Oldpilot.ir | ماجرای بانوی قهرمان
درباره من

سوم دي ماه 1331 در تهران متولد شدم. پس از اتمام دوران دبيرستان به خاطر علاقه اي که به پرواز داشتم به نيروي هوايي پيوستم. در ادامه به آمريکا اعزام شدم، در بازگشت به ايران اولين پروازم را در تاريخ 18/3/53 انجام دادم و با آغاز جنگ تحميلي، به صورت شبانه روزي در مناطق جنگي پرواز داشتم و افتخار كسب مدال طلاي بالاترين ساعات پرواز را به دست آوردم. به دليل سكته قلبي و عمل جراحي باز كه ... ادامه
تبليغات
وبلاگستان
باقي قضايا
  ماجرای بانوی قهرمان

راز مفقود شدن بانوی خلبان " امیلیا ار هارت "  

b950l2pza0ok8ix3pfzj.jpg

شاید روزی پرده های حقیقت برون افتاده و راز یکی از مشهور ترین ناپدید شدگان تاریخ بر ملا شود . در حال حاضر سوالات فراوانی در باره زندگی و مرگ او وجود دارد . مردم می پرسند آیا او یک جاسوس آمریکایی بود که به دست ژاپنی ها دستگیر شد ؟ آیا واقعآ او سقوط کرده است ؟

2moam54hmol5qr99728s.gif

y0fg8rg5wnh41amyktrj.jpg

راز مفقود شدن بانوی خلبان " امیلیا ار هارت "

l4f0x49y4or55awz9c5r.jpg

5mn3wim1qjhe7x03wn9e.jpg

بعد از وقفه ای نسبتآ طولانی در شب یلدا  دو باره به میان شما عزیزان همره اومدم . وقفه ای که برای من خیلی درد آور بود . قصد ندارم به مشکلات گذشته اشاره نمایم . ولی در پاسخ به دوستان محترمی که این دوری رو به حساب قهر گذاشته بودند عرض کنم که تمام مشکلات به دلیل اشکالات سایت بود که به لطف آقایان " پرویز زاهد " و " امیر عظمتی " با تغیر سرور تا اندازه ای برطرف شده است . این مدت فرصتی بود تا با اندیشیدن و ارتباطات مستمر با دوستان و دست اندرکاران صنعت هواپیمایی کشور تغیراتی در محتوای مطالب بدهم که به تدریج با آن آشنا خواهید شد .

در این پست قصد دارم به ماجرای زندگی بانویی قهرمان به نام " امیلیا ار هارت " به پردازم که از خلبانان شجاع دوران خودش بود . زندگی و مرگ این خلبان بعد از گذشت سال ها ، هنوز هم در هاله ای از ابهام قرار دارد . امیلیا ار هارت نخستین زن خلبان بود که در سال ۱۹۲۸ موفق شد بر فراز اقیانوس اطلس پرواز نموده و نام خود رو در تاریخ هوانوردی به عنوان خلبانی شجاع به ثبت برساند . در باره زندگی و پرواز های او حرف و حدیث فراوان است . پرداختن به زندگی این زن خلبان فتح البابی است برای معرفی خلبانان زن ایرانی که این روز ها تعداد کثیری از آن ها فارغ التحصیل رشته خلبانی گشته و به پرواز مشغولند . حتی برخی از آنان به درجه معلم خلبانی ارتقاء یافته و هم اکنون در حال آموزش به دیگر علاقه مندان این رشته جذاب هستند .

سخن آخر .. این که بعد از مدت ها دوری از فضای نشر و انتشار و مطبوعات ، چندی است که به دعوت دوستان مسئولیت تحریریه ماهنامه وزین " پرواز " رو که مدتی منتشر نمی شد رو به عهده گرفته ام . سختی کار بقدری است که فرصت هر نوع فعالیتی رو از من سلب نموده است . شاید باورتون نشه سر شب وقتی به خانه می رسم ، پشت میز شام خوابم می بره !! ولی با وجود این سعی خواهم کرد هر طور شده ارتباط با شما عزیزان رو حفظ نمایم .

ds351uyk50hg13eoqi5p.jpg

http://www.lightshine.ae/Home_app.asp 


iwt6gscegm1wu6sjcen9.jpg

همان گونه که در " حرف های خودمونی " نوشتم با خیلی از خانم های خلبان و حتی معلم خلبان که برخی از آن ها در آموزشگاه های خلبانی تدریس می کنند هماهنگ نموده ام تا ضمن معرفی آن ها در سایت ، با نظرات و دیدگاه های آن ها آشنا شویم . اما راستش رو بخواهید خیلی دلم می خواهد بدونم چردر ایران  به خانم های خلبان  اجازه پروازدر خطوط هواپیمایی رو نمی دهند ؟ من به دلیل حرفه ای که دارم با خیلی از این عزیزان آشنا هستم . و از نزدیک می بینم که با چه اشتیاقی زحمت می کشند و با صرف هزینه های کلان و با تلاش خستگی ناپذیری موفق به اخذ مدرک خلبانی و معلم خلبانی می شوند . ولی همچنان چشم به راه نظر مساعد مسئولان امر هستند .

xljcexdr3daxjx9j01sb.jpg

املیا ارهارت کی بود ؟  

امیلیا در تاریخ بیست و چهارم جولای ۱۸۹۷ در یکی از شهر های کوچک ایالت کانزاس به نام " آتچیون " دیده به جهان گشود . او از همان کودکی دختری افسرده و غمگین بود که با هیچ یک از هم سن و سال های خود نمی جوشید . والدین او خیلی سعی نمودند املیای کوچک را از انزوا گری نجات داده و به دوران با طراوات کودکی برگردانند . آن ها با وجود دست تنگی و سخت بودن شرایط زندگی ، مهمانی های پی در پی به راه انداخته و از پیک نیک و کلیسا و حضور در اماکن عمومی غفلت نورزیده تا به این وسیله لبخندی بر لب های پژمرده دختر خود بر افشانند . ولی اغلب تلاش آن ها بی فایده بود . و املیا با این وضعیت رشد نمود .

او در سن بیست و یک سالگی با ثبت نام در یکی از آموزشگاه های خلبانی ، این حرفه را به خوبی آموخت . جسارت و نبوغ او در پرواز شگفتی همگان را بر انگیخته بود . در سال ۱۹۲۲ وی موفق شد در ارتفاع ۱۴ هزار پایی پرواز نماید . این پرواز او رکورد تازه ای برای بانوان به جا گذاشت . و همین امر سبب گردید تا کودک غمگین گذشته برای ثبت موفقیت های جدید تلاش نماید . تا این که در سال ۱۹۲۸ تصمیم می گیرد بر فراز اقیانوس اطلس پرواز نماید . کاری که پیش از او هیچ زنی این مسیر مخاطره آمیز را طی نکرده بود ! او با جسارت از عهده این پرواز بر آمده و نام خود را در تاریخ هوانوردی جهان به ثبت رساند . و یک سال بعد از این ماجرا ، این بار موفق شد رکورد سرعت بیش از ۱۸۴ مایل در ساعت را بین بانوان به جا بگذارد .

xtat5c007rs98fph6i78.jpg

ازدواج و پرواز خطرناک ..

امیلیا که تبدیل به زنی قهرمان شده بود . در سال ۱۹۳۱ دل به  یک ناشر سرشناس با نام جرج پاتنم سپرده و با او ازدواج می نماید . بعد از گذشت دو ماه از زندگی مشترکشان او توانست از ساحل شرقی تا غربی آمریکا را با هواپیمای شخصی خویش پرواز نماید . کاری که پیش از او هیچ زنی انجام نداده بود . او همچنین در سال ۱۹۳۲ به تنهایی بر فرار اقیانوس اطلس به پرواز در آمد . و در سال ۱۹۳۴ نخستین فردی بود که از روی اقیانوس خروشان اطلس پرواز کرد . وقتی او  به آمریکا رسید با کمال تعجب مشاهده کرد که جمعیت کثیری در فرودگاه به استقبال او آمده اند . در میان خیل مشتاقان دیدار با بانوی قهرمان ، عکاسان و خبرنگاران متعددی با دوربین هایی از شبکه های خبری تلویزیون انتظار او را می کشیدند . در این روز پیغام تبریک روزولت رئیس جمهور ایالت متحده هم بوسیله  یکی از شبکه های تلویزیونی محلی به خانم امیلیا ارهارت ابلاغ شد .

امیلیا که تبدیل به چهره ای مشهور گردیده بود برای حفظ ارتباط با هموطنان خویش به حرفه روزنامه نگاری روی آورده و با نشریات فراوانی همکاری می نمود . وی حتی در مجالسی که از او دعوت می شد به سخنرانی می پرداخت . حضور در مجامع و محافل گوناگون و فعالیت های ژورنالیستی  سبب گردید تا رابطه اش با همسر و خانواده به سردی گراید . دیگر کار به جایی کشید که خیلی دیر به دیر با آن ها ملاقات می نمود . این نوع برخورد های بانوی قهرمان شایعاتی را بوجود آورد . مردم کوچه و بازار هر روز مطالبی مبنی بر تنش های او و همسرش منتشر می نمودند . این مسایل باعث شد تا امیلیا همانند دوران کودکی به انزوا درونی کشیده شود .

zpmzmw8s71uiazx686un.jpg

پرواز در طول خط استوا ..

امیلیا ارهارت برای گریز از شایعات متعددی که پیرامون زندگی خصوصی اش منتشر شده بود ، تصمیم می گیرد پروازی در طول خط استوا انجام دهد .  نخستین تلاش او در سال ۱۹۳۷ منجر به ثبت رکورد جدیدی در پرواز بر فراز اقیانوس آرام شد . ولی متآسفانه زمانی که قصد بلند شدن از شهر هونولولو را داشت سقوط می نماید . وی در این سانحه آسیب جدی نمی بیند . ولی او را برای پروازهای خطرناک دیگر مصمم تر می نماید . در همین ایام بود که وی خود را بازنشسته نموده و از تمام فعالیت های اجتمایی اش دست می کشد .

 60jg4w4xce2rdmtsx6sf.jpg

پرواز به دور دنیا ...

بعد از گذشت دو ماه از این حادثه ، امیلیا بار دیگر تصمیم می گیرد سفر به دور دنیا را انجام دهد . از طرفی وی قادر به تآمین هزینه های کلان این پرواز نبود . زیرا این گونه پرواز ها هزینه زیادی را در بر داشت . اما به هر حال او در تاریخ دوم جولای ۱۹۳۷ به اتفاق کمک خلبان خویش اقدام به سفر به دور دنیا می نماید . ولی هیچ کس از این تاریخ به بعد خبری از آن ها نمی شنود ! و آن ها بر روی اقیانوس ناپدید می گردند . کارشناسان بر این عقیده بودند که آن ها به دلیل کمبود سوخت به دریا سقوط کرده اند . جالب این که نیروی دریایی آمریکا چهار روز بعد از ناپدید شدن آن ها پیام های کمک ( اس . او . اس ) را از امیلیا دریافت می نمایند .

akjvunuj3ktn1exya5s2.jpg

امیلیا در ژاپن ...!!

اما بر خلاف شایعات فراوان مبنی بر مرگ این بانوی قهرمان ، عده ای بر این عقیده بودند که  دولت ژاپن آن ها را دستگیر  و به سی پون منتقل نموده است . جایی که خیلی ازآمریکایی ها آن دو را در این مکان دیده بودند . همچنین شواهدی وجود داشت که امیلیا در چند تبلیغ بازرگانی در توکیو دیده شده است ! عده دیگری نیز معتقدند وی در پرواز اقیانوس آرام زنده مانده و به  آمریکا برگشته است . و تحت کنترل دولت قرار گرفته است تا باقی عمر خویش را در سکوت و تنهایی گذارند . شاید روزی پرده های حقیقت برون افتاده و راز یکی از مشهور ترین ناپدید شدگان تاریخ بر ملا شود . در حال حاضر سوالات فراوانی در باره زندگی و مرگ او وجود دارد . مردم می پرسند آیا او یک جاسوس آمریکایی بود که به دست ژاپنی ها دستگیر شد ؟ آیا واقعآ او سقوط کرده است ؟

2dpi112j9kj925ft8rdf.jpg

 5yuhb3da3s53zhijy5iq.jpg

با تشکر و احترام

بهروز مدرسی

                              ایام به کام


 jvza5nkorvbev1onybem.jpg

به اطلاع اون دسته از دوستاني كه تازه به جمع خوانندگان اين سايت پيوسته اند برسانم . شمه اي از مطالب گذشته رو در پستي مستقل قرار داده ام كه با مراجعه به آن با گلچيني از مطالب قديمي مواجه خواهيد شد . براي مطالعه مطالب فوق لطفآ ( اينجا ) را كليك فرماييد .

بدون شک یکی از دردناک ترین سوانحی که اخیرآ مردم ایران شاهد و داغدار آن بوده اند ، سقوط هواپيماي سي -۱۳۰ حامل خبرنگاران بود . بنده افتخار دارم تحليلي كه در مقام يه كارشناس در سه پست تنظيم نمودم تقديم شما خوانندگان گرامي نمايم .

 

 دلايل گفته نشده از سقوط هواپيماي خبرنگاران - قسمت اول (اينجا )

چرا هواپيماي خبرنگاران سقوط كرد ؟ - قسمت دوم (اينجا )

بررسي و تحليل دلايل احتمالي سقوط هواپيماي سي - ۱۳۰ - بخش آخر ( اينجا )

  


6mfmukopgefyux613u8m.jpg 

این بخش به پیشنهاد و همت شما خوانندگان محترم شکل گرفته است . از این پس خلاصه ای از پست قبل به زبان انگلیسی به همراه تازه ترین خبرهایی از صنعت هوانوردی تقدیم شما عزیزان خواهد شد .

This is pretty unbelievable.Bob Roberts crashed his small plane shortly after take-off onto the shoulder of 95 highway in Florida.The rescue team found him sitting upright in the cockpit,injured,but ok,while the rest of plane was totaled.I bet Bob started believing in god that instant,if he hadn't already.Nobody on the ground was hurt,although ,the highway was backed up for hours as a result of witnesses.

FiledonyFiledony

  BY:Alireza Sadeghi                 Source:around-the-world-blogspot          

     

ترجمه فارسی:

خلبان خوش شانس:

تا حدودی باورنکردنی است.هواپیمای کوچک "باب رابرت" زمان کوتاهی پس از بلند شدن در کنار بزرگراه 95 در فلوریدا سقوط کرد.تیم نجات وی را در حالیکه در کابین خلبان نشسته بود پیدا کردند.وی زخمی ولی خوب بود در حالیکه هواپیمایش کاملا از بین رفته بود.شرط می بندم که باب اگر قبلا اعتقاد نداشت از آن پس به خدا ایمان پیدا کرد.کسی در روی زمین صدمه ندید اگرچه بزرگراه در اثر حضور تماشا چیان ساعتها دچار رکود شد.

:around-the-world-blogspot: منبع                          گردآوری و ترجمه:علیرضا صادقی


r3q10av7egwq79syn6xk.jpg

همان گونه كه پيش از اين اعلام كرده بودم ، خوانندگان محترم مي توانند كالا هاي خود را جهت درج رايگان در اين بخش ارسال فرمايند . اما ظاهرآ جز تعداد معدودي استقبال نفرمودند . مستدعي است پس از ارسال فايل تبليغي خود به آدرس جي ميل بنده ، در آخرين پست كامنت بگذاريد . بديهي است در حال حاضر به دليل تبليغات كم محدوديتي وجود ندارد

 jzm2ynhgwltynljjjynj.jpg 

 http://www.filedony.com/

اينجا 


- تعداد بازديد
 • 8032
 • مرتبه

  نظرات
  شما هم چيزي بنويسيد
  • هر چي دلتان مي خواهد بنويسيد. اينجا مربوط به شماست اگر نظر خصوصي‌اي داريد لطف کنيد و از طريق اي‌ميل (behrouz.journalist at gmail.com) مطرح کنيد، ممنون.


  مشخصات حفظ شود؟

  از تگ‌هاي HTML هم مي‌توانيد در نظرتان استفاده کنيد.

   
  Copyright 2007 by Behrouz Moddaresi | Design by WebStudio | Powered By Movable Type 3.35