چشمان زیبای خود رو بر روی اعتقادات و عرف و سنتی که از آن قاطعانه دفاع می کردید بستید .. حاجی جان .. مردم همه آگاه اند .. دیگه نمی شه حتی بچه ای رو گول زد .. جناب آقای مایلی کهن گرامی .. باور کنید نه دشمن شما هستم .. نه مخالف انتصاب شما . بلکه خیلی هم دوستتان دارم . اما مرد و مردانه .. من سخن شما را می پذیرم که از ابتدا در تیم فوق نبودید .. اما آیا فردا در تیم ملی هم چشم خود رو به روی بعضی مسایل می بندید ..!!؟ امروز هر نوجوانی وضعیت ورزش ما رو می دونه .. نیاز به پنهان کاری نیست .. اگه آن بازیکن زیر ابرو برداشته حامی گردن کلفتی نداشت ، نه در تیم شما جایی داشت و نه در تیم ملی ..

سخن آخر ...  

جناب مایلی کهن .. می دونم ممکنه ناراحت بشی .. می دونم تازه گی ها انتقاد پذیر نیستی .. اما خیلی دلم می خواد روی حرف خودت در باره رفتن بعضی بازیکنان به فوتسال بانوان باشی ... به عقیده من سرمربی بودن اصلآ ارزش نداره که آدم ایمان و اعتقاداتش رو به خاطر بازیکنی که سفارش شده است ببندد .. اجازه دهید شما رو به خاطر انتقال بازیکن فوق به تیم فوتسال بانوان .. حتی عزل تون کنند . چیزی رو از دست نمی دهید . قبول کنید از شما واقعآ بعید بود که چنین بی خیال باشید .. یا لااقل به من بگوئید .. زیر ابرو برداشتن نورچشمی ها هیچ اشکالی نداره ..

با تشکر و احترام :

بهروز مدرسی

این پست ساعت ۲۲ هیجدهم فروردین ۱۳۸۸ پایان یافت .

  یک خواهش دوستانه : گوگل امتیاز وبلاگ من رو به دلیل حضور کم رنگ شما یاران کم کرده است . با یک کلیک در روز از این وب حمایت کنید (اینجا

   ایام به کام   

 ajr4i2ce8c0d7seedv8o.jpg

به درخواست خوانندگان محترمي كه گله فرموده بودند اين سايت فهرست مطالب گذشته ندارد ، اين مهم به همت يكي از خوانندگان خوب و پسر عزيزم امير محمود بازيار انجام گرفت .. همچنين بخش قديمي " مطالب گذشته " به انضمام كالبد شكافي سانحه هواپيماي سي - ۱۳۰ كه در شهرك توحيد به وقوع پيوست به اين صفحه انتقال يافت . براي مشاهده اينجا رو كليك كنيد
 
 6mfmukopgefyux613u8m.jpg 
زير نظر : عليرضا صادقي  

این بخش به پیشنهاد و همت شما خوانندگان محترم شکل گرفته است . از این پس مطالبي متنوع و جذاب به زبان انگلیسی به همراه تازه ترین خبرهایی از صنعت هوانوردی تقدیم شما عزیزان خواهد شد.

  Surface to air missile "S-400":

The S-400 Triumf is a new generation air defense system developed by the Almaz Central Design Bureau as an upgrade of the S-300 family.Its NATO reporting name is SA-21 Growler. The S-400 was previously known as S-300PMU-3 . It overshadows the capabilities of the other systems from the S-300 series, and its range is claimed to be at least 2 times greater than that of the MIM-104 Patriot system.Russian sources have claimed the S-400 is capable of detecting and engaging targets out to a range of 400 km (250 miles), including aircraft, cruise missiles, and ballistic missiles, including those with a range of 3,500 km and a speed of 4.5 km/s. It has also been claimed that the S-400 is capable of detecting and engaging stealth aircraft.The development of the S-400 system began in the late 1990s. The system was formally announced by the Russian Air Force in January 1999. On 12 February 1999, the first tests were performed at Kapustin Yar in Astrakhan which was reportedly successful. As a result of this, the S-400 was scheduled for deployment in the Russian army in 2001.In that same year, the project started encountering delays due to unclear reasons. In 2003 it first became apparent that the system was ready for deployment, but in August two high ranking military officials expressed concerns that the S-400 was being tested using 'obsolete' interceptors from the S-300P and concluded that it was not ready for production.Finally the completion of the project was announced in February 2004. In April, a ballistic missile was successfully intercepted in a test of the upgraded 48N6DM interceptor missile.As of January 2006, the first Russian regiment was being trained in the use of the S-400 system, with the deployment of the regiment scheduled later in 2006. Eventually all 35 air defense regiments will be equipped with the S-400 and the older S-300 and S-200 systems will be upgraded to the standards of the S-400.The S-500 is described as an upgraded version of the S-400, which is estimated to be capable of engaging target missiles with ranges of up to 3,500 kilometers.On 21 May 2007, the Russian Air Force announced that S-400 will be put on combat duty around Moscow and Central Russia by July 1. Further sources claim that S-400 will be deployed near the town of Elektrostal.On 6 August 2007, the first regiment equipped with S-400 entered active service in Moscow Oblast' near town of Electrostal, according to Channel One Russia. On 8 February 2008, Lt. Gen. Vladimir Sviridov announced that Russia will be replacing the S-300 systems in the Northwest of Russia with the more technologically advanced S-400. The S-400 is also targeting the export market, with china reportedly already having spent $500 million on it. It has also been reported China may have been part of the development process. Russia has also offered the system to the United Arab Emirates and Greece.Perhaps the biggest impact for in particular the United states is nations like Iran expressing interest in the system. Vice Chairman of Russia's State Duma Vladimir Zhirinovsky has urged the fast delivery of the S-400 anti-aircraft missile systems to Iran. Such a move is likely seen as bolstering ties between Moscow and Tehran, something Washington has found difficult to deal with.23 divisions (8 - 12 launchers each) of S-400 are planned for purchase to 2015.South Korea is developing a simplified version of the S-400 called Cheolmae-2 with the help of Almaz Central Design Bureau.

The S-400 is intended to intercept and destroy airborne targets at a distance of up to 400 km (250 miles).The ABM capabilities are near the maximum allowed under the (now void) Anti Ballistic Missiles Treaty. The radar system is claimed to possess advanced capabilities against low flying and (possibly) low RCS targets.Detection ranges of 500-600 km have been theorized for future radars.

Source:Wikipedia  BY:Alireza Sadeghi

ترجمه فارسی:

موشک زمین به هوای اس-400:

موشک "اس-400"(تریامف به معنای "پیروزی") نسل جدیدی از سیستمهای دفاع هواییست که توسط دفتر طراحی مرکزی "آلماز" بعنوان نوع اصلاح شده خانواده" اس-300" ساخته شده است.نامی که توسط ناتو بر آن گذاشته شده "سام-21" (گراولر) میباشد.پیش از این "اس-400" به نام "اس-300پی ام یو-3" شناخته میشد.این سیستم قابلیتهای سایر اعضا خانواده "اس-300" را تحت الشعاع خود قرار میدهد و ادعا میشود که برد آن حداقل 2 برابر بیشتر از سیستم "پاتریوت" است.

اس-۴۰۰ در محل طراحی(آلماز)

منابع روسی ادعا میکنند که "اس-400" قادر به تشخیص و درگیری با اهدافی تا برد 400 کیلومتر(250 مایل) است که شامل هواپیما-موشکهای کروز و موشکهای بالستیکی با برد 3500 کیلومتر و سرعت 4.5 کیلومتر بر ثانیه میباشد.همچنین ادعا شده است که "اس-400" قادر به تشخیص و درگیری با هواپیماهای پنهانکار نیز میباشد.

استیلت هم در امان نیست

 

.ساخت "اس-400" در اواخر 1990 شروع شد و اعلام رسمی آن توسط "نیروی هوایی روسیه" در ژانویه 1999 بود.در 12 فوریه 1999 نخستین آزمایشات آن در "کاپوستین یار" در "آستاراخان" انجام گرفت که موفقیت آمیز گزارش شد و و.نتیجتا قرار شد که در سال 2001 "اس-400" بخدمت ارتش روسیه در آید.در همان سال شروع پروژه بدلایل نامعلومی دچار تاخیر شد.در سال 2003 ابتدا مشخص گردید که سیستم برای بخدمت گرفته شدن آماده است اما در آگوست دو مقام نظامی عالیرتبه بیان نمودند که در آزمایش "اس-400" از رهگیرهای بجا مانده از "اس-300 پی" استفاده شده ونتیجتا هنوز آماده تولید نیست.نهایتا تکمیل پروژه در فوریه 2004 اعلام گردید.در ماه آپریل سال 2006 یک موشک بالستیک بصورت موفقیت آمیز توسط رهگیر بروز شده "48 ان 6 دی ام" رهگیری شد.

پرتاب اس-۴۰۰

 

در ژانویه 2006 اولین واحد روسی جهت استفاده از "اس-400" آموزش داده شد و به خدمت گیری این واحد برای اواخر 2006 برنامه ریزی گشت.در نهایت کلیه 35 واحد دفاع هوایی توسط "اس-400" تجهیز و سیستمهای قدیمی "اس-200" و "اس-300" به سیستم استاندارد "اس-400" بروز شدند.سیستم "اس-500" بعنوان نسخه بروز شده "اس-400" توصیف شده است که قابلیت درگیری با اهداف موشکی با برد 3500 کیلومتر را دارا میباشد.در 21 مه 2007 نیروی هوایی روسیه اعلام کرد که تا اول جولای "اس-400" در وضعیت رزمی خود در اطراف مسکو و مناطق مرکزی روسیه قرار داده میشود.بعدا بنقل از کانال یک روسیه منابعی ادعا کردند که "اس-400" در نزدیکی شهر "الکترواستال" بخدمت گرفته میشود.در 8 فوریه 2008 ژنرال "ولادیمیر اسفیردوف" اعلام کرد که در حال جایگزینی سیستمهای "اس-300" در شمال غربی روسیه با سیستمهای پیشرفته "اس-400" میباشد."

واحد اس-۳۰۰

."اس-400" همچنین بازارهای صادراتی را نیز هدف گرفته است.بنا به گزارشات "چین" از قبل 500 میلیون دلار برای آن پرداخت کرده است.همچنین گزارش شده است که "چین" احتمالا بخشی از پروژه ساخت را بر عهده دارد.روسیه همچنین این سیستم را به "امارات متحده عربی" و "یونان" پیشنهاد کرده است.

ارتش چین خواستار اس-۴۰۰ است.

شاید بزرگترین برخورد ایالات متحده در این مورد با ابراز علاقه ملتهایی نظیر "ایران" جهت این سیستم باشد.معاون رییس مجلس "دوما"-ولادیمیر ژیرینوفسکی- پیشنهاد تحویل سریع سیستم ضد هوایی "اس-400" به "ایران" را داده است.چنین حرکاتی احتمالا پیوندهای بین "تهران" و "مسکو" را محکم نگاه میدارد و این چیزیست که "واشنگتن" نمیتواند با آن کنار آید.

"ولادیمیر ژیرینوفسکی" به ایران اس-400 بدهید.

 ۲۳واحد (هر یک 8 تا 12 پرتاب کننده) از "اس-400" قرار است تا سال 2015 خریداری گردد.

کره جنوبی نیز با همکاری دفتر طراحی مرکزی "آلماز" در حال ساخت و تکمیل نمونه ساده شده ای از "اس-400" بنام "کولما-2" میباشد."اس-400" قادر به رهگیری و تخریب هواپیماهای مراقبت هوایی تا برد بیش از 400 کیلومتر میباشد وقابلیتهای ضد موشک بالستیکی آن نزدیک به حداکثر قابلیتهای مجاز در پیمان ضد موشکهای بالستیک است.همچنین ادعا میشود که سیستم رادار آن دارای تواناییهای پیشرفته ای بر ضد اهداف کم ارتفاع و اهداف با سطح مقطع راداری کم میباشد.برد تشخیص هدف این رادار برای رادارهای آینده بطور تئوری 500 تا 600 کیلومتر خواهد بود.

اس-۴۰۰ موشکهای بالستیک و سایر پرنده ها را بزیر میکشد

منبع: ویکیپدیا گردآوری و ترجمه:علیرضا صادقی

 


  بخش بازرگاني    با مديريت : امير محمود بازيار 

تلفن تماس  : ۰۹۳۵۸۶۶۶۲۹۶

 ای میل مدیر تبلیغات am_bazyar@yahoo.co.uk 

تعرفه تبليغات در سايت و وبلاگ oldpilot

سايز كليه تبليغ ها 464*68 است.

   

 9dlup0xs69iofxdimfqr.jpg 

براي مشاهده (اينجا ) را كليك كنيد . 

yul2qu6sjgcpbprkkr6e.jpg

من همسر سبیل کلفت نمی خواهم

تحلیل سانحه فوکر پرواز اردبیل

و

جاسوسی که به خواستگاری آمد !!

روایت واقعی  

 

- تعداد بازديد
 • 5987
 • مرتبه

  نظرات

  درود جناب مدرسي .
  براي من بسيار غير قابل باور هست كه شما از صحبت من آن كلمه را برداشت كرده ايد كه حتي در خواب هم از نسبت دادنش به هر شكلي به شما نابود مي شوم . چطور مي تونم به پدر خودم , شخصي كه در آن زمان كه كشورم مورد تجاوز قرار گرفته بود خالصانه در برابر دشمن ايستاد , چنين فكر شرم آوري كنم . اين يك اشتباه از طرف من بود كه با توجه به شناختي كه از شما در اين 2 سال پيدا كرده ام , متوجه اين مسئله نبودم كه با چند سطر نوشتار نمي شود منظور را آن گونه كه هست بيان كرد . البته اين حق رو هم به من بديد كه هميشه صحبتهاي كوتاه در حد يكي دو جمله هر شخصي رو دچار سوءتفاهم مي كنه . من تحت هيچ شرايطي بسياري از مدلهاي مد اجتماع رو تاييد نمي كنم . براي من هم زير ابروي بعضي از آقايان بسيار عجيب است چرا كه مردان ايراني با داشتن ابروهاي پر و مشكي چندان براي زير ابرو برداشتن ساخته نشده ايم و اين كار بسيار آدم رو تابلو مي كنه , خصوصا زماني كه بعضي از آقايان كل صورت خود رو مثل خانمها بند ميندازند . جناب مدرسي شما تمام دنيا را گشته ايد اما من جوان ات به حال پا را از شهر خود فراتر نگذاشته ام . خوب مي دانيد كه حتي بازيگران هاليوود و مدلهاي لباس هم مثل بعضي از دختران ايراني آرايش نمي كنند . اما دختران ما در رابطه با آرايش بسيار افراط مي كنند و به اصطلاح خودشون آرايش عربي مي كنن كه خود من از اين مسئله بسيار ناراحتم . اما حرف من اين بود كه جوان ايراني مي خواهد ديده شود و اين فرصت را بايد به او داد .البته نه با سيگار و مواد مخدر . اي كاش آزادي وجود داشت . به هر حال من خودم را در حدي نمي بينم كه از شما انتقادي كنم چه رسد كه توهين كنم . خود من كاملا متوجه هستم , كه شما بزرگوار تا چه اندازه شخصيت مهربان و انسان دوستي داريد . واقعا آن قدر كه نست به من و دوستانم لطف و محبت داشته ايد به ديگر دوستاني كه هر روز به اين مكان سر مي زنند محبت كرده ايد . جناب مدرسي من طعم محبت شما را چشيده ام و بهتر از هر شخص ديگري متوجه بزرگمردي شما هستم . از آنجايي كه شما اعتقادات خود را در قالب اين سايت بيان مي كنيد من به خوبي متوجه اختلافات نظراتم با شما هستم و در عين حال به تمامي آن ها احترام مي گذارم .

  اگر باعث رنجش شما شدم باز هم عاجزانه تقاضاي بخشش دارم .

  به اميد ديدار .
  پاسخ
  بامداد عزیز و دوست داشتنی
  پسرم الهی فدای قلب مهربون شما بشم .. عزیزم من با توجه به شناختی که از عقاید آزادیخواهانه شما دارم .. خیلی سریع متوجه شدم که کدوم سخن بنده ، سبب دلشکستن شما و به عبارتی نامید کردن شما شده است . و چون کاملآ به شما حق می دادم که باید این گونه فکر می کردی .. گله کردم که چرا فکر می کنی من طرفدار حضور پلیس برای سرکوب هستم !!؟
  البته باز هم تکرار می کنم .. با شناختی که از شما به عنوان یک انسان آزادیخواه از شما پسر بسیار عزیزم دارم .. برای من دلشکستن و نامید شدنت واقعآ طبیعی وبد .. فقط گله من این بود که چرا شما فکر می کنی ون دارای ان خصایص هستم .. !!؟ زیرا دوستان هر فرد مشخص کننده شخصیت او هستند .. و چون شما با یکی از دوستان من بیش از یک بار برخورد داشتی .. دیگه مطمئن شدم که شما با مشاهده حسین جان .. متوجه خواهی شد من چه نوع عقاید و اعتقاداتی دارم
  عزیزم .. نیاز به عذر خواهی نیست .. چون سخن من چنین استنباطی را در افکار به وجود می آورد .. و توضیح بنده صرفآ به خاطر دفاع از خودم بود .. چون این را حق شما می دانم
  بامداد عزیز و نازنین ... خواهش می کنم هرگز بنده رو شرمنده نفرما .. من مخلص شما پسر عزیزم هستم .. اتفاقآ با شما و سپند یک کار واجب دارم .. به عبارتی روی همکاری شما حساب کرده ام .. عزیزم .. نه از سخنان من ناراحت شو .. و نه معذرت خواهی کن .. چون بنده شما رو کاملآ می شناسم و با تفکرات ات آشنا هستم .. به همین دلیل هم توضیح دادم .. اصلآ لازم نیست که معذرت خواهی نمایی
  منتظر کامنتی از بنده باش که بزودی برای شما و سپند خواهم گذاشت .. بعد از دیدن آن کامنت فوری به بنده میل بزنید .. زیرا تصمیم دارم شما را در پروژه ای فرهنگی دعوت به همکاری کنم .. در شهر و استان خودتون
  مواظب خودت باش

  سلام آقای مدرسی نازنین
  من همیشه به سایت سر میزنم فقط برای اینکه وقت شما رو زیاد نگیرم کامنت نگذاشتم.
  راستش این هفته مدیر ما رفته بود ترکیه و نبود به خاطر همین جواب ایمیل شما طول کشید ولی تا 1-2 روز دیگه حتما جواب میده ببخشید اگه دیر شد.
  خوب و خوش و سلامت باشید همیشه
  پاسخ
  فدات بشم دختر عزیز و نازنینم
  شما همیشه به بنده حقیر لطف داری ... راستی شبنم جان یادم رفته بود به شما نکته ای رو یادآوری کنم ... هیچ می دونی حسین جان شباهت عجیبی به یکی از برادران من دارد !!؟ برادری که از مادر یکی هستیم .. با دیدن عکس حسین یه لحطه فکر کردم علی ما هستش .. اگه در کنار شما نبود ، امکان نداشت باور کنم خودش نیست
  شبنم جان نازنین ... من دقیقآ حدس زدم که دوستان شما در سفر هستند .. و نیاز به توضیح نبود .. من که مثل چشمانم به شما و حسین جون اعتماد و علاقه دارم .. البته در این مدت بی کار ننشسته و در راستای سازماندهی استان ها و شهر های مهم در حال هماهنگی هستم .. تا به محض این که پاسخ آمد .. زیاد منتظر نمانیم .. حتی اگه با طرح بنده موافقت نشد .. به حسین جان بگویید .. من با تمام توانم به او و برنامه هایش کمک خواهم کرد .. این رو به جان نوه هایم جدی عرض می کنم .. دوست دارم حسین هم قبول کنه
  دخترم نازنینم .. خیلی صحبت کردم .. مزاحم ات نمی شوم
  تا بعد

  شما هم چيزي بنويسيد
  • هر چي دلتان مي خواهد بنويسيد. اينجا مربوط به شماست اگر نظر خصوصي‌اي داريد لطف کنيد و از طريق اي‌ميل (behrouz.journalist at gmail.com) مطرح کنيد، ممنون.


  مشخصات حفظ شود؟

  از تگ‌هاي HTML هم مي‌توانيد در نظرتان استفاده کنيد.

   
  Copyright 2007 by Behrouz Moddaresi | Design by WebStudio | Powered By Movable Type 3.35